Культура 2019-09-10 11:35 Алла Пушкарчук

Відкриття Музею кіно та Міжнародний фестиваль фотокниг. Найважливіші культурні події тижня

Ключовою подією 9-15 вересня стане відкриття у Довженко-Центрі Музею кіно. Також тиждень запам'ятається Міжнародним кінофестивалем "Бруківка", ретроспективою фотографа Євгенія Павлова "Вулиця Свободи", мистецьким перформансом "Наш Лукаш - вихід з тіні" та Київським міжнародним фестивалем фотокниг.

11 вересня у Кам'янці-Подільському розпочинається III Міжнародний кінофестиваль "Бруківка".

 

 

Як зазначають організатори, цьогоріч на фестиваль було подано майже 800 фільмів з 70 країн світу, з яких понад 120 - роботи молодих режисерів з України.

 

Оцінюватиме фільми професійне журі кінокритиків, режисерів і продюсерів з України та США. Призовий фонд конкурсної програми кінофестивалю становить понад 50 тисяч гривень.


У програмі фестивалю, зокрема, заплановані покази фільмів просто неба у середньовічній Старій фортеці та експериментальне світлове 3D-шоу на її вежах, а також виступи популярних музичних гуртів.

 

Крім того, у рамках "Бруківки" відбудуться зустрічі з діячами української кіноіндустрії, воркшопи від режисерів, продюсерів, акторів та сценаристів, виставки робіт художників та фотографів, панельні дискусії та презентації, неформатні екскурсії Старим містом, шоу роботів “Трансформери” для дітей, фотозони на основних локаціях фестивалю, конкурс на найкращий косплей героїв коміксів, кіно та аніме, червона доріжка у Фортеці та Міському палаці культури.

 

Фестиваль триватиме до 15 вересня.

 

12 вересня у Києві у Національному центрі Олександра Довженка відкривається Музей кіно. Прем’єрною виставкою стане "ВУФКУ. Lost & Found", яка розповість про історію Всеукраїнського фотокіноуправління – державної організації, яка у 1920-х роках сформувала українську кіноіндустрію. 

 

 

"ВУФКУ об’єднало кіностудії Одеси, Ялти і Києва, розвинуло виробництво, дистрибуцію, рекламу та освіту в сфері кіно, спричинивши справжню “кіноманію”. Завдяки ВУФКУ українське кіно вийшло на міжнародний ринок — наші фільми показували в Німеччині, Франції, Нідерландах, Британії, США та Канаді", - наголошують організатори.

 

Читайте також: Показати себе. Як створюється медійність зірок українського кіно

 

Так, мультимедійна експозиція у відновлених приміщеннях Довженко-Центру площею 1500 кв.м представить експонати з провідних українських музеїв, а також рідкісні кадри фільмів, кінохронік та анімації, унікальні архівні документи та фото, що перенесуть глядача в атмосферу буремних 1920-х.

 

 

 

Водночас, щоби доповнити уявлення про феномен ВУФКУ, куратори виставки запропонували сучасним митцям переосмислити фільми, які з тих чи інших причин були втрачені. Тому проект поєднав тогочасну та сучасну літературу, музику, дизайн та візуальні мистецтва.

 

Читайте також: Клаус Едер: "Завдання критиків — підтримувати історію кіно живою"

 

До створення експозиції долучилися Алла Загайкевич, Георгій Потопальський, Олександр Бурлака, Анатолій Бєлов та група Sensorama, Микола Рідний, Ірина Стасюк, Олексій Нікітін, Олександр Ірванець, Антон Санченко, Тетяна Малярчук, Наталка Сняданко, Ірина Цілик.

 

 

Крім того, Довженко-Центр в рамках відкриття Музею кіно 12 вересня презентує музичний кіноперформанс - рідкісну авангардну стрічку "Нариси радянського міста" (1929)одного із піонерів української документалістики, режисера Дмитра Дальського у живому супроводі ектроакустичного гурту DZ’OB (Дніпро).

 

"Раритетна стрічка, знята на базі Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ), цікава насамперед унікальними кадрами міського простору та повсякдення Харкова, тодішньої столиці УРСР. Фільм є цінним взірцем ранньої кіноурбаністики і важливим документом епохи - тут можна побачити славетний будинок харківського Держпрому, Палац праці, театр "Березіль", магазини і заводи, фабрики і кінотеатри", - йдеться в анонсі події.

 

 

 

Також 12 вересня на гостей урочистого відкриття Музею кіно чекає аудіовізуальне шоу "КіноОко".

 

"КіноОко" - відеоарт проекція на фасад Довженко-Центру на основі аванґардистських фільмів ВУФКУ від Максима Побережського із музичним супроводом наживо Ptakh_Jung. 

 

Виставка діятиме до 1 грудня. 

 

12 вересня у Києві у незалежному арт-просторі Set відкриється ретроспектива знакового для українського мистецтва фотографа Євгенія Павлова "Вулиця Свободи". На виставці будуть представлені фотографічні серії з 1970 по 2003 рік, архівні матеріали та відео. Значна частина робіт Євгенія Павлова в Києві буде експонуватися вперше.

 

 

 

"Розширення меж творчого жесту, послідовне відстоювання права на свободу творчості в умовах щоденного, непомітного контролю влади — центральна магістраль, що пронизує практику Євгенія Павлова з початку 1970-х років. "Вулиця свободи" розповідає про реакцію художника на табу в радянському суспільстві, стосунки з владою та приватний ліричний світ, наповнений діалогами з майстрами світового мистецтва. Експозиція включає експерименти Євгенія Павлова на межі різних жанрів та технік: фотографії, відео, живопису, хепенінгу, що йшли паралельно світовим практикам у сучасному мистецтві», — каже кураторка виставки, мистецтвознавиця Марія Вторушина.

 

Читайте також: Вихід із тісняви. Яким було українське «неофіційне мистецтво» в добу соцреалізму

 

До експозиції увійдуть роботи з майже усіх серій Євгенія Павлова. Зокрема, будуть представлені серії "Скрипка" (1972) —  знакова масова зйомка чоловічої оголеної натури; "Delirium tremens" (1983) — образна документація стану "білої гарячки"; "Будинок побуту" (1975-2003)  —  історія повсякденного життя людей та речей у пізньому СРСР та новоствореній Україні. 

 

"Було таке потужне почуття соціального відчаю, що навіть любов його не перекривала. Коли ми займалися фотографією в 70-х, дозволити собі суб'єктивність було досить сміливим кроком", — розповідає Євгеній Павлов.

 

Виставка триватиме до 8 жовтня. 

 

13 вересня у Луцьку розпочинається 6-й Міжнародний театральний фестиваль "Мандрівний вішак". У фестивалі візьмуть документальні, імерсивні, інтерактивні, хореографічні, перформативні театри.

 

Учасники фестивальної програми:

 

 • Театр "ШАРЖ" (Київ), "Вій. Замкнений у колі", імерсивний перформанс за мотивами повісті Миколи Гоголя (режисер Юлія Кратко)
 • Театр "СМАЙЛ" (Конотоп), "13 зірка", історія-притча для підлітків і дорослих (режисер Тетяна Новикова)
 • Театр-студія "11" (Київ),"Там. Буде. Щастя". вистава-сповідь про незвичайну любов (режисер Валерія Штефюк)
 • Арт-проект "ТЕАТР НА ПЕРЕХРЕСТІ" (Чернівці), "Сни", наркотичне марення за Іваном Вирипаєм (режисер Іван Данілін)
 • Театр "МАЙ БУШ" (Київ), "Welcome to", документальний спектакль драматургині Наталки Блок (режисер Андрій Май)
 • Колаборація театру "ДАХ" (Київ) та Хореографічного театру "DANSEMA" (Вільнюс, Литва) Україна-Литва, "Кольорові ігри", інтерактивна хореографічна вистава для дітей віком до 3 років, (хореограф Біруте Баневічуте , Литва)
 • Проект Сашка Брами (Львів), "Осінь на Плутоні" (м. Львів), перформанс/документ (режисер Сашко Брама)
 • HOMOCOSMOS INDEPENDENT THEATRE COMPANY (Мінськ, Білорусь), "Побачити рожевого слона", драма-ілюзія (режисер Калеб Куду, Естонія)

Фестиваль триватиме до 15 вересня.

 

13 вересня у Києві в приміщенні виставкових залів галереї Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ” відбудеться відкриття мистецько-відео-музичного перформансу “Наш Лукаш - вихід з тіні”.

 

 

Так, у рамках міжнародного всеукраїнського фестивалю "Лукаш Фест", присвяченого 100-річчю від дня народження відомого українського перекладача та лінгвіста Миколи Лукаша, відвідувачам представлять творчість Миколи Лукаша у трьох мистецьких вимірах:  

 

 • цикл відео-поезій мовами оригіналу та в перекладі Миколи Лукаша за участі українських та іноземних студентів. 
 • виставка картин за мотивами сюжетів творів Миколи Лукаша, яку виключно для фестивалю створювали митці з усієї України, а також художники з Польщі, Чехії, Білорусі, Молдови та Словаччини. Куруватиме виставку відома митскиня Галина Отчич.
 • Лекція провідного літературознавця та перекладознавця Лади Коломієць.

Читайте також: Барбара Кассен: "Переклад — це вміння оперувати різноманітністю"

 

Як зазначається, проект "Наш Лукаш – вихід з тіні", також побуває у Львові та Франкфурті на Одері.

 

 

 Організатори зауважують, що "Лукаш Фест" – унікальний міжнародний фестиваль, присвячений сторіччю з дня народження Миколи Лукаша (1919-1988) – одного з найталановитіших перекладачів ХХ сторіччя. У його творчій спадщині – переклади творів близько двох сотень авторів світової літератури з майже двох десятків мов, оригінальна поезія, численні рецензії, перекладознавчі та мовознавчі статті, унікальна картотека лексико-фразеологічних матеріалів.

 

Експозиція діятиме до 18 вересня.

 

15 вересня у Києві у креативному просторі IZONE пройде Другий Київський міжнародний фестиваль фотокниг [фотоальбомів] (2nd Kyiv Photo Book International Festival).

 

"Цей фестиваль - для тих хто цінує або цікавиться художньою фотографією, сучасною та класичною. Хто хоче погортати сторінки різноманітних книжок з творами фотомистецтва, зібраних в один день в одному місці, або придбати книгу, собі чи у подарунок. Хто хоче поспілкуватися безпосередньо із видавцями цих книг та фотографами. Хто хоче послухати тематичні лекції або долучитися до інших подій, що пройдуть в межах фесту", - йдеться в анонсі.

 

 

Центральною подією фестивалю стане ярмарок фотокниг (художніх фотоальбомів) від українських та закордонних видавництв, арт-галерей та книжкових крамниць, що спеціалізуються на такій літературі, а також безпосередньо від фотографів, що видали свої художні фотокниги.

 

Серед вже підтверджених учасників фестивалю:

 • видавництва РОДОВІД, Видавництво Основи, IST Publishing, Magenta Art Books та ін.
 • фотографи Ігор Гайдай, Олександр Чекменьов, Дмитро Купріян, Хелен Сапонова, Мерієн Морей та інші, які, окрім своїх книг, представлять лімітовані авторські відбитки;
 • книжкові магазини Резидент Бук (представник TASCHEN в Україні), The Bookstore, Вінтажна лавка "Антресоль" та ін. із фотокнигами переважно із-за кордону та вінтажними фотоальбомами.

Читайте також: Ліз Пейдж: "Величезне завдання — навчити дітей (та й дорослих теж) читати для задоволення"

 

Паралельно із ярмарком на фестивалі буде йти виставка приватних колекцій фотокниг і фотожурналів. Також у лекційній залі весь день будуть проходити лекції за темами фотокниг і фотографії та відкриті презентації проектів фотокниг. Крім того, буде рев'ю проектів фотокниг експертами.