Економіка 2012-04-04 17:51 Вовнянко Дмитро

Українська економіка не виправдовує довіри

Європейська Бізнес Асоціація оприлюднила результати щоквартального опитування, проведеного серед 149 перших осіб своїх компаній-членів. Можна привітати Україну з новим рекордом. За показником привабливості інвестиційного поля Україна отримала 2,18 балів з можливих 5. Такого низького результату наша країна не мала навіть під час кризи

На зниження привабливості інвестиційного поля вплинула насамперед оцінка поточного інвестиційного клімату – одного з трьох компонентів, які визначають показник привабливості інвестиційного поля загалом. Поточний інвестиційний клімат дістав від респондентів найнижчу оцінку – 1,7 балів. За словами голови маркетингової компанії InMandІрини Чернової, 70% респондентів констатували повну відсутність позитивних змін, тоді як 80% упевнені, що тиск посилився й ситуація погіршилася.

Падіння довіри інвесторів до українського ринку явно шкодить українській економіці. За словами президента Європейської Бізнес Асоціації Томаша Фіала, наразі найбільше іноземного інвестора в Україні цікавить фінансовий сектор економіки. Також є інтерес до сільського господарства будівельної галузі та нерухомості. Проте вкладати значні кошти в українську економіку іноземний інвестор не поспішає. За 20 років незалежності Україна отримала $ 40 млрд інвестицій, у той самий час, як сусідня Польща – $200 млрд. І сподіватися на краще інвестор підстав не має.

Після кризи 2008 року динаміка рівня інвестиційної привабливості мала тенденцію до зростання. Зміна влади в Україні й робота уряду Азарова не зіпсували обсягів інвестицій. Навпаки оцінка привабливості інвестиційного поля зростала й надалі, і у ІІ кварталі 2011-го становила 3,39. Обвал стався у ІІІ кварталі 2011-го, коли рівень привабливості різко впав до 2,56 і продовжував знижуватися.

Під час опитування респонденти назвали цілу низку причин обвалу. Хоч як дивно, найбільше українських бізнесменів (26%) турбували політичні питання – відносини з ЄС, МВФ та Росією, газові контракти та справа екс-прем’єра Юлії Тимошенко. На думку виконавчого директора Європейської Бізнес Асоціації Анни Дерев’янко, це пов’язано перш за все з тим, що бізнесмени дезорієнтовані у своїх стратегіях. Бізнесу незрозуміло, якого напрямку зовнішньої політики дотримуватиметься нинішній уряд і як у зв’язку з цим планувати свою діяльність? Не покращують настрою бізнесменам також інциденти на кшталт недавньої заяви Міністерства економіки про намір реструктурувати борг України перед МВФ, чого не робила жодна країна світу, крім Судану.

Уряд, нарешті, встановив процедуру автоматичного відшкодування ПДВ. Натомість з’явилося інше лихо – вимоги податкових інспекцій достроково сплатити податок на прибуток. За словами Томаша Фіала, як передплату податку на прибуток підприємці подеколи повертають до 70% відшкодованого їм ПДВ. Ще одна біда – заборона переносити збитки попереднього року на поточний з метою не зменшувати податкових надходжень. Недивно, що проблеми оподаткування перебувають на другому місці в переліку негативних змін в інвестиційному кліматі і турбують 25% респондентів.

Проблему корупції як негативну зміну назвали 15% опитаних. Тут усе цілком зрозуміло. За даними Міжнародної фінансової корпорації, частка доходу підприємств, витрачена на корупцію протягом кількох років, зросла з 6% до 10%.

Ще 13% підприємців поскаржилися на тиск і складнощі під час митного оформлення. Останню проблему нещодавно відчули експортно-імпортні компанії. 15 березня з’явилася інформація про те, що на митницях масово затримується оформлення товарів, унаслідок чого на кордоні вантажівки простоюють по кілька днів. Причиною такого лиха стала різка відмова митниці від лівих платежів. Звичні схеми «вирішення питань» раптом перестали працювати, а митники зажадали, щоби всі можливі платежі відбувалися через касу. Крім цього, митники раптом зажадали, щоби мито сплачувалося не з автівки, як раніше. Тепер вони вимагають сплати або з тонни товару або з автівки, віддаючи перевагу більшій сумі. За неофіційною інформацією, така жвавість пов’язана з вимогою керівництва митниці збільшити фінансові надходження від мит удвічі, що, у свою чергу, пов’язано з останніми соціальними ініціативами уряду.

Висвітливши ситуацію з інвестиційною привабливістю в Україні, керівники Європейської Бізнес Асоціації поділилися своїми враженнями від спілкування з урядом. Зокрема, Томаш Фіала каже, що уряд виказує щире бажання покращити ситуацію з інвестиційною привабливістю України. І щоби обговорити це питання, наприкінці березня прем’єр-міністр Микола Азаров запросив до себе представників 18 найпотужніших світових компаній-інвесторів з капіталізацією понад трильйон доларів. Під час зустрічі представники компаній презентували голові українського уряду програму з восьми пунктів, серед яких найвагомішими є боротьба з корупцією, дерегуляція та встановлення більш прозорих правил гри у податковій та на митниці. За словами голови Європейської Бізнес Асоціації, прем’єр Азаров запросив їх на зустріч за два місяці, щоби засвідчити успіхи, яких досягне уряд. Напевно, результати цієї зустрічі відчує (або не відчує) вся країна.