Новини 2014-12-18 10:37

У Росії банки перестали кредитувати один одного

Великі гравці скорочують ліміти, ринок впав у кому, все орієнтовано на залучення грошей.

Різке падіння рубля і підвищення ключової ставки призвело до кризи на міжбанківському ринку РФ: ставки за операціями кредитування під заставу цінних паперів різко зросли, але і по них залучити гроші дуже складно - банки воліють нікого зайвий раз не кредитувати.

Кілька учасників ринку розповіли про різке підвищення ставок за операціями РЕПО (кредитування учасниками ринку один одного під заставу цінних паперів) на Московській біржі і спостерігається дефіцит ліквідності. За їх оцінками, ставки за позиками на один день зросли до 30-35% річних, але реально зайняти навіть під такий відсоток практично неможливо.

"Великі гравці скорочують ліміти, ринок впав у кому, все орієнтовано на залучення грошей", - повідомив президент - голова правління ВГ "Фінам" Владислав Кочетков.

За його словами, вже вчора зайняти на ринку гроші навіть за ставкою 25% річних було досить складно.

"Великі банки, які завжди були основними кредиторами, зайняли вичікувальну позицію. Вони дають гроші обмеженому колу компаній", - сказав Кочетков.

Найбільшими постачальниками ліквідності на міжбанківському ринку є ВТБ і Сбербанк, вони поки працюють, каже начальник управління РЕПО ФГ БКС Вадим Доледенок. Він розповідає, що деякі з банків перестали видавати гроші всім, зберігши бізнес лише з обмеженим колом компаній.

Нагадаємо, в 2008 році фінансова криза в Росії почалася саме з колапсу на ринку кредитування під заставу цінних паперів (РЕПО). Тоді падіння фондового ринку призвело до стрімкого знецінення акцій, що перебувають у заставі за такими угодами. В результаті такого маржін-колла збанкрутував "КИТ Фінанс".