Новини 18:30

Політолог: після візиту Наливайченка до ГПУ сторони могли укласти «мирову угоду»

Відставка голови СБУ наразі є малоймовірною.

Конфлікт, який розгорівся між головою СБУ Валентином Наливайченком та керівництвом Генпрокуратури, можуть тимчасово загасити. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив політолог Юрій Палійчук.

«Наливайченко фактично є підлеглим президента, як і генпрокурор. Ідучи на це загострення, Наливайченко не міг не розуміти, що такі заяви кидають тінь на його безпосереднього куратора та роботодавця Петра Порошенка. Тому важко збагнути логіку голови СБУ, коли він робив такі заяви», – вважає Палійчук.

Водночас, за його словами, сторони могли вже залагодити конфлікт, принаймні на певний час.

«Якщо подивитися на тональність його (Наливайченка – Ред.) заяв після походу до слідчого Генпрокуратури, то можна зробити висновок, що Наливайченку показали аналогічний компромат на нього, його підлеглих або заступників. Це могло «остудити» його гарячу голову. Окрім того, думаю, що абсолютно невипадковим є те, що новина про оголошення у розшук Інтерполом давнього соратника Наливайченка Сергія Бондарчука, з’явилася у ЗМІ саме сьогодні, коли Наливайченко був у слідчого ГПУ. На мою думку, є можливість, що на цьому етапі сторони уклали мирову угоду, після якої Бондарчука не так активно будуть шукати, Наливайченко заявить про повне порозуміння з ГПУ, а через місяць-два нинішній голова СБУ або терміново захворіє, або терміново піде добровольцем в АТО, умовно кажучи, або терміново буде призначений послом до країни, з якою Київ не має серйозного товарообороту чи базису дипломатичних стосунків. Інакше кажучи, його відправлять у заслання. Чи є у цьому зацікавленість політичної верхівки? Звичайно є. Всі, хто вважає себе опонентом нинішнього голови держави зацікавленні у будь-яких конфліктах, які кидають тінь на його репутацію», – переконаний Палійчук.


У свою чергу, керівник соціологічної служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко вважає, що скандал точно не є результатом конфлікту особистостей.

За його словами, така ситуація склалася, оскільки прокуратура сьогодні більше залежить від президента, ніж СБУ.

«Він (Наливайченко – Ред.) належить до тих людей, які готові виконувати конкретні завдання по боротьбі з корупцією, але для цього необхідна співпраця з прокуратурою. А оскільки прокуратура живе «під дахом» президента, то конфлікт неминучий. Це точно не конфлікт особистостей. Це дуже серйозно, оскільки якщо прокуратура та СБУ у нас в державі не працюватимуть у зв’язці – така країна довго не проживе», – заявив він.


Відставку голови СБУ найближчим часом обидва політологи вважають малоймовірною.

На думку Небоженка, відставка Наливайченка тільки збільшила б уплив президента на спецслужбу.

«Наливайченка зараз не звільнять, оскільки його може звільнити Верховна Рада. Він це чудово знає. У парламенті знають, що заміни Наливайченку у них немає, адже будь-яка заміна означатиме, що новий голова потрапить «під опіку» президента. Всі фінансово-політичні групи, навіть якщо вони погано ставляться до Наливайченка, не допустять його звільнення. Інша справа, що сам Наливайченко може піти. Але гадати про це важко», – зазначив він.

У свою чергу, Палійчук теж наголошує, що у разі відставки вплив президента на СБУ тільки посилиться.

«Якщо говорити про політичну верхівку, то я думаю «Опозиційний блок» завжди двома руками за будь-які відставки чиновників такого рівня, а якщо говорити про фракції коаліції, то я не бачу зацікавленості у цьому ні в кого. Ні в Ляшка, ні у «Самопомочі», ні у «Батьківщини», оскільки вони на призначення голови СБУ практично не впливають. Це зона відповідальності і можливість для призначень фактично президента. Плюс, Наливайченко, на мою думку, на посаді намагався тримати баланс. Не було «перекосів» у бік чийогось бізнесу, чийогось майна і склалося враження, що такий голова СБУ багатьох влаштовує», – наголосив політолог.