Новини 17:05

В творах Платона знайшли прихований підтекст

В творах великого античного мислителя виявили гармонійну структуру

Працівник Центру досліджень історії науки, техніки і медицини університету Манчестера (Великобританія) Джон Кенеді (John Kennedy) опублікував в американському журналі Apeiron роботу Plato' s forms, Pythagorean Mathematics, and Stichometry.

У ній йдеться про присутність в творах мислителя гармонійної структури.

Гармонія в творах Платона простежується відразу на кількох планах. Вона залишається непомітною при побіжному читанні, проте розкривається за допомогою об'єктивних засобів аналізу.

Так, в текстах Платона зустрічаються і регулярно повторюються патерни характерних для таємного вчення піфагорійців символів. Піфагорійці вважали музичну гармонію одним з вищих принципів природи.

У діалогах Платона довжини реплік і довжини самих діалогів гармонізовані. Так довжина «Апології» - 12 по 100 рядків, довжина «Республіки» - 12 по 1000 рядків. Довжини інших діалогів утворюють складний, але регулярний патерн.

Є і інші ознаки внутрішньої гармонії.

Чи є така структура тексту наслідком внутрішньої логіки і досконалості Платона в риториці, або ж власне прихованим посланням, свідомо зашифрованим автором в тексті та розкритим лише два з половиною тисячоліття?

Доктор Кенеді вважає, що визнання Платоном наявності у всесвіті законів (у даному випадку, законів музичної гармонії) припускає об'єднання науки і релігії і визнання того, що світом правлять об'єктивні і пізнавані принципи.

У цій своїй якості погляди Платона можна було б визнати об'єктивною загрозою релігії античного грецького полісу. Доктор Кенеді прямо вказує на смертний вирок, винесений учителеві Платона Сократу по звинуваченню в безбожництві.

Конспірологічне уявлення про природу внутрішньої гармонії в працях Платона дозволяє представити його передвісником сучасної західної цивілізації і навіть «феміністом».

Яка з точок зору на природу розкритої гармонії в текстах Платона ближче до істини, поки не зрозуміло.