Новини 2015-11-10 12:26

Депутати ухвалили закони з "безвізового" пакету щодо арешту та конфіскації майна

Законопроекти ухвалили у редакції комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, яку раніше критикували активісти.

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроекти №2540а «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань накладення арешту на майно з метою усунення корупційних ризиків при його застосуванні» та №2541а «Про внесення змін до Кримінального та Цивільного кодексів України щодо вдосконалення інституту спеціальної конфіскації з метою усунення корупційних ризиків при її застосуванні». За відповідні рішення проголосували відповідно 291 та 272 народних депутати.

Вказані закони мають на меті уточнити поняття «арешт майна», «конфіскація майна» та «спеціальна конфіскація майна» у законодавстві України, а також уточнити процедуру застосування таких процедур. Обидва законопроекти входять до переліку вимог ЄС для лібералізації візового режиму з Україною.

Найбільші дискусії точилися стосовно проекту №2540а.

Напередодні ухвалення законопроекту член комісії з обрання антикорупційного прокурора та активіст «Реанімаційного пакету реформ» Віталій Шабунін оприлюднив думку, що редакція комітету, у якій ухвалені законопроекти нівелювала саму їхню суть, оскільки адвокати з легкістю обійдуть норми законів, зокрема, через обов'язок слідчих органів надавати повну доказову базу на самому початку кримінального провадження.

Водночас представник комітету Юрій Луценко, який представив законопроект у Раді, заперечив, що слідчі повинні надати не докази, а лише підстави для арешту. Також комітет вважає правильною норму про обмеження розміру арештованого майна лише тим, щодо якого є підстави про незаконність його отримання. 

Міністр юстиції Петренко під час виступу щодо законопроетів заявив, що «поправки депутатів спотворили суть проектів». Також він зазначив, що формулювання комітету погіршать ситуацію з розслідуванням злочинів та поверненням до України незаконно відчуженого майна. Він додав, що ухвалені законопроекти не є виконанням директив ЄС та їх доведеться переголосувати.

«Цей документ є юридичними та політичним компромісом, над ним доведеться далі працювати, а не чинити тиск на депутатів, скидаючи законопроект в останній тиждень перед ухваленням», – відповів на це Луценко.

Після цього слово взяв прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який заявив, що «після голосування цього проекту... ми отримаємо юридичний висновок ЄС і якщо його визнають таким, що не відповідає вимогам директив ЄС, то ми з вами його переголосуємо». Цю позицію підтримав спікер Володимир Гройсман.

Окрім того, нардепи ухвалили третій законопроект з «безвізового» пакету №2542а «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рекомендацій Європейського Союзу з виконання Україною плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно уточнення підслідності органів досудового розслідування». Таке рішення підтримали 325 нардепів.

Згідно з пояснювальною запискою, метою є «розмежування підслідності кримінальних правопорушень між органами досудового розслідування та обмеження повноважень Служби безпеки України з досудового розслідування кримінальних правопорушень здійсненням кримінального провадження щодо злочинів у сфері національної безпеки і оборони та пов’язаних з терроризмом».

Нагадаємо, 5 листопада депутати провалили закон про спецагентство для пошуку активів корупціонерів. Після цього розгляд важливих законів щодо візової лібералізації з ЄС перенесли на 10 листопада