Новини 2016-10-07 12:02

Гонтарева зробила заяву щодо звинувачень у сприянні виведенню коштів владою Януковича

Її практична діяльність в ICU головним чином була спрямована на управління активами й не мала стосунку безпосередньо до брокерської діяльності.

Голова Національного банку Валерія Гонтарева заперечує свою причетність до виведення коштів з України попередньою владою. Про це сказано в офіційній заяві голови НБУ.

Гонтарева повідомила, що останнім часом у ЗМІ з'явилися чергові інсинуації про її роль нібито як брокера при купівлі восени 2013 року ОВДП для компаній-нерезидентів.

Вона зазначила, що компанія ICU (співвласником якої була Гонтарева) уже більш ніж 8 років є лідером на ринку ОВДП як у брокерських послугах, так і в послугах торгівлі державними цінними паперами.

У зв'язку із цим інвестори або банки при супроводі угод з борговими цінними паперами, у більшості випадків, зверталися за послугами в ICU.

Гонтарева нагадала, що в жовтні 2013 року вийшла нова редакція закону "Про депозитарну систему України", що зобов'язав учасників ринку оформляти всі угоди купівлі-продажу ОВДП через ліцензовані компанії-брокери.

Також цей закон змінив правила розрахунків за операціями із цінними паперами, які повинні були здійснюватися виключно через "Розрахунковий центр".

"Коли в державного Ощадбанку виникла необхідність залучення ліцензованого брокера для проведення угод вторинного ринку між нерезидентами й банком, вони звернулися в ICU. До виходу нової редакції закону в Ощадбанку такої необхідності не було - він був обслуговуючим банком, хоронителем ОВДП і первинним дилером для нерезидентів і купував у 2012-2013 роках у Міністерства фінансів ОВДП на замовлення компаній-нерезидентів самостійно", - пояснює глава НБУ.

Гонтарева заявила, що тоді Ощадбанк підтвердив надходження коштів і фінансового моніторингу компаній-нерезидентів, тому в ICU не виникло жодних підозр щодо цих компаній.

"Всі документи й виписки з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам чинного законодавства. Всі розрахунки в операціях з ОВДП проводилися в Ощадбанку й продавцем ОВДП на користь нерезидентів виступав Ощадбанк. У середині 2014 з'явилася інформація, що ці компанії-нерезиденти можуть належати "злочинній владі" і Національний банк почав активно сприяти арешту їх рахунків. У червні 2014 року відповідно до постановам Печерського суду Києва на рахунки цих компаній в Ощадбанку накладено арешт", - коментує вона.

Гонтарева заявила, що зараз цінні папери й гроші на рахунках компаній-нерезидентів в Ощадбанку арештовані й очікують рішення Верховної Ради з спецконфіскації. Станом на кінець вересня 2016, на арештованих рахунках було 645,4 млн доларів і 1,8 млн гривень. Загальна номінальна вартість ОВДП, придбаних на користь цієї групи компаній, становить 981 млн доларів.

"Зараз деякі політики обвинувачують мене в сприянні виведенню коштів "злочинною владою". Уважаю таке обвинувачення нісенітницею, адже ці кошти не виводилися за рубіж, а інвестувалися у внутрішній державний борг - це прямій позика державному бюджету, що державі, у разі прийняття закону про спецконфіскацію, не потрібно буде повертати", - зазначила глава НБУ.

Гонтарева повідомила, що НБУ підтримує закон про спецконфіскацію й закликає депутатів Ради якомога швидше його ухвалити.

Вона також повідомила, що її практична діяльність в ICU головним чином була спрямована на управління активами й не мала стосунку безпосередньо до брокерської діяльності.

Нагадаємо, служба фінмоніторингу виявила відмивання коштів Януковичем і командою на майже 150 млрд​

Раніше повідомлялося, СБУ виявила факти заволодіння державними коштами у розмірі понад 65 мільйонів гривень службовими особами одного з комерційних банків, пов'язаних з екс-генпрокурором України Віктором Пшонкою.