Новини 2016-10-28 11:55

У Чорногорії готувався державний переворот за можливої участі росіян – ЗМІ

Правоохоронці повідомили про арешт групи громадян Сербії, яка готувала захоплення Скупщини Чорногорії і стрілянину по учасниках мітингу опозиції з метою спровокувати хаос і штурм парламенту.

Сербські ЗМІ з посиланням на джерела в уряді повідомили, що із Сербії депортували кількох громадян Росії "за участь у підготовці терористичних акцій в Чорногорії". Про це повідомляє російський "Коммерсант".

У понеділок ввечері сербський прем'єр Олександр Вучич — одразу після засідання Бюро з координації служб безпеки Сербії — оприлюднив деталі плану захоплення держустанов Чорногорії після парламентських виборів 16 жовтня "за сприяння іноземного фактору". Вучич підтвердив інформацію чорногорського спецпрокурора Миливоє Катнича про арешт групи громадян Сербії, яка готувала захоплення Скупщини Чорногорії і стрілянину по учасниках мітингу опозиції з метою спровокувати хаос і штурм парламенту. Прем'єр також оголосив, що сербські правоохоронні органи виявили "ще кілька небезпечних груп", залучених до реалізації цього плану, за якими стоять "дуже серйозні люди".

"Заарештовані нами особи діяли в координації з іноземцями",— повідомив Вучич. І додав: "Існують незаперечні докази, що певні особи стежили за кожним кроком прем'єра Чорногорії (Міло Джукановича - Ред.) й інформували про це інших людей, які повинні були діяти у відповідності з їхніми інструкціями. Ми знайшли у них €125 тис., спеціальну уніформу, інші речі. За прем'єром Чорногорії стежили за допомогою найсучаснішого обладнання".

Про згадане Олександром Вучичем "сучасне обладнання" стало відомо місцевим ЗМІ. З посиланням на сербських слідчих вони повідомили: групи зловмисників підтримували зв'язок за допомогою телефонів зі шифраторами, мали у своєму розпорядженні високоякісні супутникові знімки низки держоб'єктів у Подгориці, маршрути пересування чорногорського прем'єра, а виявлена у них уніформа, в яку вони повинні були переодягнутися при захопленні парламенту, схожа на ту, що використовує чорногорський спецназ.

Як повідомило з посиланням на близькі до уряду джерела белградське видання Danas, кілька громадян РФ були депортовані із Сербії "за участь у підготовці терористичних акцій в Чорногорії". Новина миттєво розійшлася провідними балканськими ЗМІ. Наголошується, що вчора відбулася зустрічі Миколи Патрушева, секретаря Радбезу РФ, з прем'єром Вучичем. Згодом з'явилося лише коротке повідомлення, головна фраза якого звучить так: "Констатовано, що служби безпеки Росії і Сербії успішно співпрацюють".

Белградський співрозмовник "Ъ", ознайомлений з проблематикою переговорів, що відбулися у сербській столиці, стверджує, що завданням секретаря Радбезу РФ було "розрулити ситуацію і не допустити скандалу в російсько-сербських відносинах". Судячи з повідомлення після зустрічі Вучича і Патрушева, емісарові Москви це, схоже, вдалося. Тим більше що, як запевняють близькі до уряду Сербії джерела "Ъ", Белград також не зацікавлений у такому скандалі. Головний мотив оприлюднення інформації сербських спецслужб про спробу путчу в Чорногорії Вучич пояснив так: "Глибоко помилялися ті, хто вважав, що Сербія якимось чином буде брати участь у цьому злочині".

Раніше повідомлялося, що опозиційні партії Чорногорії не визнають результати останніх парламентських виборів через порушення. Йдеться, зокрема, про затримання 20 осіб, які нібито планували захопити контроль над парламентом. 

26 жовтня прем'єр-міністр Чорногорії Міло Джуканович заявив, що він залишає посаду глави уряду і відмовляється від "усіх займаних ним посад". Британське видання The Guardian повідомляло, що сербський прем’єр пішов у відставку зв’язку з "іноземним фактором", який, за словами премʼєра, був помічений у спробі захоплення парламенту, яку було відвернути спеціальними службами. "Джуканович заявив про "сильний впливу іноземного фактора" у можливій змові з метою захопити парламент Чорногорії в день виборів. При цьому він додав, що влада країни має провести  розслідування щодо втручання Росії у внутрішні справи Сербії", – повідомляло видання.