Новини 2011-02-28 15:42

Екс-кандидат у президенти Білорусі заявив про катування в’язнів у СІЗО КДБ

Колишній кандидат в президенти Білорусі Алєсь Міхалевіч заявляє, що до в’язнів, яких утримують у тюрмі КДБ застосовують тортури. Про це Міхалевіч розповів 28 лютого на прес-конференції в Мінську.

Міхалевіча звільнили з СІЗО під підписку про невиїзд 19 лютого, в обмін на підписання угоди про співпрацю з КДБ. За словами політика, він змушений був погодитися на це «через жахливі умови утримання в СІЗО, які можна розцінити як тортури».

«Я свідомо пішов на цей крок, який був продиктований не тиском і не тортурами, а бажанням донести інформацію про те, що насправді відбувається в тюрмі. Я відкрито заявляю, що ніколи не був і не буду агентом КДБ. Своєю публічною заявою я знімаю з себе відповідальність, викладену на папері», - пояснив Міхалевіч.

Він повідомив, що 28 лютого направив рекомендованим листом заяву в Генеральну прокуратуру Білорусі, у якому розповів про усі обставини свого затримання і перебування у слідчому ізоляторі КДБ. Ще одну заяву політик планує надіслати в Комітет з тортур ООН.

«Вважаю, що пракуратура мусить провести перевірку і зупинити звіртсва», - заявив Михалевич, коментую тортури, які застосовувалися до нього.

За словами політика, в СІЗО КДБ його ставили на розтяжку в наручниках, виводили роздягненим на мороз, примушували стояти біля стіни 40 хвилин, не вимикали світло у камері, утримували в переповненій камері, не допускали адвоката і без його участі проводили допити.

Екс-кандидат також повідомив, що ще 20 грудня йому в ультимативній формі запропонували виступити на білоруському телебаченні з засудженням учасників акції протесту.

Пізніше Міхалевічу стало відомо, що він повинен був зачитати заяву, яку 20 грудня озвучив інший кандидат в президенти Ярослав Романчук.

«Усе це робиться спеціально, щоб зламати опозиційних лідерів», - заявив Міхалевіч.

Він не виключає, що після цієї прес-конференції його знову заарештують.

«Швидше за все, вже сьогодні я опинюся там, де вже був, і відношення до мене буде ще гірше», - вважає білоруський політик.

Як повідомлялось, 19 грудня 2010 року в Білорусі відбулися президентські вибори, на яких, за даними Центральної виборчої комісії країни, переміг діючий Президент Олександр Лукашенко з підтримкою близько 80% виборців.

Увечері 19 грудня міліція жорстоко придушила акції протесту опозиції, заарештувавши близько 1000 осіб, зокрема 7 з 9 альтернативних кандидатів у президенти.

20 січня Європарламент ухвалив резолюцію, в якій закликав ввести санкції проти Білорусі.

Раніше Польща і Литва в односторонньому порядку ввели заборону на в'їзд "для представників режиму Мінська, полегшивши, разом з тим, поїздки в ЄС для білоруських громадян".

Перший голова Верховної ради незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич, який підписував Біловезьку угоду 1991 року, вважає дії Олександра Лукашенка державним тероризмом.