Новини 16:32

Довгий шлях до Європи. Підсумки саміту Україна-ЄС

Тиждень зібрав найважливіші заяви, які прозвучали на саміті.

У Києві 13 липня відбулося засідання дев'ятнадцятого саміту "Україна - Європейський Союз", який є черговим етапом руху України у європейському напрямку. Делегацію ЄС представляли президент Європейської ради Дональд Туск і президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер. Тиждень зібрав найважливіші заяви, які прозвучали на саміті.

Тернистий шлях до ЄС

Зустріч завершилась без ухвалення спільної заяви через, як пише ЄП, фразу про "європейські прагнення". За правилами європейської дипломатії, відсутність спільної заяви є демонстрацією глибокої кризи у відносинах. Це вже другий саміт Україна-ЄС, який завершується без схвалення підсумкової заяви чи спільної декларації. Та цього разу на заваді стали Нідерланди, яких підтримали ще деякі держави. Вони вимагали додати в текст нові обмеження для європейських прагнень України.

Але відповідаючи на питання про те, чи була схвалена підсумкова заява саміту і чи є в ній згадка про європейський вибір України, Туск намагався розвіяти побоювання щодо суперечки у формулюванні. За його словами, все, що стосується європейських перспектив України, вже закріплено в угоді про асоціацію України і ЄС. А сам документ вже ратифікований і вступає в силу у вересні.

"Найважливіша частина цього найважливішого документа - угоди про асоціацію - це не гасла. Всі прагнення України знайшли відображення в цьому документі. Євросоюз вітає європейські прагнення України і вітає її європейський вибір", - зазначив президент Європейської ради, додавши, що такої ж позиції дотримується і президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.

У свою чергу Порошенко заявив, що "формула імплементації Угоди про асоціацію, наш шлях до Євросоюзу - стає директивою для української влади і українського суспільства. Наше стратегічне завдання - утвердження України як успішної європейської держави з міцними державними інститутами і конкурентною економікою, інтегрованою в європейську".

Глава держави підкреслив, що вже зараз необхідно розробляти "дорожню карту" подальшого зближення з Європейським Союзом для "втілення наших мрій". Глава держави підкреслив, що Україна в перспективі має намір приєднатися до митного союзу з ЄС, інтегруватися в Шенгенську зону, стати частиною цифрового ринку, енергетичного союзу.

Головна проблема

"Україна здійснила величезний прогрес в останні роки. Зважаючи на те, що було зроблено, реформи, які були здійснені, все-таки залишається ще багато чого зробити", – зазначив Юнкер, наголосивши, що головне на цьому шляху - боротьба проти корупції.

Юнкер висловив розуміння, що українські парламент та президент зробили все необхідне та досягли певного прогресу в цьому питанні, однак "ситуація не є задовільною". "Ми всі налаштовані на те, щоб бути згодними і ми погоджуємося на створення спеціальної антикорупційної палати, яка присвятить себе боротьбі з корупцією", - зауважив Юнкер. Варто зазначити, що до цього ЄС наполягав на створенні в Україні окремого антикорупційного суду.

Тим часом Туск назвав чи не найбільшою небезпекою для України внутрішню боротьбу. "Зовнішньому ворогу вас не здолати. Ви занадто сильні. Але ви можете зазнати поразки від самих себе внаслідок внутрішньої боротьби. Саме тому ви маєте зберігати єдність та уникати внутрішніх конфліктів", – заявив Туск українською мовою.

"Якщо ви й надалі будете такими рішучими, хоробрими та послідовними, якими були на Майдані, якими ви є під час боротьби за цілісність держави, якщо ви зможете витримати тягар реформ та не здатися, ви втілите свої мрії та досягнете своїх цілей", – додав голова Євроради.

Не забули і про безвіз

Порошенко повідомив останню статистику про кількість українців, які скористались безвізом. З 11 червня поточного року вже понад 100 тис українців безперешкодно в'їхали на територію Європейського Союзу. За словами глави української держави, ці громадяни на власні очі побачили, чим є Євросоюз і чому Україна йде туди, за що бореться "молода українська держава".

При цьому кількість відмов у в'їзді становить не більше 1%. "Відмов, пов'язаних виключно з технічними питаннями, набагато менше 1%, і це означає, що і Україна, і Європейський Союз дуже добре підготувалися до дати 11 червня, введення безвізового режиму", – сказав Порошенко. Він також відзначив хорошу організацію роботи прикордонних служб країн ЄС.

Президент України також висловив очікування, щоб в Україну прийшли великі інвестиції і нові технології, щоб забезпечити ривок в людських контактах за рахунок, в тому числі, наприклад, скасування тарифів на роумінг міжнародного зв'язку.

"Жодна нація не платила таку високу ціну за зближення за Євросоюзом"

Відкриваючи пленарне засідання саміту, президент України висловив сподівання щодо проведення самітів з Євросоюзом у звільнених від російської окупації Криму та на Донбасі.

"Я маю надію, що колись ми проведемо наступні саміти Україна ЄС в Донецьку і в Ялті", – зазначив президент і наголосив, що "жодна нація не платила таку високу ціну за зближення за Євросоюзом".

У свою чергу представники ЄС чітко наголосили на підтримці України, висловилися проти російської агресії і спроб підірвати незалежність України. 

"Ми заявили про нашу подальшу підтримку територіальної цілісності і суверенітету України. Ми не визнаємо незаконну анексію Криму, ми закликаємо до повного виконання мінських угод усіма сторонами і підкреслюємо відповідальність РФ у зв'язку з цим", – сказав Туск.

Він також закликав до негайного звільнення незаконно утримуваних на території РФ і анексованого нею Криму громадян України.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...