Новини 15:50

Єврокомісія розпочала санкційну процедуру щодо Польщі через судову реформу

Варшаві дали місяць, щоб дати відповідь на зауваження Брюсселя.

Європейська комісія (ЄК) розпочала процедуру введення санкцій відносно Польщі через судову реформу, яка, на думку ЄК, підірве незалежність загальних судів країни. Про це йдеться у повідомленні опублікованому на сайті ЄК.

Зазначається, що Варшаві дали місяць, щоб дати відповідь на зауваження Брюсселя.

Головне занепокоєння у Єврокомісії викликає положення закону про суди ординарної юрисдикції. Воно стосується запровадження різного віку для виходу на пенсію чоловіків (65) та жінок-суддів (60).

В Єврокомісії також стурбовані повноваженнями міністра юстиції Польщі продовжувати мандат суддів, які досягнули пенсійного віку.

Єврокомісія надіслала у Варшаву листа із повідомленням про порушення процедури. Польща має місяць, щоб надати свою відповідь.

Раніше віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс заявив: якщо рекомендації Єврокомісії не будуть виконані, ЄС негайно активує процедуру статті 7. Вона передбачає запровадження дисциплінарного покарання.

Як повідомлялось, президент Польщі Анджей Дуда підписав один із трьох законів щодо реформи судової системи, який надає Мін'юсту право призначати суддів загальної юрисдикції без узгодження з судовою владою.

Комплекс з трьох законів викликав різку критику опозиції і Єврокомісії, а також масові протести в країні. На думку протестувальників, ухвалення цих законів позбавило б суди незалежності і порушили принцип поділу влади.

Незважаючи на намір президента ветувати два закони, протести в країні продовжилися - учасники акцій вимагають від Дуди застосувати право вето щодо всіх законів.