Новини 16:14

Військові колони з РФ та невідведене озброєння. Які порушення зафіксувала місія ОБСЄ на Донбасі з початку осені

Зокрема, спостерігачі заявили, що загалом за рік задокументували 240 тисяч порушень.

Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг 25 жовтня в інтерв’ю виданню Foreign Policy заявив, що спостерігачі місії не зафіксували прямих доказів російського втручання на Донбасі.

 

Водночас він підтвердив, що СММ періодично фіксує конвої, які виїжджають і в'їжджають до України ґрунтовими шляхами посеред ночі, незаконні перетину кордону, особливі види зброї. Однак Хуг додав, що в ОБСЄ також бачили людей з розпізнавальними знаками РФ, але, на його думку, "таку форму можна купити будь-де".​

 

Відповідні заяви представника ОБСЄ викликали обурення в українському суспільстві, зокрема і серед політичних діячів. Так, наступного дня видання прибрало з інтерв'ю заяву Хуга через те, що вона нібито "не відображає тієї думки, яку він хотів висловити".

 

Своєю чергою, сам перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні назвав "непорозумінням" поширення у ЗМІ його слів. Він підкреслив, що місія ОБСЄ взагалі не робить висновків на основі зібраних нею фактів, "факти викладені в наших звітах говорять самі за себе".

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про порушення, які зафіксували спостерігачі ОБСЄ на Сході України з початку осені 2018 року.

 

 


 

2 вересня. У районі окупованої Ясинуватої Донецької області окупанти обшукали автомобіль спостерігачів ОБСЄ. Тому представники СММ змогли продовжити рух для проведення моніторингу лише після того, як їхні авто обшукали.

 

5 вересня. У районі підконтрольного Україні Золотого Луганської області поруч із патрулем СММ сталися вибухи. Так, шість працівників місії на двох броньованих автомобілях перебували на блокпості Збройних сил України, приблизно за 400 метрів від північного краю ділянки розведення сил і засобів у районі Золотого. У той момент, коли два спостерігачі стояли біля авто, а інші перебували всередині – з відкритими дверима, вони почули сім вибухів. За оцінкою спостерігачів, чотири з цих вибухів сталися через вихідний вогонь із міномета (невстановленого типу), а решта – унаслідок вихідного вогню з озброєння невстановленого типу. Патруль СММ негайно залишив цей район та повернувся на свою базу в Сєвєродонецьку.

 

Водночас терористи також перешкоджали діяльності патрулів СММ на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, бойовики надали спостерігачам доступ для проведення моніторингу у районі населеного пункту Кремінець, тільки здійснивши огляд їхнього автомобіля, що суперечить мандату місії.

 

Крім того, камера СММ у Золотому зафіксувала дев'ять вибухів, оцінених як розриви гранат, випущених із автоматичного гранатомета за 1,4-1,6 км – усі, за оцінкою, у межах ділянки розведення,.

 

7 вересня. Члени місії ОБСЄ зафіксували обстріл бойовиками Майорська Донецької області з великокаліберних кулеметів, унаслідок якого було пошкоджено житлове приміщення на третьому поверсі п'ятиповерхового будинку.

 

Водночас на тимчасово окупованій території у районі населеного пункту Хрустальний зафіксоване важке озброєння – вісім одиниць 122 мм РСЗВ БМ-21 "Град" збройних формувань РФ, розміщених з порушенням ліній відведення.

 

8 та 9 вересня. Незаконні збройні формування не надали спостерігачам доступ для проведення моніторингу в районах населених пунктів Верхньошироківське, Южна Ломуватка та Хрустальний.

 

12 вересня. Представникам ОБСЄ не було надано доступ для моніторингу в районі населеного пункту Верхньошироківське.

 

13 вересня. На окупованій території Донбасу члени СММ зафіксувала 56 одиниць озброєння збройних формувань РФ, розміщеного з порушенням ліній відведення. Воно розміщено в різних районах окупованої території. У тому числі, Хрустальний: 122 мм РСЗВ БМ-21 "Град" – 10 одиниць; Тернове: танки невизначеного типу – 20 одиниць; Мирне: танки невизначеного типу – 5 одиниць; 122 мм причіпні гаубиці Д-30 – 3 одиниці.

 

Крім того, виявлено озброєння збройних формувань РФ, яке відсутнє у районах зберігання: 122 мм РСЗВ БМ-21 "Град" – 4 одиниці; 122 мм самохідні гаубиці 2С1 "Гвоздика" – 3 одиниці; 152 мм причіпні гаубиці 2А65 "Мста-Б" – 6 одиниць; 122 мм причіпні гаубиці Д-30 – 5 одиниць.

 

17 вересня. Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ констатувала збільшення кількості порушень режиму припинення вогню на Донбасі на понад 30%, попри оголошено з 29 серпня "шкільне перемир'я".

 

24 вересня. Безпілотний літальний апарат ОБСЄ на ділянці розведення поблизу Золотого виявив ознаки облаштування бойовиками вогневих позицій. Водночас на тимчасово окупованих територіях у Саханці зареєстровано два 82-мм міномети 2Б14 "Поднос", встановлених на облаштованій позиції з боєприпасами, підготовленими до використання.

 

Крім того, гібридні війська продовжували перешкоджати діяльності патрулів ОБСЄ на тимчасово окупованих територіях і не надали членам місії доступ для проведення моніторингу в районах населених пунктів Заїченко, Безіменне, Вознесенівка та Новоласпа.

 

26 вересня. Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр  Хуг оголосив, що йде зі своєї посади. Термін його повноважень закінчується 31 жовтня.

 

Читайте також: "Замість Хуга". Що відомо про нового очільника місії ОБСЄ в Україні

 

27 вересня. Хуг заявив, що в 2018 році серед цивільних на сході України 34 загиблих та 149 поранених.

 

1 жовтня. Спеціальна моніторингова місія повідомила, що з початку 2018 року від бойових дій на Донбасі постраждали щонайменше 23 дитини.

 

2 жовтня. З окупованої Луганщини йшли "нерегулярні" автобусні рейси за напрямком "Стаханів-Харків", "Луганськ-Київ", "Ровеньки-Київ". Так, спостерігачі задокументували на російських пунктах пропуску "Гукове" та "Донецьк" збільшення кількості автобусів, які перетнули кордон – 409 автобусів, з них 215 автобусів проїхали до РФ, 194 – на тимчасово окуповану територію України.

 

За даними членів місії, протягом тижня "регулярні" місцеві та дальні автобусні рейси між тимчасово окупованою територією України продовжували мати місце, вони часто не зазначають свій маршрут, натомість мають табличку з вікні з написом "нерегулярні перевезення". Однак у деяких випадках спостережна місія помічала, як водії автобусів забирали таблички маршрутів з вікон своїх автобусів, а на деяких автобусах їх взагалі не було. Більшість дальніх автобусних рейсів між Луганською областю та містам в РФ мали українські автомобільні номера, видані в Луганській області.

 

5 жовтня. У районі Станиці Луганській спостерігачі протягом близько 10 хвилин бачили синє світло, що миготіло кожні кілька секунд. Як зазначається, член незаконних збройних формувань у Луганську повідомив місії, що застосували лазерне обладнання.

 

10 жовтня. У районі населеного пункту Кам'янка, біля Донецької фільтрувальної станції, о 9.00 окупанти відкрили вогонь зі стрілецької зброї у бік позицій ЗСУ. Натомість під вогонь потрапили представники української сторони СЦКК та СММ ОБСЄ, котрі здійснювали моніторинг безпекової ситуації у районі Донецької фільтрувальної станції під час проведення щоденної зміни персоналу.

 

12 жовтня. У ОРДіЛО було зафіксовано озброєння бойовиків, розміщене з порушенням ліній відведення та за межами виділених місць зберігання. Зокрема, 122 мм РСЗВ БМ-21 "Град" – 6 одиниць; - танк невстановленого типу – 2 одиниці; - танки Т-72 – 1 одиниця; - 152 мм причіпна гаубиця 2А36 "Гіацинт-Б" – 1 одиниця; - 122 мм самохідні гаубиці 2С1 "Гвоздика" – 6 одиниць; - 122 мм причіпні гаубиці Д-30 – 6 одиниць; - 100 мм протитанкові гармати МТ-12 "Рапіра" – 4 одиниці; - 120 мм міномети – 12 одиниць.

 

Крім того, у місцях постійного зберігання озброєння спостерігачі місії виявили відсутність сімох танків Т-72 та чотирьох Т-64. У районі окупованого Золотого-5 БПЛА СММ зафіксував три нові системи траншей загальною протяжністю 70 м, розташовані на подвір'ї житлового будинку.

 

Спостерігачі також виявили у районі Манича поблизу неконтрольованої ділянки державного кордону з РФ БПЛА.

 

Крім того, у ОБСЄ додали, що загалом з початку року було зафіксовано близько 1800 фактів перешкоджань діяльності СММ, а саме – загроза життю спостерігачів, зупинки і обшуки транспортних засобів місії та інші дії, що суперечать мандату СММ.

 

13 жовтня. У районі Манича окупованої Донецької області зайшла чергова колона військових вантажівок збройних формувань з РФ, одна з яких у складі семи КамАЗів, чотирьох "Уралів", а також МТ-ЛБ на тралі, а інша – у складі двох КамАЗів (один із яких – з двохосним причепом) та двох "Уралів".

 

Крім того, окупанти заборонили представникам місії проїхати для проведення моніторингу в Седове, Новоазовськ та Вознесенівку. А також у Бойківському персонал місцевої лікарні відмовився надавати представникам СММ інформацію про постраждале цивільне населення без дозволу збройних формувань. Аналогічну відмову міжнародні спостерігачі отримали від керівництва школи у Чорнухіному.

 

26 жовтня. Перший заступник місії ОБСЄ повідомив, що спостерігачі минулого тижня зафіксували близько 10 тисяч порушень режиму припинення вогню, а за рік загалом зафіксовано 240 тисяч порушень. Крім того, СММ зафіксувала минулого тижня 67 одиниць забороненого озброєння, розміщеного з порушенням ліній відведення. Зокрема, 24 – у підконтрольних уряду районах і 43 – в районах, які не контролюються урядом. Хуг наголосив, що цього року було зафіксовано понад три тисячі разів порушення розміщення озброєння.

 

27 жовтня. Члени СММ у окупованому районі Донецької області виявлено російський гумконвой з машинами військового зразка. Зокрема, була зафіксована колона з 45 вантажівок з російськими номерними знаками та написами "Гуманітарна допомога", що рухались у західному напрямку неподалік Макіївки.

 

Крім того, над територією "ДНР" зник безпілотник ОБСЄ, який під час польоту поблизу населеного пункту Калинове виявив зенітний ракетний комплекс (9К33 "Оса") та автоцистерну для пального на схід від Нижньокринського. Після цього БПЛА зафіксував колону з семи вантажівок на ґрунтовій дорозі поблизу кордону з РФ. Після фіксації колони вантажівок літальний апарат був скерований для подальшого спостереження за колонною. Однак протягом приблизно 35 хвилин до втрати зв'язку з БПЛА у районах поблизу Саурівки та Нижньокринського, з певною періодичністю, відзначалися перешкоди, за оцінкою, унаслідок глушіння. О 01.53 СММ втратила зв'язок із безпілотником і він не повернувся до наземного пункту управління на підконтрольній уряду України території. У ОБСЄ наголосили, що восьмеро опитаних у Нижньокринському громадян засвідчили, що чули вибух. Таким чином, версія щодо ураження БПЛА засобами ППО противника набуває все більшої вірогідності.

 

Водночас в районі Металіста окупанти здійснили у напрямку БПЛА СММ ОБСЄ щонайменше 30 пострілів зі стрілецької зброї. Літальний апарат не зазнав ушкоджень, проте спостерігачі змушені були приземлити апарат та залишити район.