Новини 2019-02-19 16:40

Полоненого в РФ моряка намагалися схилити до свідчень проти побратимів - Полозов

Адвокат зазначає, що російська влада продовжує чинити психологічний тиск на військовополонених українських моряків, утримуваних в СІЗО "Лефортово".

Військовополоненого українського моряка Андрія Оприска в московському СІЗО "Лефортово" намагалися схилити до дачі показань проти інших захоплених українських військових. Про це у вівторок, 19 лютого, повідомив керівник групи адвокатів українських моряків у Facebook.

 

"Російська влада продовжує чинити психологічний тиск на військовополонених українських моряків, утримуваних в СІЗО «Лефортово». Військовополоненого моряка Андрія Оприска кілька днів тому викликали в слідчий кабінет СІЗО, де якийсь чоловік (імовірно оперативний співробітник ФСБ) у відсутність адвоката почав ставити йому запитання щодо умов утримання, стану здоров'я і обставин справи. Оприску було запропоновано дати свідчення на інших військовополонених", - повідомив Полозов.

 

За його словами, Оприско категорично відмовився відповідати на питання незнайомця.

 

"Це не перший випадок тиску на Андрія Оприска, близько місяця тому до нього приходили невідомі з розмовами і питаннями. За погодженням з адвокатом, Андрій Оприско подав заяву, що не бажає мати ніяких розмов ні з ким без присутності адвоката або консула", - додав Полозов.

 

Адвокат зазначає, що цей випадок не поодинокий, психологічний тиск на військовополонених, з порушенням положень третьої Женевської конвенції "Про поводження з військовополоненими" здійснюється як безпосередньо силами оперативників ФСБ, так і за допомогою так званої "внутрішньокамерної розробки", коли співкамерник військовополоненого свідомо діє в інтересах спецслужби.

 

"Усі подібні факти нами ретельно фіксуються. Кожний військовополонений повідомлений своїм адвокатом про свої права і знає алгоритм дій у разі виникнення ситуації з наданням психологічного тиску подібного роду", - підсумував адвокат.

 

Як повідомляли, судове засідання апеляційної інстанції Московського міського суду щодо чотирьох українських моряків завершилось зняттям справи з розгляду за процесуальною підставою. 

 

 у середу, 13 лютого, суд відхилив апеляційні скарги захисту на рішення Лефортовського суду щодо продовження терміну арешту до 24 квітня ще вісьмом українським військовополоненим морякам, а саме: Денису Гриценку, Андрію Драчу, В’ячеславу Зінченку, Михайлу Власюку, Богдану Небилиці, Юрію Без’язичному, Юрію Будзилу і Сергію Чулібі.

 

12 лютого Московський міський суд відхилив апеляційні скарги щодо продовження арешту Євгенію Семидоцькому, Андрію Оприско, Роману Мокряку та Сергію Цибізову. 7 лютого  під вартою залишили Володимира Терещенка, Сергія Попова, Богдана Головаша та Андрія Шевченка.

 

Таким чином, суд у Москві визнав законним продовження строку арешту 16 з 24 українських моряків, яких РФ незаконно затримала в Керченській протоці. 

 

Нагадаємо, Лефортовський районний суд Москви у середу, 16 січня, продовжив термін тримання під вартою усім 24-ом українським полоненим морякам до 24 та 26 квітня.

 

Як повідомлялося, 25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений. 

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ. 

 

27-28 листопада в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.