Новини 15:25

СБУ викрила керовану спецслужбами Росії групу "Сапфір", яка сфабрикувала майже 12 тисяч фейкових матеріалів

За фактом діяльності групи "Сапфір" чотирьом особам було оголошено про підозру та обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.

Співробітники Служби безпеки України викрили групу, керовану російськими спецслужбами, яка розповсюджувала фейкову інформацію у соціальних мережах для дискредитації вищого військового керівництва України. Про це у вівторок, 12 березня, на брифінгу щодо викриття агентурної мережі ГУ Генштабу Збройних сил РФ повідомив керівник військової контррозвідки СБУ Сергій Левченко.

 

За словами Левченка, діяльність групи була задокументована українською спецслужбою у місті Луганськ.

 

"Ми зафіксували зростання активності цієї групи напередодні виборів. Військової контррозвідкою ідентифіковано куратора цієї групи - підполковника Сазонова Олександра. Він раніше обіймав посаду у військовій розвідці РФ", - заявив Левченко. 

 

Як повідомляється, було встановлено, що до складу підрозділу "Сапфір" входить 15 членів.

 

"Очолює підрозділ, за нашими даними, громадянка України, яка проживає у місті Луганську. Для координації роботи групи представники воєнної розвідки РФ використовували завербованого громадянина України, проживачого у місті Луганську. Для дискредитації вищого військового керівництва учасники групи у соцмережах розповсюджували фейкові матеріали", - розказав він.

 

За словами Левченка, група діяла через спеціально створені акаунти у соціальних мережах: ВКонтакте, Facebook, Mail.ru.

 

"Представниками групи здійснювалося розсилка листів провокативного змісту українським військовим. Розвідка РФ ставила чіткі завдання по розсилці цих листів. За задумом, це повинно було призвести до погіршення морального стану військових. Щоденно розсилалось понад 400 таких повідомлень. Ми встановили акаунти, за допомогою яких поширювались фейкові матеріали, які дискредитують діючу владу", - розказав він. 

 

Зазначається, що групою було створено проросійські акаунти, всього їх було понад 70. Свої досягнення група "Сапфір" викладала у звітах. Участь групи значно активізувалася в контексті президентських виборів.

 

"Ними було сфабриковано майже 12 тисяч фейкових інформаційних матеріалів. В цій діяльності була задіяна військова розвідка РФ", - додав керівник військової розвідки.

 

Також Левченко повідомив, що за фактом діяльності групи "Сапфір" чотирьом особам було оголошено про підозру та обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. 

 

У членів угрупування "Сапфір " було проведено ряд обшуків , в ході яких вилучено зокрема і символіку Російської Федерації. У затриманих вилучили понад 20 пристроїв для зв'язку, інженерні захисні споруди, понад 27 карток українських та російських операторів.

 

Наразі діяльність угрупування локалізовано. Однак ватажок угрупування - Олександр Сазонов перебуває на окупованій території, тому не затриманий.

 

Нагадаємо, Служба безпеки України повідомила, що Росія спробує вплинути на вибори в 2019 році через кібератаки, інформаційні впливи, фейкові новини та атаки на інформаційний простір.