Новини 2019-10-09 12:11

Німецьке посольство розтлумачило «формулу Штайнмайєра»

Так звана формула визначає послідовність між набранням чинності законом про особливий статус ОРДіЛО та проведенням виборів.

У вівторок, 8 жовтня, посольство Німеччини в Україні пояснило так звану «формулу Штайнмайєра». Про це йдеться на сайті установи.

 

 

Зазначено, що «формула» стосується одного аспекту Мінських домовленостей. Мова йде про послідовність між набранням чинності законом про особливий статус ОРДіЛО та проведенням виборів.

 

«Формула передбачає, що закон про особливий статус тимчасово набирає чинності в день проведення місцевих виборів і діятиме на постійній основі після позитивної оцінки цих виборів Місією ОБСЄ зі спостереження за виборами», - ідеться в повідомленні.

 

Нагадаємо, «формула Штайнмайєра» названа іменем президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра, який запропонував її у 2015 році. Вона передбачає порядок набуття чинності статтями «закону про особливий статус Донбасу» після проведення в ОРДіЛО демократичних виборів. За словами самого Штайнмайєра, «формула не містить нічого більше», ніж спробу зробити з великих кроків обох сторін низку маленьких.

 

2 вересня міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на «формулу Штайнмайєра» на зустрічі радників лідерів «нормандської четвірки» у Парижі.

 

18 вересня у Мінську відбулося засідання ТКГ щодо ситуації на Донбасі, за результатами якого російська сторона в ТКГ заявила, що українські представники відмовились підписати «формулу Штайнмайєра». Україна відповіла, коли погодиться на «формулу Штайнмайєра» після виконання низки пунктів, серед яких – повне припинення вогню, забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України, виведення з території України військ окупантів і військової техніки та інше.

 

20 вересня Пристайко оприлюднив текст домовленості, на яку дав згоду, пояснивши, що радники «нормандської четвірки» погодили не «формулу Штайнмайєра», а інше формулювання.

 

Своєю чергою, 1 жовтня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна погодила текст «формули Штайнмайєра».  Він додав, що «формула» повинна бути імплементована в новий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Чинний закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня 2019 року. Зеленський додав, що «буде новий закон, який буде розробляти парламент в тісній співпраці та при публічному обговоренні з суспільством». Також, Зеленський зазначив, що місцеві вибори не відбудуться, якщо на Донбасі залишаться окупаційні війська.

 

Того ж дня на Майдані Незалежності та на вулиці Банковій у Києві відбулися мітинги проти можливого підписання «формули».

 

З погодженням тексту «формули» Україну привітало МЗС Німеччини. Також «за» виступив Лондон.

 

2 жовтня речниця представника України в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер оприлюднила лист на ім'я спеціального представника голови ОБСЄ в Україні Мартіна Сайдіка, у якому йшлося, що українська сторона приймає текст цієї «формули». Відповідний лист підписав Кучма.

 

Того ж дня на Майдані Незалежності у Києві знову зібралися мітингувальники, які вимагали від Зеленського не підписувати «формулу Штайнмайєра».

 

6 жовтня на Майдані Незалежності також зібралося близько п'яти тисяч мітингувальників проти реалізації «формули».

 

схожі новини