Новини 12:21

Політолог: Для «регіоналів» важлива лише «Сильна Україна»

Кількість партій в списку на майбутніх виборах в Україні може зменшитися. Однак це ніяк не вплине на перебіг виборів. Про це в коментарі Тижню заявив директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Кількість партій не має значення. В політології є такий показник – ефективна кількість партій, тобто ті партії, які представлені в парламенті і впливають на електоральний процес як на загальнонаціональному і місцевому рівні. Звісно, об’єднавчі процеси дійсно можуть формально зменшити кількість партій, хоча не обов’язково. Наприклад, партії, які свого часу були фундаторами тієї ж Партії регіонів чи «Нашої України», зберегли свою реєстрацію», – відзначив Фесенко.

Як зазначає політолог, наразі в Україні є шість впливових партій.

«Рейтинг, вищий 5% мають лише 3 партії – Партія регіонів, «Батьківщина» і «Фронт змін». Ще троє мають рейтинги від 3 до 5% –  комуністи, «Свобода» і партія Кличка. Теоретично можуть якось мріяти про певні перспективи політичні сили, які мають відомих лідерів і мають рейтинг більше 1% - партія Гриценка, «Наша Україна» та партія Литвина. Але якщо буде тенденція зниження рейтингу, що спостерігається зокрема щодо Литвина і Ющенка, тому вони скоріше за все ще рік просто випадуть їх партії з кола впливових гравців. Зараз вони там перебувають за інерцією», – пояснив Фесенко.

Разом з тим, Фесенко вважає, що об’єднатися з Партією регіонів захочуть чимало партій, втім, найбільший позитив для регіоналів – приєднання «Сильної України».

«Щодо Партії регіонів, то тут усе просто – вирішувати, кого до себе брати, будуть «регіонали». І з точки зору електоральної логіки єдиний логічний крок приєднання до себе потенційного конкурента – «Сильної України». Щодо Литвина – тут скоріше його інтерес, а також просто демонстрація того, що спікер Верховної Ради і одна з парламентських партій приєднуються до Партії регіонів. Тому що рейтинг Народної партії близько 2%, що не вплине на рейтинг Партії регіонів. Те ж саме стосується і Балоги і деяких інших партій, які будуть проситися до «регіоналів», – зазначив політолог.

Водночас об’єднання опозиції, за словами Фесенко, - процес набагато складніший.

«В опозиції – все набагато складніше. Наразі активно обговорюються проект закону, підготовлений В’ячеславом Кириленком, про об’єднання в єдиний список. Однак одразу виникає питання:«А на основі якої партії?». Відповіді нема. Наприклад, на основі списку «Батьківщини» – це неприпустимо для «Фронту змін», «Свободи». Те, що цей документ підготував Кириленко свідчить про те, що такий підхід вигідний представникам низькорейтингових опозиційних партій, тому що їх інтерес – до когось приєднатися або сформувати єдиний партійний список опозиції для виборів. Для впливових партійних гравців, які мають самостійний партійний рейтинг, який дозволяє їм пройти до Верховної Ради – варіант об’єднання на базі однієї партії – неприпустимий. Тому я можу прогнозувати, якщо у виборах зможуть брати участь тільки партії, ніякого об’єднання опозиції в єдиний партійний список не буде. Впливові опозиційні сили підуть окремо», – вважає політолог.

На його думку, опозиції варто «домовлятися про об’єднання не на виборах, а після них».

«Заздалегідь домовитися, що на вибори йдуть за окремими партійними списками, а після виборів створюватимуть парламентську коаліцію», – додав він.

схожі новини