Новини 2011-10-03 14:53

Експерт: Україна може мати проблеми з ратифікацією угоди про асоціацію з ЄС

Жодна країна Євросоюзу наразі не виступає проти підписання угоди про зону вільної торгівлі з Україною. Однак може виникнути проблема з її ратифікацією. Таку думку в коментарі Тижню висловив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

«Якщо говорити суто про зону вільної країни, то немає жодної країни ЄС чи впливової політичної сили, яка б виступала проти вільної торгівлі з Україною. Інша справа, що виникає зараз певний скептицизм щодо ратифікації цієї угоди. Однак не через прописані положення угоди про зону вільної торгівлі, а через політичні чинники. Зокрема, через те, що в Україні не дотримуються європейських стандартів демократії та верховенства права. І тому на наступному етапі після парафування (попереднє підписання - Ред.) і підписання угоди, можуть виникнути ексцеси в парламентах (країн-членів ЄС – Ред.), коли вона надійде на ратифікацію», – стверджує Сушко.

За словами експерта, наразі немає жодної заяви країн-членів ЄС, які виступають проти ратифікації угоди про асоціацію, частиною якої є угода про створення зони вільної торгівлі.

«На сьогоднішній день немає жодної офіційної заяви політичної сили проти ратифікації, хоча є застереження. Особливо з боку тих країн, де при владі перебувають правоцентристські уряди, які входять до сім’ї Європейської народної партії і займають більш жорстку позицію стосовно політичних переслідувань в Україні. Вочевидь, там, де такі уряди і партії складають більшість в парламентах, є вищий ризик відкладення ратифікації чи нератифікації угоди з Україною. Наприклад, Німеччина, де застерігають: якщо ситуація в Україні не покращиться, то буде дуже важко провести цю угоду через Бундестаг», – зазначає Сушко.

Подібні випадки щодо призупинення процесу ратифікації угоди про асоціацію з ЄС уже траплялися.

«В Євросоюзі існують подібні прецеденти. Наприклад, кілька років тому уряд Нідерландів блокував понад півроку підписання угоди про асоціацію з Сербією, закидаючи їй недостатню співпрацю з Гаазьким трибуналом. Це справило певний негативний вплив на темпи підписання цієї угоди, але все ж таки потім це питання було вирішено. Не виключено, що подібна ситуація може виникнути з Україною. Але це не означає, що на сьогоднішній день є якісь країни-члени ЄС, які виступали би проти зони вільної торгівлі з Україною», – додав експерт.

Нагадаємо, 26 вересня Рада ЄС схвалила рішення про підтримку намірів Європейської комісії завершити переговори з Україною щодо зони вільної торгівлі «найпізніше - до саміту Україна-ЄС», який відбудеться у кінці цього року

Європейський парламент має намір розглянути рекомендації Європейській Раді, Європейській комісії, Європейській службі з іноземних справ щодо переговорів щодо угоди про асоціацію між Європейським Союзом й Україною у листопаді.

схожі новини