Новини 2011-11-26 14:58

Експерт: ідеї Тігіпка не принесуть необхідних для виплат чорнобильцям коштів

Уряду навряд чи вдасться виручити необхідні кошти для виплати підвищених пенсій чорнобильцям за рахунок введення податку на багатство та збору з операцій в офшорних зонах. Таку думку у коментарі Тижню висловив економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

«Я не проводив глибокого аналізу та не робив точних підрахунків, однак, за загальними оцінками пропоновані зміни не принесуть необхідних коштів. Зокрема, щодо введення податку на операції в офшорних зонах, то наскільки мені відомо, виникають певні протиріччя. Ми можемо вводити податки, але договір з країною, яка має офшорну зону, наприклад Кіпр, вагоміший, ніж внутрішні документи, які ухвалить парламент. А тому, основна офшорна зона – Кіпр не буде серед країн, де вводитиметься цей податковий збір. З іншого боку, навіть ті фірми, які зараз формально мають юридичну адресу в інших офшорах, просто перейдуть до Кіпру», – аналізує експерт.

«Щодо податку на багатство, то за моїми, хочу підкреслити, загальними оцінками, він також не принесе необхідних коштів. Як на мене, то ця сума сягатиме кількох мільйонів, навіть не мільярдів гривень. Зауважу також, що в Україні практично не існує спрямованих податків, тобто кошти надходять «в єдиний казанок», а тому немає прив’язок до виплат за рахунок конкретного податку», – пояснив він.

Жолудь вважає також не зовсім вдалим можливість погашення заборгованості з виплат чорнобильцям за рахунок випуску облігацій внутрішнього боргу.

«По-перше, це збільшення дефіциту бюджету. При чому не лише на наступний рік. Тобто якщо ми випустимо ці облігації цього року, то й наступного також треба буде їх випускати. Крім цього, не зрозуміло, навіщо видавати боргові цінні папери на руки людям. Варто розуміти, що облігації внутрішньої державної позики продаються іноземним інвесторам, банкам, і за них держава отримує «живі» гроші, якими покриває дефіцит бюджету. Можна їх нормально продавати і видавати людям гроші», – стверджує Жолудь.

Натомість експерт виділяє два можливих варіанти для залучення цих коштів.

«Або ми збільшуємо дохідну частину бюджету, а відповідно і видаткову, або можемо просто перерозподілити наявну частину бюджету. Наприклад, на реалізацію наступного року, умовно кажучи, існує 5 будь-яких проектів по 100 млн. Можемо відмовитися від одного, а ці 100 млн виплатити чорнобильцям. Однак, виникає питання, які статті бюджету різати...» – зауважив економіст.

На його думку, аби впоратися з проблемою виплат чорнобильцям, для початку владі необхідно ввести єдиний відкритий реєстр пільговиків, а також переглянути закони, якими визначені ці пільги.

Нагадаємо, раніше Тігіпко заявив, що уряд ухвалив постанову про збільшення пенсій та інших виплат чорнобильцям з наступного року.

Віце-прем’єр підкреслив, що для забезпечення цих виплати державі необхідно буде додатково 1 млрд. 900 млн. грн., які уряд планує передбачити у держбюджеті на 2012 рік.

При цьому Тігіпко зауважив, що 500 млн. вже передбачено у проекті держбюджету, а додаткові кошти уряд планує акумулювати за рахунок введення «податку на багатство». За прогнозом віце-прем’єра, це приблизно 800 млн., та за рахунок введення окремих заходів щодо оподаткування операцій в офшорних зонах. Це, за його підрахунками, додатково 3 млрд грн.

За словами голови Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Анатолія Семиноги, комітет Верховної Ради пропонує Кабінету міністрів кілька шляхів розрахунку щодо боргів з пенсіонерами-чорнобильцями. Зокрема, випустити облігації внутрішнього займу для погашення цієї заборгованості, а також надання можливості розраховуватися за комунальні послуги цими державними боргами.

схожі новини