Новини 2012-04-17 07:17

Письменники вважають гонорар Януковича у $2 млн проявом корупції

Провідні українські письменники вважають - щоб отримати гонорар за видані й не написані книги, розміром понад 16 мільйонів гривень, які президент Віктор Янукович оприлюднив у своїй декларації про доходи, потрібно кожному українцеві, включаючи «немовлят, сліпих і неписьменних», продати по дві його книги. Відтак багатомільйонне роялті президента може бути проявом корупції. Це письменники розповіли «Радіо Свобода».

Письменниця Ірен Роздобудько переконанна, що «в Україні ця ситуація неможлива для будь-якого письменника».

«Гонорари видавництв дуже малі. Цей випадок є проявом корупції. В Україні є письменники рівня Вільяма Фолкнера, визнані в усьому світі, вони отримують у сотні, тисячі разів менші гонорари», - пояснила Роздобудько.

Водночас, за словами Андрія Кокотюхи, «не треба бути людиною з вищою освітою, щоб зрозуміти, що це – форма відкату».

«І це робить багато хто з українських політиків, відтоді, як стали затребуваними декларації про доходи. Заглиблюючись у творчість Януковича, стає зрозуміло, що він сам не написав ні рядка. Втім, якби Янукович запатентував усі свої обмовки, від «йолки» до «Анни Ахметової», і отримував авторські гонорари за кожне цитування – він отримав би набагато більше, ніж 16 мільйонів», - вважає Кокотюха.

А письменник Василь Шкляр зауважив, що «президент не має уявлення про авторський гонорар». 

«Я показував, що в Україні, щоб заробити таке роялті, літератор має продати приблизно по дві книги кожному українцеві враховуючи немовлят, сліпих і неписьменних», - підкреслив письменник. 

Як повідомлялось, згідно з декларацією Віктора Януковича, 2011 року він отримав 757,6 тис. грн (графа «заробітна плата, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) декларанту відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору»), 155,4 тис. грн відсотків за банківським вкладом, та 16,4 млн грн гонорарів від ТОВ «Друкарня «Новий світ» (місто Донецьк). Зокрема, видавництво отримало права на створені у 2005-2010 роках Януковичем  книги  «Рік в опозиції. У політиці не буває остаточних перемог і поразок», «…І рік при владі. Від кризи – до економічного зростання», «Здолати шлях», «Як Україні далі жити», а також на літературні твори, які у майбутньому будуть створені автором. З отриманої суми авторської винагороди Янукович сплатив до бюджету 2,8 млн грн податку.

Згодом Янукович пообіцяв витратити свої авторські винагороди на доброчинність, зокрема,» на допомогу бідним людям, тим, хто хворіє, і дітям».

Нагадаємо, 13 квітня в донецькому видавництві "Новий світ", яке перерахувала гонорар президенту, сталася пожежа.

схожі новини