Новини 2011-02-01 09:06

ЄС та США запровадили санкції проти Лукашенка

Європейський Союз та Сполучені Штати заморозили активи та запровадили заборони на в’їзд для Олександра Лукашенка та ще 157 офіційних осіб Білорусії. Причиною цього стало придушення акцій протесту після президентських виборів у грудні, які різко скритикували західні уряди.

Як твердять дипломати, які перебувають на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі, західні уряди висловлювали занепокоєння щодо порушення прав людини у Білорусі і закликали звільнити десятки демонстрантів, яких затримали після виборів 19 грудня.

Білоруське міністерство закордонних справ засудило запровадження санкцій. В оприлюдненій заяві Білорусь сказала, що у відповідь вдасться до «пропорційних та відповідних дій».

Сполучені Штати також запровадили схожі санкції.

Зокрема, США ввели однобічні санкції щодо низки білоруських компаній, а також розширили список громадян Білорусі, яким заборонений в’їзд до Сполучених Штатів, повідомив у понеділок держдепартамент.

"США припинили дію документу, що дозволяє американським громадянам здійснювати операції з ВАТ Лакофарба і ВАТ Полоцьк Скловолокно, - двома дочірніми компаніями державного нафтохімічного конгломерату Білнафтохім. Усі операції з Білнафтохімом наразі заблоковані", - сказано в повідомленні держдепартаменту.

"Ми застосуємо обмеження на в’їзд у США до тих, хто є відповідальним за дії і політику, пов’язані з подіями 19 грудня. США також працюють над запровадженням фінансових санкцій стосовно низки білоруських громадян", - сказано в повідомленні.

Держдепартамент не наводить імена білоруських чиновників, які поповнять перелік осіб, яким заборонений в’їзд до США.

Нагадаємо, що Європейський Союз вже запроваджував заборону на вїзд та заморожував майно у 2006 році після попередніх президентських виборів, які також критикували західні уряди.

Через два роки санкції скасували, щоб заохотити Мінськ до проведення реформ.

Нагадаємо, що 19 грудня 2010 року в Білорусі відбулися президентські вибори, на яких, за даними Центральної виборчої комісії країни, переміг діючий Президент Олександр Лукашенко з підтримкою близько 80% виборців.

Увечері 19 грудня міліція жорстоко придушила акції протесту опозиції, заарештувавши близько 1000 осіб, зокрема 7 з 9 альтернативних кандидатів у президенти.

20 січня Європарламент ухвалив резолюцію, в якій закликав ввести санкції проти Білорусі.

Нагадаємо, раніше Польща і Литва в односторонньому порядку ввели заборону на в'їзд "для представників режиму Мінська, полегшивши, разом з тим, поїздки в ЄС для білоруських громадян".