Новини 2013-05-30 11:32

Мінкультури розслідуватиме діяльність керівництва Держкіно

Мінкультури створило комісію для перевірки діяльності Державного агентства України з питань кіно. Про це стало відомо з офіційного листа заступника міністра культури Тимофія Кохана.

Комісія проаналізує прозорість видачі прокатних посвідчень і поставить крапку в історії державних коштів, виділених ще в 2008 році на створення кінокопіювального підприємства "Національний Центр Олександра Довженка".

Незважаючи на закупівлю новітнього обладнання французької компанії CTM-Debrie, державне підприємство так і не почало виробництво фільмокопій в Україні. Натомість у 2012 році, прямо на території Держкіно, відкрилося представництво російської компанії "Саламандра", яке на старому обладнанні почало виробництво фільмокопій.

Згідно закону "Про кінематографію", починаючи з 2010 року прокатні посвідчення на право демонстрації фільмів мають видаватися лише за умови виробництва фільмокопій на території України. Проте в очікуванні відкриття представництва російської "Саламандри" голова Держкіно Катерина Копилова кілька разів переносила терміни набуття чинності положення, хоча відповідно до Конституції подібні зміни до закону могла вносити тільки Верховна Рада.

Комісія при Мінкультури створена після низки звернення найбільших дистриб'юторів, які скаржаться на затримки під час видачі Держкіно прокатних посвідчень. Побоюючись піратського розповсюдження фільмів, світові кінокомпанії передають свої матеріали дистриб'юторам за кілька днів до прем'єрного показу. Відповідно до закону "Про кінематографію" термін видачі прокатних посвідчень може бути продовжений з 10 робочих днів до 25 робочих днів, якщо виникла необхідність перегляду фільму Експертною комісією з питань кінематографії, яку очолює все та ж Копилова.

Дистриб'ютори коментують, що у разі якщо копіювання фільмів здійснюється не на обладнанні компанії "Саламандра Україна", а видача прокатних посвідчень відкладається главою Держкіно на максимальний термін, що вже кілька разів призводило до зриву світових прем'єр і мільйонних збитків дистриб'юторів і кіностудій.

Водночас, днями стало відомо, що вартість відрядження Копилової та її чоловіка і невеликої делегації на Каннський кінофестиваль становила близько 500 тис. грн. Цієї суми цілком вистачило б на запуск кінокопіювального виробництва, що не працює, в "Національному Центрі Олександра Довженка".

Оператори ринку сподіваються, що створена Мінкультури комісія наведе порядок у Держкіно.

Як повідомлялось, у квітні Копилова заявила, що Держкіно ініціюватиме введення збору на розвиток вітчизняної кінематографії, а також пропонує зменшити квоти українських фільмів у національному прокаті з 30% до 10% - у відповідності до кількості фільмів вітчизняного виробництва.

Водночас Копилова повідомила, що Держкіно цього року має намір виготовити й випустити 12 повнометражних ігрових фільмів, 20 анімаційних фільмів і близько 39 документальних.

За словами голови Держкіно, 2012 року виготовлено й випущено у прокат 11 ігрових фільмів.

Нагадаємо, на фінансування кіногалузі України у 2012 році виділили 113 млн гривень - на державне замовлення, та 50 млн гривень на державну фінансову підтримку виробництва і розповсюдження національних фільмів.

Згідно з даними Держкіно, з 13 фільмів, вироблених частково за кошти держбюджету у період 2008-2012 роках у прокат надійшли 7.