Новини 2013-08-21 15:59

Експерт: Захід робить ставку на військовий режим як на кращий шанс повернути стабільність до Єгипту

Експерт із зовнішньої політики США Академії оборони Великобританії Ендрю Ґоторп вважає, що нещодавні криваві заворушення у Єгипті штовхають західні уряди до переоцінки демократії на Близькому Сході та повернення до підтримки військових режимів. Про це він пише у своїй статті на сайті журналу The National Interest.

«Стримана відповідь Європейського Союзу та Сполучених Штатів на влаштовану єгипетським урядом третю з часу перевороту у Єгипті величезну різанину, показує, що західні лідери роблять ставку на військовий режим як на кращий шанс повернути стабільність до Єгипту, навіть якщо ця стабільність залита кров’ю», - вважає Ґоторп.

За його словами, після того, як Брати Мусульмани під час останніх заворушень відмовилися передати владу, єгипетські військові вдалися до старих методів. Вони призначили своїх людей керівниками провінційних урядів по країні, влаштували криваве придушення Братства, і оголосили надзвичайний стан. Навряд чи противників військового режиму потішить думка про те, що останній надзвичайний стан тривав у цій країні протягом майже усіх останніх 45-ти років, зазначає Ґоторп.

«Ці події штовхають західні уряди до болісної переоцінки», - вважає він, а їхня відповідь свідчить про те, що події у Єгипті можуть означати повернення до старого ладу на Близькому Сході. «Десятиріччями західні уряди та Ізраїль насолоджувалися близькими відносинами із арабськими країнами, які були репресивними вдома, але уникали дестабілізації у зовнішніх відносинах. Єгипетські військові були близькими партнерами США і дотримувалися мирної угоди з Ізраїлем десятиріччями. Мало хто із західних дипломатів не погодиться з тим, що у минулому Сирія була трояндовим садом за правління Башара Асада у порівнянні із регіональною дестабілізацією, яку спричинила громадянська війна у Сирії», - вважає Ґоторп.

«Суспільна користь від близькосхідних важковаговиків у тому, щоб підтримувати мир у неспокійному регіоні у час, коли скорочення витрат на оборону у західних країнах є очевидним», - вважає Ґоторп. «Це пояснює, чому адміністрацію Обами примушують до такої словесної гімнастики, уникаючи визначення липневого перевороту у Єгипті як «перевороту». Хоча початок  Арабської весни гучно підтримувався Заходом як чудо демократії, західним урядам стало очевидним, що демократія на Близькому Сході може відкрити скриньку Пандори. Зважаючи на те, що Брати Мусульмани дискредитували себе некомпетентним управлінням, усе це веде до відновлення військового режиму за зразком епохи Мубарака», - наголошує він.

Ендрю Ґоторп вважає, що сьогоднішні події завжди були найімовірнішим результатом єгипетської революції: «Після революцій завжди настає період хаосу, а у настільки поляризованому суспільстві як Єгипет, було малоймовірним, що хоча б якийсь демократичний процес може досягти порозуміння».

Він вважає, що ці події глибоко вплинуть на напрямок ісламістського руху у Єгипті і у інших країнах Близького Сходу. Зникає також надія на певний вид ісламістського «третього шляху», який мав би поєднати політичним іслам та демократію».

«У майбутньому переконати єгипетських ісламістів у тому, що будь-який демократичний процес не  спрямований проти них, буде неможливо. Можна очікувати, що це лише підігріватиме невдоволення проти режиму та проти Сполучених Штатів, в той час, як намагання військових повністю відмежувати Братство від політики спричинять нові заворушення. Закрити кришку скриньки Пандори не завжди настільки ж легко, як дехто може сподіватися», - вважає Ендрю Ґоторп.