Політика 2012-04-19 18:16 Лєліч Мілан

Сергій Власенко: суддя у справі ЄЕСУ – це другий Кірєєв

В інтерв’ю Тижню адвокат Юлії Тимошенко Сергій Власенко розповів про перший день судового засідання у справі ЄЕСУ

Сьогодні в Київському районному суді Харкова розпочався другий судовий процес над Тимошенко у так званій справі ЄЕСУ. Екс-прем’єра звинувачують в розкраданні державних коштів корпорацією (через начебто незаконне відшкодування ПДВ) в 1997–1998 роках. Самої Тимошенко на суді не було – вона і надалі не в змозі самостійно пересуватись. Судячи з першого засідання, це може стати єдиною відмінністю між нинішнім процесом під керівництвом судді Костянтина Садовського та вже легендарним процесом у Печерському суді Києва під управлінням Родіона Кірєєва. Пересвідчитися у цьому можна буде вже завтра – суддя оголосив перерву до 20 квітня, щоб ухвалити рішення за численними клопотаннями захисту Тимошенко.

У. Т.: Сергію Володимировичу, розкажіть детальніше, що відбувалося в суді з самого ранку? Вас справді намагалися не пустити до зали суду? І хто ці невідомі люди, які начебто сиділи в залі суду ще до початку засідання?

– О 9:10 я підійшов до входу в будівлю суду, і протягом 15–20 хвилин в присутності преси дзвонив у встановлений там дзвінок. Потім вийшов керівник апарату суду, який запевняв усіх, що зала засідань порожня і нікого там немає. Він дозволив запускати людей до приіщення суду. Коли я зайшов, то в коридорі перед залою судових засідань вже стояло близько 50 людей, які відмовилися відповісти, хто вони і з якою метою прийшли.

Коли відчинили двері зали, там вже сиділи близько 20 народних депутатів від Партії регіонів. Чому і як вони туди потрапили, чому у нас є поділ депутатів на чорних та білих – невідомо.

У. Т.:А ви чи ваші колеги по фракції не цікавились у регіоналів, з якою метою вони прийшли?

– Вони просто сидять в залі, як сидять і наші депутати. Інша річ, що їх спеціально туди запустили, щоб зменшити кількість місць для тих, хто справді зацікавлений у судовому процесі, адже більше, ніж є місць, людей не пропускають.

У. Т.: Наразі в залі присутня лише представники преси, фотографів і телеоператорів не пропустили?

– Саме так. Клопотання щодо можливості фото- та відеозйомки суддя відклав на потім.

У. Т.: Яка кількість в залі людей загалом і скільки з них є прихильників та противників Юлії Тимошенко?

– Керівник апарату сказав, що зала вміщає близько 120–150 людей, приблизно стільки і фактично присутні. Окрім 20 регіоналів, в залі продовжують сидіти ті незрозумілі люди, які від самого ранку стояли в коридорі суду. Міліція нікого більше не пропускає, мотивуючи це тим, що зала вже повна.

У. Т.: Це нагадує перші дні процесу над Тимошенко в Печерському суді. Ці два процеси можна порівнювати?

– Не просто нагадує, це один в один повторює Печерський суд, зокрема, і методи поведінки міліції однакові.

У. Т.: До речі, про міліцію. В Печерському суді сутички між «Грифоном» і депутатами були регулярними. Сьогодні у вас вже виникали конфлікти з судовою охороною?

– Ні, сутичок наразі не було. Але «грифонівців» дуже багато. Лише довкола місць, де сидять прокурори, їх із 20.

У. Т.: Засідання відбувається у спокійній атмосфері чи так само, як у суді на Хрещатику: з емоційними вигуками з зали, скандуванням «ганьба!» тощо?

– Засідання відбувається нормально. Коли прокурор почав виголошувати політичні прокламації замість того, щоб говорити по обвинуваченню, а потім визнав, що він «дещо розширив обвинувачення» (це такий собі юридичний нонсенс), у відповідь на це повне нахабство з зали лунали обурливі вигуки.

У. Т.: А як поводяться нардепи-регіонали та вищезгадані невідомі?

– Вони спокійно за всім спостерігають.

У. Т.: Які клопотання ви встигли оголосити, і які рішення встиг ухвалити суд?

– Суд вирішив ухвалювати всі рішення уже після заявлення всіх клопотань, хоча це абсурдно. Я вже заявив близько 15 клопотань, потім всі свої заявив захисник Олександр Плахотнюк, відтак Андрій Кожемякін, на чому сторона завершила свої виступи.

У. Т.: Тобто сторона захисту представлена трьома людьми?

– Так.

У. Т.: Які найголовніші клопотання ви подали?

– Найголовніше клопотання і вимога – закрити цю ганебну і сфальсифіковану кримінальну справу у зв’язку з тим, що її вже закривали 2005 року Генпрокуратура та суди, а тепер її незаконно поновлено. Тимошенко обвинувачують в тому, що вона нібито надавала якісь усні вказівки під час заповнення декларації про ПДВ 15 років тому – це абсурд. При цьому ПДВ був відшкодований законно, товари справді йшли на експорт, що підтверджено численними перевірками і це не оскаржується стороною обвинувачення.

Також подано клопотання про допуск преси, але суддя сказав, що вирішить це потім, тобто після завершення підготовчого засідання, коли це вже буде неактуально.

Крім того, ми вимагаємо перевести справу за підслідністю, а якщо її не закриють – повернути назад прокурорам, адже обвинувальний висновок складено з дуже грубими порушеннями. Оскільки слідство проведено неповно, вимагаємо повернути справу слідству…

У. Т.: Чи є підстави порівнювати суддю Костянтина Садовського з суддею Родіоном Кірєєвим?

– Так. Він так само молодий, не реагує на нестандартні ситуації. Йому дали заздалегідь написаний план, і він чітко йому слідує, не зважаючи на логіку та здоровий глузд. Наприклад, він навіть не поставив на обговорення питання про можливість слухати справу за відсутності Тимошенко. Фактично це другий Кірєєв, може, трошки м’якший, але йому теж байдуже до закону, прокурор виступає, як хоче, а суддя на це не реагує і каже, що немає підстав для відводу прокурора…

У. Т.: Беручи до уваги те, що в залі суду з’явилася широка лавка, на якій можна лежати, можна припустити, що Тимошенко привезуть до суду вже на наступне засідання?

– Звісно. Прокурор обмовився, що наступне засідання відбудеться 27 квітня. Він заявив, що звертатиметься до медиків з пенітенціарної служби, щоб ті дали довідку, чи Тимошенко може бути присутня в суді. Мене дивує, що керівник їхнього бандформування, генеральний прокурор Пшонка, публічно дав вказівку лікувати Тимошенко за межами Качанівської колонії, а його підлеглі вимагають притягнути її до зали суду.

У. Т.: Як на вашу думку, як довго триватиме процес, судячи із сьогоднішнього засідання?

– Насправді він мав би тривати 5 хвилин, і справу треба закривати зразу. Але скільки він триватиме насправді, я не можу спрогнозувати. 

схожі публiкацii