Політика 2013-09-02 17:43 Ворожбит Ольга

Світ про Україну: мафіозі з команди Януковича та Україна як страшний сон Митного союзу

Торговельна війна з Росією, Угода з ЄС і бізнес-клімат знову були основними українськими темами в іноземних ЗМІ

Член Комітету Європарламенту в закордонних справах Яцек Саріуш-Вольський вважає, що позиція Росії ворожа не тільки до України, а й щодо ЄС, оскільки така позиція ставить під сумнів існування всього проекту Східного партнерства

«Серпень – це особливий момент. Пам’ятаємо Грузію та 2008 рік. Нашому партнерові Росії подобається цей місяць, щоб захоплювати нас зненацька. Потрібна ширша картина ситуації, оскільки це не тільки торгівля, і не тільки Україна, а й тиск Росії на інші країни на шляху до об’єднання з ЄС – Молдову та Вірменію. Тиск Росії ставить під сумнів увесь проект Східного партнерства», – заявив євродепутат.

«Безумовно, Європейський Союз є частиною цієї суперечки і не може залишатися лише спостерігачем. Ця дія ворожа не тільки до України, а й щодо ЄС. І Україна, і Європейський Союз мають право вільного вибору у своїх відносинах згідно з Гельсинськими угодами», – наголосив він.

«Європейська Комісія повинна розглядати справу в цілому, а не лише як торговельний конфлікт, Європейський Союз повинен протидіяти тиску  Росії, захищати Україну та її право вільного й суверенного вибору», – переконаний євродепутат.

Яцек Саріуш-Вольський також вважає, що ця ситуація є тестом для України, і якщо вона справді хоче того, про що говорить, то повинна виконати три основні умови (звільнити Тимошенко, реформувати виборче та судове законодавство).

Він також заявив, що ЄС має поставити проблему російсько-українських відносин на обговорення під час зустрічі G20 у Санкт-Петербурзі. Крім того, він запропонував прийняти під час пленарного тижня у Стразбурзі (9–12 вересня) резолюцію «ЄС проти тиску третіх сторін на країни Східного партнерства у перспективі їхньої асоціації з ЄС і саміту Східного партнерства у Вільнюсі».

Читайте також: Торговельна війна: симпатії Євросоюзу до України зросли

Професор політології Університету Ратджерса у Ньюарку Олександр Мотиль у своєму блозі на The World Affairs пише, що ставлення Кремля до команди Януковича як ватаги переляканих панків образило «славних хлопців» у Києві, саме тому торговельна війна не матиме тих наслідків, яких очікує Путін

Розпочавши торговельну війну проти України, Росія вкотре продемонструвала, як мало російські еліти знають про Україну. Повернення до Митного союзу недоречне з низки причин, – вважає Мотиль.

Режим Януковича довів за останні три роки, що добробут українців його цікавить якнайменше. «Хоча рівень життя українців може катастрофічно знизитися в результаті дій Росії, Янукович і його оточення не втратять спокою ні на мить», – вважає він.

Крім того, Мотиль зауважує, що, «зважаючи на головний пріоритет режиму Януковича, яким є його власний добробут, російська торговельна війна, руйнуючи лише його невелику частину, призведе до того, що Янукович, його «сім’я» та численні друзі дивитимуться на свого колишнього союзника з недовірою, підозрами та зневагою. Лише в останню чергу вони зараз хотітимуть приєднатися до Митного союзу, що зробить їх та їхнє багатство постійно залежним від примх Москви».

За словами експерта, Янукович і регіонали пишаються тим, що вони жорсткі та демострують, що їх не залякати, «і, як і американські мафіозі, вони передусім хочуть поваги».

«Очевидно, віра Кремля в те, що він може поводитися з режимом Януковича як із ватагою боягузливих панків, є важкою образою «славним хлопцям», які керують Україною».

На думку професора Мотиля, «українці втомилися бути заляканими своїм власним урядом і зовнішніми силами». Вони ображені лицемірством Європейського Союзу та його зусиллями зробити подорожі для простих українців такими складними, водночас наголошуючи на дотриманні Україною норм ЄС.

«Більшість цієї образи тепер буде перекладено на режим Путіна, чиї каральні економічні санкції вочевидь спрямовано на те, щоб зачепити і без того нестабільне життя українців», – вважає експерт.

«Тепер чітко видно, що три роки недбалості регіоналів змусили українців цінувати те, що вони досі мають, – країну. Якщо так, то російські неоімперські наміри та нездатність визнати відмінність України лише зміцнить їхнє рішення залишатися незалежними, отже, поза Митним союзом», – додає Мотиль.

На його переконання, якщо взяти до уваги всі ці чинники, то «президент Янукович» скоро усвідомить свою «глибоку» та «непохитну» любов до України й загорнеться в український прапор.

Читайте також: Торговельна війна. Москва має сприйняти нову реальність

The Economist Intelligence Unit у своєму звіті пише, що Путіну не вдасться популяризувати Митний союз серед росіян без участі в ньому України

«Гарантування української участі може бути життєво необхідним для успіху проекту Митного союзу через велику кількість населення України та її промисловий розвиток», – вважають аналітики The Economist Intelligence Unit.

«Імовірно, це також необхідно для того, щоб «продати» Митний союз жителям Росії. Незважаючи на бажання пана Путіна бачити певний рівень возз’єднання на теренах колишнього СРСР, опитування в Росії показують стриманий рівень підтримки цього процесу. З огляду на те, як усе розвивається, найбільш ймовірно, що до Митного союзу приєднаються Киргизстан і Таджикистан. Обидві держави потребують збереження доступу для своїх робітників до російських і казахських ринків праці після 2015 року. Це може посилити антиіммігрантські настрої серед етнічних слов’ян у європейській Росії. Вступ України до Митного союзу може змінити сприйняття інтеграційного проекту для громадян Росії, занепокоєних імміграцією з Центральної Азії», – йдеться у звіті The Economist Intelligence Unit. На думку аналітиків, це одна з причин того, чому Росія докладає стільки зусиль для блокування євроінтеграції України.

«Хоча економічні відносини – один із чинників взаємозалежності, Росія грає у них першу скрипку, оскільки промисловий регіон Східної України залежить від постачальників і ринків у Росії. Це має вирішальне значення, оскільки зміна позиції Януковича, чиїм політичним центром є південна та східна Україна, де переважає російськомовне населення, ключова для Росії. Кремль думає, що підтримка Януковича там доволі нестабільна і що розрив у відносинах з Росією може мати достатні економічні наслідки для фатального ослаблення можливості українського президента на переобрання 2015 року, навіть зважаючи на використання адміністративного ресурсу. Граючи на домінантному для Януковича бажанні втримати владу та точно визначивши можливості, які могли б на це вплинути, російська влада розраховує, що їй вдасться зупинити просування України на Захід і твердіше закріпити її в міжнародних структурах під керівництвом Москви», – пише The Economist Intelligence Unit.

Читайте також: Митний союз лебедя, рака й щуки

Видання The Economist вважає, що, перешкоджаючи євроінтеграції України, Росія відмежовує себе від цивілізованих країн

Відносини Росії та Заходу «холоднішають» уже впродовж багатьох років. Усе почалося російсько-грузинською війною 2008 року, а останньою краплею для США стало надання притулку Едварду Сноудену. Така політика має своє пояснення: «переконавши себе у тому, що Захід стояв за революціями в Україні та Грузії, пан Путін звинувачував Америку у хвилі протестів у  Москві в грудні 2011 року», – зазначає видання.

«Щоб зміцнити свою основну підтримку, Путін заповнив російський ідеологічний вакуум націоналізмом і антиамериканізмом. Основна теза полягає в існуванні двох конфліктуючих цивілізацій, де Захід ілюструє економічний спад, міжнародну нерозсудливість і моральну розпусту. Росія повинна відмежувати себе від цього шкідливого впливу і зберегти свої власні традиційні цінності, що базуються на православ’ї та колишній славі».

Що ж до відносин з Європейським Союзом, то «Росія провела «червону лінію» у питанні договору про асоціацію України з ЄС. Вона почала «обстріл» торговими санкціями, щоб натиснути на свого суперника. У коментарі The Economist редактор журналу Russia in Global Affairs Фьодор Лукьянов пояснив, що основна причина такої позиції – закріплення колишніх республік СРСР у російській сфері впливу, а не просування торгівлі. (Він також додає, що Україна в Митному союзі була б гарантованим головним болем, як Британія в ЄС.) Проте залякування України радше відштовхне її ще далі й збільшить напруженість у відносинах Росії та ЄС».

«Німеччина, яка колись найбільше вболівала за Росію, тепер є її найбільшим критиком. Це буде погано для бізнесу (ЄС – найбільший торговий партнер Росії). Це також може звести нанівець ціль режиму, підігріту власними інтересами переконати ЄС запропонувати безвізовий в’їзд для власників службових паспортів».

Читайте також: Митний союз: Розширюватися, щоб не розпадатися

Німецький економічний тижневик Wirtschaftswoche пише, що підписання Угоди про асоціацію поліпшить бізнес-клімат в Україні, а це принесе користь не тільки Україні, а й німецьким підприємцям

«На сьогодні в Україні активні 400 німецьких підприємців. Для більшості Україна цікава як найбільший після Росії ринок збуту. Через корупцію та правову нестабільність багато хто боїться інвестувати в українське виробництво, але це може швидко змінитися», – пише видання. «Для цього зведеними до нуля мають бути не лише двосторонні тарифи; потрібно також зменшити нетарифні торгові перешкоди як, наприклад, складні сертифікаційні процеси для товарів в Україні».

«Очікується, що підписання договору про зону вільної торгівлі позитивно вплине на поліпшення проблематичного бізнес-клімату в Україні», – прокоментував позитиви підписання угоди в журналі Wirtschaftswoche, економічний радник та експерт щодо України Рікардо Джуччі.

«Завдяки підписанню угоди про зону вільної торгівлі та залученню нових інвесторів Україна стане цікавою як місце для виробництва різних товарів», – зазначає видання і додає, що підписання Угоди про асоціацію бажане і необхідне не лише для України, а й для німецьких підприємців, які можуть стати потенційними інвесторами.

Читайте також: Німецькі спостереження

схожі публiкацii