Суспільство 2014-03-28 11:16 Бурлакова Валерія

Донецький євромайданівець: за події 13 березня нам "шиють" організацію масових заворушень

Проукраїнських активістів, двох із яких вбили учасники проросійського мітингу, допитують як представників організованої злочинності.

Донеччанин Артем Фурманюк - журналіст. Але не тільки. Чи то не в першу чергу. "Коли такі події, журналістика - це жіноча справа, - усміхається він. - Чоловік має виходити й захищати країну. Я активний учасник Євромайдану і у Донецьку, і у Києві".

Зараз він у столиці. До Донецька повернутись поки що не може. Він такий не один. Поряд - друзі, які теж були на площі у той вечір.

Тиждень.ua: У Донецьку було порушено справу проти проукраїнських активістів?

- Поки що справа фактова - по факту заворушень.

Тиждень.ua: Чому ж ви не можете повернутись у Донецьк?

- Тому, що зараз "розкатують" всіх наших, запрошують на допити. І тому, що міліція нас "здавала" під час самого мітингу... Все, що трапилось - провина виключно міліції. Вони "захищали" нас таким чином, щоб нам якомога більше дісталося.

Я був "десятником". Один з нашої десятки зараз у нейрохірургії лежить. Коли хлопця привезли до райвідділку - його побили, з телефону скачали всі контакти, телефон не повертають... Як думаєте, на чиєму боці міліція?

Читайте також: Справа Горана.. У міліції й далі катують затриманих

Ще сьомого березня, за тиждень до цих подій, я писав статтю про призначення у регіоні. Керівником ГУ МВС України у Донецькій області став Костянтин Пожидаєв. Це справжній корупціонер, бандитська "шістка" ще з 90-х років.

Тиждень.ua: Що хлопці зараз розповідають про допити?

- Вчора їх возили в УБОЗ. Знову ж таки, цікавий факт - що цим займається УБОЗ!

Тиждень.ua: Сашка Білого у МВС назвали "членом ОЗУ"...

- Так, це все, в принципі, з однієї опери. Але Сашкові Білому вони хоча б номінально це могли пред'явити. Номінально, хоч у це і ніхто й не вірить. А у нас...

Під моїм началом було 15 осіб - "десяткою" називаю умовно. На відео видно, хто чим б'ється, як б'ється. З того боку використовували електрошокери, петарди начинені чимось. Чув від джерел у міліції, що у росіян були навіть автомати Калашнікова. Але їм зброю не довелося застосовувати - не було сенсу. Проти кого, проти нас? У багатьох з наших навіть простої палки не було... Але якби щось було - був би ще більший подарунок Путіну.

Читайте також: Харків’яни не бажають кримського сценарію

Тиждень.ua: Що МВС хоче "повісити" на вас? Вбивства своїх же хлопців?

- Я не знаю. Але масові заворушення - точно хочуть повісити. Позавчора на сайті обласного МВС з'явились наші фотографії - впереміжку з "тітушками". І формулювання: "Допоможіть впізнати правопорушників". Вже назвали правопорушниками! Там багато фото хлопців із донецької Самооборони...

Ясно, що "тітушок" ніхто затримувати не буде. Їх могли і до цього затримати скільки завгодно разів - і ніхто цього не робив. А якщо і затримували, то миттю відпускали. А ті з наших, кого затримають - ви розумієте...

І ще один факт: вчора допитували активіста донецької Самооборони. Зі складною черепно-мозковою травмою його повезли в УБОЗ, а не допитали на місці - психологічний тиск. Допитували без адвокатів - три години тривав допит, і захисника не пускали. А всі питання стосувалися виключно тільки наших. Хто був з ним, як кого звуть...

Ми от у Київ виїхали. Інші хлопці зараз у Черкаській області... Але є й ті, хто залишився з тих чи інших причин - хтось хворіє, у когось родина. І у Донецьку періодично лунають заклики ще якийсь мітинг провести... Але це самогубство. Є інформація, що 29 березня хочуть вивести людей за єдину Україну. Якщо так - буде чергова м'ясорубка. Мені подзвонили, сказали дзвонити своїм, щоб ніхто не йшов.

Тиждень.ua: Люди, що напали на вас тоді - це були росіяни?

- Росіян, за моїми оцінками, там було чимало - це найактивніші. А ще ж у нас "тітушки" є. Плюс була певна кількість "роззяв", що виступають за Росію...

Тиждень.ua: Ті "роззяви" приходять на проросійські мітинги у Донецьку з власної волі?

- Дехто приходить, решту привозять. Дуже багато навкруги депресивних міст, у яких немає роботи.

Читайте також: Кримська сотня. Хто залишається у полоні на півострові

Ще є такий нюанс. Нашим керівником, начальником штабу Самооборони, зараз "поставили" (його не обирали, його ніхто до цього не знав!) хлопця з Маріуполя. Вийшло так, що коли під час загострення ситуації на мітингу Самооборона вже почала виводити "мирних" людей, він кудись звалив. Його немає на жодному фото, на жодному відео. З усіх, з ким я розмовляв, ніхто його не бачив. Зараз, коли ми оприлюднили цей факт - для початку, на Facebook - він відповів, що це ми боягузи й зрадники. І збирає при цьому нову Самооборону, нове гарматне м'ясо.

Тиждень.ua: Існує ж тенденція створення "штучних" сотень Самооборони, що влаштовують провокації.

До розмови підключається один з друзів Артема.

- На вихідних начебто було зібрання сотників, і ці люди вже говорять про можливість домовлятись з російською стороною. І "перефарбовується" дуже багато організацій, які раніше бігали з російськими прапорами, тепер українські вішають... Люди лавірують - щоб "не прогадати".

Читайте також: Повернення Сходу

Була ситуація: дзвонить мені товариш, ми працюємо разом. Каже: "А пішли завтра на мітинг". На який? "Ну як... Янукович, Росія". Питаю скільки платять. "Гривень 200-250 дадуть".

Я поцікавився, чи давно він ходить на такі мітинги. Відповів, що вже місяць... Отже, кажу, ти і тринадцятого був на площі? "А-а-а, це коли цих бандерівців там..."

Кажу у відповідь: серед тих "бандерівців" був я...

Тиждень.ua: А міг би піти у розвідку...

- Ще й грошей заробити (сміється). Ми так масу старих друзів втратили... Зате нових знайшли.