Суспільство 2017-05-14 11:13 Станіслав Васін

Гості Кобозєва

Одним із символів воєнної диктатури, яка сьогодні встановилася в «ДНР», є слідчий ізолятор у Донецьку, що за адресою вул. Кобозєва, 4. Саме звідси бере початок словосполучення «гості Кобозєва», котре відоме вже багатьом росіянам й означає утримуваних у цьому закладі людей.

Однак специфіка донецького СІЗО в тому, що на сьогодні, за різними оцінками, там перебувають сотні колишніх бойовиків «ДНР», які мають російське громадянство й були кинуті «на підвал» ще в 2014–2015 роках. Власне, у СІЗО перебувають так звані ідейні, які свого часу або були в опозиції до Захарченка, або прямо висловлювали незадоволення його політикою на противагу Стрєлкову. І якщо Донецьк та вся «ДНР» уже давно рясніють червоними квітами й кашкетами НКВД, то на Кобозєва просто виблискує червона кремлівська зірка як вказівка на один з епіцентрів репресій навіть проти своїх.

Одним із найвідоміших російських персонажів, який досі перебуває під вартою в Кобозєва, є Алєксєй Смірнов, російський режисер, засновник так званого батальйону «Ангел». Його арештувало сепаратистське «МГБ» ще восени 2016-го, звинувативши в незаконному зберіганні зброї — це одне з найпоширеніших формулювань місцевих чекістів, коли вони хочуть посадити людину «на підвал» без особливих правових заморочок. Зброю в Донецьку можна знайти/підкинути завжди. Власне, відтоді, з осені 2016-го, жодної достовірної інформації про Смірнова немає. На офіційній сторінці батальйону в одній із соцмереж ще 31 березня було розміщено повідомлення такого змісту: «Протягом 30 діб Алєксєй Смірнов вийде на волю! Можете засікати». І ось минув уже понад місяць з моменту публікації, а Смірнов, який весь цей час так ратував за «республіку» й вивозив цивільних з-під обстрілів, досі в СІЗО. Ще однією знаковою фігурою репресій проти своїх є Олег Орчиков із позивним Варган.

Читайте також: Невдоволених немає

Цей екземпляр — громадянин України, засновник терористичного батальйону «Сварожичі», який був відомий у 2014-му й об’єднав переважно мешканців Петровського району Донецька. Його лідерові після дворічного перебування в донецькому СІЗО «суд ДНР» виніс пожиттєвий вирок. Прикметно, що частину терміну в слідчому ізоляторі Орчиков провів у карцері по щиколотки у воді, про що писали друзі та родичі на його офіційній сторінці в соцмережі.  

У квітні в Донецьку зник іще один колишній бойовик-росіянин Андрєй Посєлєнов, який після участі у війні на боці бойовиків став допомагати тим, кого утримують у СІЗО на Кобозєва. Ішлося про бойовиків, які були кинуті «на підвали» ще в 2014-му. Сам Посєлєнов так описував ситуацію в переписці з людиною Стрєлкова Міхаілом

Полинковим: «Зараз я веду кілька кримінальних справ. Практично всі стосуються колишніх ополченців та осіб, які їм допомагали. Тут таке враження, що ведеться полювання на відьом із тих, хто 2014-го був у перших рядах… Очевидно, що Захарченко просто прибирає верхівку ополчення із зони видимості. Зараз для росіян тут несприятливий час. Тут чиниться жорстке беззаконня. Тільки сьогодні мені відмовили в задоволенні одразу трьох позовів у цивільному судочинстві, суттю яких було застосування тортур до затриманих, безпідставне утримання під вартою довгий час».
І ось Посєлєнов мав з’явитися на один із таких «судових» процесів у Донецьку як сторона захисту — і безслідно зник.

Читайте також: Суворий Донецьк і тури до Чечні

Неофіційні сепаратистські джерела, які не мають публічного виходу в «ДНР», повідомляють про те, що в СІЗО на Кобозєва утримується тисяча колишніх російських добровольців. Так, сепаратистська група «Народный журналист» пише ось що: «Хлопців кілька тисяч. Із них близько тисячі російських добровольців. Напишемо про одного... у найкращому разі людина потрапляє в карцер, можуть постраждати й інші для науки, щоб не намагалися про себе заявити в той чи інший спосіб. На хлопців чиниться тиск, практикується вибивання зізнавальних свідчень для отримання максимальних строків за інкримінованими статтями. Суди й трибунали дають зазвичай запитані прокурором строки. Адвокати бездіяльні. Понад те, судам дана негласна вказівка якнайшвидше закінчувати процеси й відправляти ополченців, уже як кримінальних злочинців, до виправних колоній. Але ходять чутки, що не всі колонії готові прийняти засуджених ополченців, особливо це стосується російських добровольців. Про тих, хто вже засуджений і відправлений по етапу, нічого невідомо».

Знане донецьке СІЗО й ще одним бранцем — українським вченим зі світовим ім’ям Ігорем Козловським, якого бойовики арештували в центрі Донецька понад рік тому. Спочатку Козловський, за словами сім’ї, був кинутий «на підвал», після чого переведений на Кобозєва, де й відбував ув’язнення до обвинувального вироку: бойовики засудили його на 2,8 року позбавлення волі як «неблагонадійного громадянина». Того самого дня було винесено ще один обвинувальний вирок — донеччанинові, якого, імовірно, утримували разом із Козловським у тому самому СІЗО: 18 років строгого режиму за шпіонаж на користь України. До цього за «спробу насильного захоплення влади в ДНР» на 30 років строгого режиму засудили й макіївчанина Євгена Чуднецова, бійця «Азова», що до суду також пройшов СІЗО на Кобозєва. У Донецьку тепер навіть жартують, що менше ніж пожиттєвий тут скоро вже не даватимуть.