Світ 2017-07-06 12:29 Ворожбит Ольга
  ▪  

Великі сподівання: чого очікують у Польщі від візиту Трампа

Польські медіа, здебільшого консервативні, покладають великі надії на візит Дональда Трампа до Варшави і чекають від нього історичної промови

Вчора ввечері о 22.00 президент США Дональд Трамп приземлився в аеропорту Варшави. Сьогодні він зустрінеться із президентом Польщі Анджеєм Дудою та главами 11-ти інших країн Центральної та Східної Європи, які приїхали до Варшави на саміт Тримор’я

“Наш Дональд”- із таким заголовком вийшла стаття у консервативному журналі wSieci напередодні візиту. Автор матеріалу Станіслав Янецький вважає, що у своєму майбутньому виступі на площі перед пам’ятником Варшавському постанню (це місце, як стверджують в канцелярії Дуди, обрала американська сторона) у Варшаві Дональд Трамп хоче донести важливий історичний та політичний месидж, хоча “це не буде така промова, яку виголосив 26 червня 1963-го року Джон Кеннеді у Берліні, коли той оголосив “Я є берлінцем”; не буде це також рівнозначний за вагомістю заклик як у зверненні Рональда Рейгана теж у Берліні 12 червня 1987 року “Пане Горбачов, знесіть цю стіну”. Про символізм цього візиту і преса (але в основному консервативна) і представники влади говорять дуже багато. Хоча ніхто не знає напевно, що саме принесе для Польщі та Східної Європи візит американського президента. У той же час опозиція, ліво-ліберальна преса та експерти наполягають на тому, що цей візит Дональда Трампа до Варшави та участь у  саміті Тримор’я може також посилити лінії розколу у ЄС.

Як пише у своєму матеріалі аналітик Європейської Ради міжнародних відносин Пйотр Бурас, після провального візиту до Брюсселю та Таорміни Трампу потрібні позитивні фото із європейськими лідерами, аби дещо покращити свій домашній імідж. “Для Дуди сама зустріч – це вже успіх: Польща переживає важкі часи в Європі, тож уряд не міг придумати кращого випадку, щоб показати своїм громадянам, що широко обговорювана маргіналізація є міфом”, - пише Бурас. Ліберальний тижневик Polityka у цьому ключі також відзначає, що в національних інтересах Польщі добрі відносини зі США.

Читайте також: Дуда заявив про посилення позиції Польщі в ЄС після візиту Трампа

Окрім того, для польського уряду цей візит – це випробування його прагнень як лідера ініціативи Трьох Морів та випробування єдності блоку в цілому. Як пише Бурас із Європейської Ради міжнародних відносин, Польща наразі перебуває у колізії з європейськими інституціями та ключовими країнами-членами, “захищаючи свої неліберальні перетворення від іноземної критики та намагаючись обмежити владу наднаціональних органів ЄС”. Таким чином, вважає Бурас, критика Євросоюзу може позитивно відгукнутися у Варшаві, навіть якщо Польща не зацікавлена загострювати напруженість в Європі.

Усі медіа відзначають важливість візиту у ключі безпекових запевнень, адже Польща одна з небагатьох у ЄС, хто вже витрачає на оборону необхідні 2% бюджету і декларує прагнення витрачати більше. В інтерв’ю журналу wSieci міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський назвав нещодавню заяву уряду про те, що Польща видаватиме на оборону до 2030 року вже 2,5% бюджету “козирем, який вони презентуватимуть” Дональду Трампу. Але крім того, за його словами, Польща тепер очікує на збільшення американської присутності в польській економіці. “Коли співпрацюємо з німцями на рівні 100 млрд злотих (23,6 млрд євро – Ред.), то також можемо зі США”, - заявив Ващиковський. Цікаво що наразі Польща має негативне сальдо торгівлі зі США. Рівень польського експорту до США, за даними wnp.pl, в 2016 році сягнув 4,8 млрд., В той час як імпорт зі США на Польський було 5,6 мільярда доларів. США був в 2016 році наш 12-партнером в експорті та 8-імпорту. В цьому інтерв’ю Ващиковський, зокрема, відзначає про польські очікування від візиту Дональда Трампа: “Наше послання до Трампа, до американців просте: якщо маєте бізнес інтерес, то подивіться на нас, побачте наш потенціал ”.

Читайте також: Трамп назвав дії Росії у Східній Європі дестабілізуючими

Саме економічна співпраця зі США та інвестиції життєвонеобхідні для проекту ініціатив Тримор’я, - вважає Пьотр Бурас. Започаткований минулого року у хорватському Дубровніку проект Ініціатива Тримор’я об’єднує 12 країн Центральної та Східної Європи, розташованих між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями. Офіційно президент Дуда називає його проєвропейським та таким, що покликаний зміцнити співпрацю між цими країнами на різних рівнях. Однак у пріоритетах співпраці країн Тримор’я інфраструктурні проекти, зокрема побудова комунікацій на осі Північ-Південь (автомагістраль Віа Карпатія), енергетика та транспорт.

Для Варшави, як відзначає Бурас, центральним у цьому проекті є питання енергетики. “Вона не лише прагне повної газової незалежності від Росії, але й хоче стати енергетичним хабом для Центральної та Східної Європи, забезпечуючи реальну диверсифікацію газу в регіоні”, - пише Бурас. Крім того, для розвитку газопроводів та LNG терміналів, які є необхідними, щоб досягнути польських прагнень, потрібні значні інвестиції і саме тут полякам може допомогти Трамп.

Однак польські амбіції співпадають з позиціями не всіх членів ініціативи Тримор’я, які не проти купувати дешевий російський газ.

Читайте також: У Білому домі повідомили, де Трамп зустрінеться з Путіним

Крім того, за самітом у Варшаві уважно спостерігають у Берліні та Брюсселі. Так разом із самітом Тримор’я у Варшаві проходить також Глобальний Форум – одна із найважливіших щорічних конференцій, які відбуваються у Польщі. Цього року тема конференції також стосується Ініціативи Тримор’я і до участі у ній було запрошено міністра закордонних справ Німеччини Зігмара Габріеля. Однак, коли стало зрозуміло, що він виступатиме лише на конференції і не братиме участь у саміті, то Габріель скасував свою участь, як і три єврокомісари, пише Бурас.

У ці хвилини відбувається зустріч Дональда Трампа із президентом Анджеєм Дудою. О 14.00 годині за Києвом відбудеться його промова перед пам’ятником Варшавському повстанню.