Світ 2018-07-22 10:50 Джонні Ерлінґ
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Через Трампа Пекін цензурує генеральний план

За планами, китайські підприємства з 2025 року повинні опанувати світові ринки. Але щоб раптом у торговій суперечці ще більше не провокувати Дональда Трампа, у Народній Республіці ніхто не сміє про це говорити

У партійних книгарнях Пекіна на початку тижня виставили стоси нових томів, підготовлених видавниц­твом «Народної газети». Із назвою «100 гарячих понять для нової ери Китаю» вони мають пояснити ключові політичні й економічні ідеї в планах на майбутнє державного й партійного шефа Сі Цзіньпіна.


Сі хоче до 2050 року перетворити Піднебесну на світову потугу. Для цього в його програму включені проекти Великого шовкового шляху та «16+1» — ко­операція Пекіна зі східними та південно-східними європейськими країнами. Перелічені також усі внутрішньодержавні плани розвитку.
Але бракує найголовнішого — поняття стратегії Сі Made in China 2025. За цим скороченням ховається майстер-план Пекіна до 2025-го перетворити Китай на світового технологічного лідера в десятьох стратегічних галузях економіки. Ініційовану та підтримувану державою політику надолуження та випередження в березні 2015 року оприлюднив прем’єр Лі Кецян.

 

Читайте також: Як програти Китаю


За цим планом, до 2025-го китайські підприємства мають заволодіти тими ринками, які сьогодні є основою зростання багатьох індустріальних країн. Серед іншого, це інформаційні технології, роботи, енерго­ощадні автомобілі й медична апаратура, високоточне обладнання для польотів у космос, а також для морського й залізничного транспортів.

 

Намордник на повідомлення про Made in China 2025


У середині червня Пекін раптово заборонив публічно говорити чи писати про Made in China 2025. Терміновим розпорядженням цензура наказала всім газетам більше не використовувати те поняття та пригрозила: «Інакше це матиме для вас наслідки».


Веб-сайт China Digital Times, який отримує внутрішні розпорядження для китайських медіа, викрив цензуру. Газетам також було заборонено публічно полемізувати з Трампом.


Обидва заходи мають єдину мету. Пекін не бажає провокувати непередбачуваного президента США, який погрожує Народній Республіці торговою війною. Наступної п’ятниці Трамп хоче накласти 25% штрафні мита на китайський високотехнологічний імпорт зі США спершу на суму $34 млрд, а згодом підняти ще на $16 млрд.

 

 

Трамп погрожує митами на $400 млрд


Це має бути початок. Президент Америки погрожував додатковим штрафом обсягом $400 млрд, якщо Китай відплатить йому тією самою монетою. Пекін уже оголосив, що взаємно підвищить мита на імпорт США.


Так відбувалася ескалація торгового конфлікту. Трампові йдеться не лише про зменшення 375-мільярдного торговельного дефіциту США з КНР. Програма Made in China 2025 для нього особливий подразник. Він звинувачує Китай в отриманні нечесних переваг для модернізації своєї промисловості та витіснення інших через надання субвенцій, придбання іноземних високотехнологічних компаній, крадіжки інтелектуальної власності та примусову передачу технологій.


Торговий представник Трампа Роберт Лайтхайзер заявив, що США своїми штрафними митами, планованими обмеженнями у високотехнологічній торгівлі та контролем над інвестиціями Піднебесної хочуть «зав­дати удару саме по тих стратегічних галузях і технологіях, які Китай сподівається розвивати».

 

Читайте також: Die Welt: Росія як сировинний придаток Китаю, взаємний обман Меркель і Трампа, хто знищує НАТО?


Америка не єдина критикує Made in China 2025. Європейський Союз бачить цю проблему схоже. Минулих вихідних посол Німеччини Міхаель Клаусс, який після чотирьох років у КНР восени їде до Брюсселя як посол ЄС, у прощальному інтерв’ю для South China Morning Post заявив: «Програма Китаю 2025 року зосереджується на розвитку десяти стратегічних галузей індустрії, які практично ідентичні з ядром технологічної бази Німеччини. Наші підприємства стурбовані тим, що їхнім коштом промислова політика Китаю розвиває своїх «самостійних» чемпіонів індустрії».

 

Пекін відкидає критику США та ЄС


Пекін відкинув усю критику, але гасло Made in China 2025 було раптом вилучено з публічного використання. Дотримується цього навіть голова Китайської національної машинобудівної корпорації Рен Гонґбін. На прес-конференції в Пекіні він казав про підготовку до п’ятого раунду німецько-китайських міжурядових переговорів.


Вони почнуться наступного понеділка в Берліні під керівництвом прем’єр-міністра Лі та канцлерки Анґели Меркель, яких супроводжуватимуть 20 міністрів та віце-міністрів з обох кабінетів. Коли Welt запитав Рена, чи стане Made in China 2025 знову одним з основних пунктів наради, він ухилився від відповіді.

 

Читайте також: Трір — Пекін


Пекін сподівається, що зможе узгодити з Берліном нову дорожню карту для спільних інновацій та формування майбутнього. Йдеться про інтенсивну кооперацію в галузі смарт-технологій, комп’ютеризацію, мережеве пов’язання транспорту, штучний інтелект і нові енергії.
Він не згадав Made in China 2025, хоча німецька концепція комп’ютеризації Industrie 4.0 була для цього зразком. Глава держави Сі Цзіньпін ще під час візиту до Берліна у 2014-му заявив, нібито сподівається, що інтеграція Industrie 4.0 з пекінською China 2025 вийде за межі двостороннього значення. Вона могла б визначати норми та стандарти в Європі та в усьому світі. Але ні США, ні Європа цього не хочуть.

 

Тіні над урядовою зустріччю


Очікується, що над двосторонньою німецько-китайською урядовою зустріччю 9 липня нависне тінь майбутнього з’ясування відносин між Китаєм і США. Нер­вовість відчувалася в Пекіні ще в середу. Коментатор у партійній газеті Global Times запитував, чи світ напередодні хаосу. І сам відповідав: «Скидається, що так».


Фінансово-політичний журнал Caixin закликав своїх читачів налаштуватися на найгірший сценарій. Хоча перший удар Сполучених Штатів — $50 млрд штрафних мит проти Китаю — матиме тільки обмежений вплив на економіку. Утім, він здатен вплинути на ринкові очікування та поставки й вивести з рівноваги інвестиційні та фондові ринки.