Ганна Маляр

Янукович не вийшов з порочного злочинного кола

1 Березня 2014
Колишній президент України Янукович встиг протягом чотирьох років вчинити не лише формально законні, а по суті злочинні діяння, але й широкий спектр злочинів прямо передбачених кримінальним законодавством.

Він встиг підвищити свою кримінальну кваліфікацію від звичайних грабежів аж до злочинів проти основ національної безпеки та проти людяності. Професійні злочинці зазвичай мають досить вузьку спеціалізацію (напрямок кримінальної діяльності), але Янукович виявився здібним та опанував чимало видів злочинної діяльності.

Його остання прес-конференція підтверджує тезу, та демонструє, що «талант» не сховаєш. До всіх масових убивств, порушень прав людини, узурпації влади Янукович розповів про інші свої протизаконні дії, а також встиг вчинити злочин  у самісінькому прямому  ефірі.

Читайте також: Війну не можна виграти наполовину

Так, Янукович оприлюднив вартість свого будинку(без вартості землі та інших споруд на території)  в Межгір’ї  – 3 мільйони доларів та підтвердив, що у нього є рахунки в банках (за його офіційною декларацією у 2012 році – це майже 23млн. 900 тис. гривень).  Враховуючи, що будинок він придбав до того, як почав писати бестселери з гонорарами по 15 млн. грн., виникає закономірне питання – звідки гроші у державного службовця, якщо навіть зарплата президента, задекларована ним, становить менше 100 тисяч доларів на рік. Янукович путається у щиросердному зізнанні, говорить, що на будинок витратив задекларовані кошти, потім говорить, що продав все майно і за ті гроші придбав будинок.  Хоча, це найпростіша схема відмивання коштів, набутих злочинним шляхом, – продати майно, куплене за гроші злочинного походження та задекларувати отримані кошти. Тепер джерелом таких статків буде вважатись угода купівлі-продажу майна.  

Читайте також:Янукович дав прощальну гастроль

Крім того, Янукович двічі намагався виправдатись за те, що перестав виконувати свої прямі конституційні обов’язки, чим створив загрозу для безпеки держави, як внутрішньої так і зовнішньої, адже  він був Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України. Формально є всі ознаки складу злочину службової недбалості.

Також приводом для розслідування повинні стати наступні слова Януковича: «Я считаю, что Россия должна и обязана действовать. И, зная характер Владимира Владимировича Путина, я удивляюсь, почему он так до сих пор сдержанно молчит. Я считаю некорректным давать России советы, что делать с Украиной. Но Россия не может быть безучастной к судьбе такого крупного партнера как Украина. Она должна задействовать все доступные средства, чтобы предотвратить тот хаос, террор, который сейчас есть в Украине». Адже таке звернення з вуст людини, яка до того ще й вважає себе президентом держави, є нічим іншим, як закликом до розв’язування військового конфлікту.

Дійсно, є таке явище, коли злочинець сам інформує правоохоронні органи про свій злочин. Воно має наукове пояснення. Осудна людина, яка вчиняє  злочин, добре усвідомлює протиправність та аморальність своїх вчинків. Цей факт серйозно травмує  її психіку. У свідомості накопичується психологічна напруга, спрямована на постійну потребу приховувати факти вчинених злочинів. Зрештою відбувається перевантаження та включаються механізми, спрямовані на зняття психічного напруження. Одним із способів врятувати психіку від руйнівних наслідків такого напруження – просто викрити себе. Це прояв інстинкту самозбереження, який вмикається на підсвідомому рівні.

Читайте також: Злочини проти людяності не мають терміну давності

Прес-конференція чітко продемонструвала в якому напруженому стані знаходився Янукович, наскільки він не контролював себе та підсвідомо включав всі можливі механізми психологічного захисту – забував та нерозумів питання, зламав кулькову ручку, тримав силоміць долоні у замку, але не витримав і таки стиснув у кулаки, мимовільно змінював посмішку на сум, уникав відповіді на частину питань, звинувачував опонентів у злочинах, які сам вчинив, і, зрештою, просто викривав сам себе. 

Але з порочного кола він так і не вийшов, бо знову вчинив злочин, закликаючи Росію до втручання у внутрішню політику України, чим наразив державу, громадянином якої він залишається, на військовий конфлікт.