Валерія Бурлакова

Орвелл би плакав

26 Березня 2014
Якими були перші кроки “нового” українського МВС? Браве затримання бойовими спецпідрозділами перших нечисельних “зелених чоловічків” у Криму? Блискавичне затримання сепаратистів? Відважні постріли у бік бажаючих втекти “папєрєдніков”? Сувора, але справедлива видача “своїх” - винних у злочинах міліціонерів? Здається, що ні.

І все одно міліція вже відзначилась.

На найнижчому рівні правоохоронці впевнено продемонстрували бездіяльність (чи свідомий саботаж, спрямований на нагнітання ситуації в країні). Нездатність виконати свою основну функцію й попередити чи зупинити криваві зіткнення на східному внутрішньому фронті. На найвищому - у пам’ять закарбувалась відсутність різкої критики подібних епізодів, призначення на пости сумнівних персонажів з минулого, вимога до населення терміново здати зброю - на фоні демонстративної безпомічності МВС та цілком реальної війни… І вбивство Олександра Музичка. Сашка Білого. Суперечливої, але яскравої постаті.

За версією МВС, Білий вимагав у бізнесменів гроші "на потреби революції" (як стверджують побратими загиблого, повідомлень та повісток стосовно порушених проти себе кримінальних проваджень чоловік не отримував). При спробі затримання нібито чинив спротив, поранив міліціонера (неймовірний рикошет!), зрештою - випадково вчинив прикре самогубство. Не завадили йому навіть кайданки.

"Він себе себе вбив. А потім закував в наручники. Сам. 5-ма пострілами, двома в серце. Так, 5-ма, у мене виписка з моргу на руках. Мєнти, такі мєнти, вони брехали тоді і продовжують брехати тепер", - констатувала ввечері 25 березня Настя Станко, журналістка "Громадського".

"Міліція мала право стріляти у Сашка Білого", - задовго до цього констатував  вчорашній революціонер Юрій Луценко.

Читайте також: Відкриті питання у справі Музичка

Таку ж позицію висловив і Арсен Аваков, заступник якого в цей час розповідав журналістам версію про "прикре самогубство". Більш того, пан міністр несподівано навів залізний аргумент "на користь" вбивства Білого - бо ні про що інше мова не йшла. Хіба це приємно - сидіти у кафе, коли поруч сидить чоловік із автоматом?

"Якщо в кафе заходить людина в касці, камуфляжі, в щитках і з бейсбольною битою, то будьте певні - це вихована людина і щонайменше з однією вищою освітою", - жартували ми донедавна. А, помітивши в руках у "свого" ще й переконливішу зброю - відверто кажучи, тільки раділи. Бо хто зна, чи не увірветься до того кафе вже за хвилину "Беркут"?.. Чи то "Сокіл", працівники якого, за деякими даними, причетні до розстрілів на Інститутській, а тепер - ще й до розстрілу Сашка Білого?

Хто зна. З одного боку, тактика, до якої вдається сьогодні українське МВС, схожа на початок нових репресій та залякування здатних підняти новий Майдан чи то просто незручних владі активістів. Але ж нерезультативність залякування українців Майдан вже засвідчив?..

Ще одним варіантом пояснення поведінки Авакова і компанії здається бажання сховати голову у пісок й просто не визнавати власні помилки. Застрелили людину? Людина була у кайданках? І, може, дійсно вимагала гроші у бізнесменів (але ж її за це ще ніхто не засуджував до вищої міри)? Ну, все добре, так і треба було. Точно. Ми знаємо це без суда та слідства... Але ж за це і стояв Майдан. "Не за Європу, а за..." суд та слідство.

Є ще один варіант - казковий. МВС стабілізує ситуацію в країні. Ситуацію, яку, здавалося б, навіть російська агресія не може дестабілізувати так, як сьогоднішні дії та заяви міліції. Але все налагодиться. Треба тільки здати зброю.

Може, і треба. Ту, яку немає жодних шансів легалізувати. І трохи згодом.

Але як віддавати її сьогодні - тим, хто, як броварські міліціонери, принципово не їздить на виклики, залишаючи Самооборону один на один зі злочинцями будь-якого пошибу? Тим, хто, як донецькі правоохоронці, може у будь-який момент зробити "коридор" для тих, хто вбив свободівця Дмитра Чернявського? Тим, хто не продемонстрував ніякої рішучості у захисті України від російських окупантів - окупантів, які можуть бути на материку вже завтра?

І, зрештою... тим, хто стріляв у Небесну сотню. Віддавав накази. Подавав патрони. І просто стояв поруч.

P. S. Перший інформаційний запит до "нашого" МВС я відправила на початку березня. Відповіли мені вже за кілька хвилин. Не на питання, звісно - відповідь на них, як і раніше, вигадували тиждень. На лист.

Для розгляду інформаційних запитів, пояснили у відомстві, тепер створено новий спеціальний відділ. Його електрона адреса - vidkrytist@mvs.gov.ua.

Відкритість? Вивіску змінено. Добре... Але Орвелл би плакав.