Ярослав Пешек

Тіні минулого

14 Липня 2015
Ратифікація Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом – один із пріоритетів Чеської Республіки. Проте комуністам уже одного разу вдалося заблокувати обговорення цього документа в Парламенті Чехії, а 33 депутати від Комуністичної партії Чехії та Моравії (КПЧМ) і зараз виступають категорично проти приєднання Києва до ЄС. У такий спосіб вони висловлюють підтримку лінії Владіміра Путіна.

КПЧМ було створено в 1990 році, вона належить до лівих політсил, ідеологія яких ґрунтується на марксизмі і які проголошують своєю метою побудову соціалізму. Причиною всіх бід чеські комуністи вважають капіталізм. Якщо почитати їхню партійну газету, то часом здається, ніби опиняєшся в юрському періоді. Статті, мов колись наша планета бронтозаврами й тиранозаврами, аж кишать сталіністською термінологією, демагогією та фальсифікаціями історичних подій згідно із «класовим принципом».

Підтверджують це й слова голови КПЧМ, юриста Войтеха Філіпа, який очолює партію від 2005 року: «Мені доведеться повернути пам’ять про спалені чеські села на Волині, не забуваючи про роль бандерівців у цих звірствах». Комуністи приготувалися в чеському парламенті аргументувати свою по­зицію проти Угоди про асоціацію України з ЄС, використовуючи брехні радянської пропаганди. На жаль, більшості населення країни бракує об’єктивних і правдивих знань про «Волинську трагедію 1942–1943 років», громадянам бракує доступу до результатів спільної роботи українських та польських науковців останніх років. Продумана комуністична атака, спрямована проти інтеграції України з ЄС, може виявитися успішною саме тому, що ні громадськість, ні політична еліта Чехії не володіють достатніми об’єктивними знаннями, щоб перешкодити прислужникам Кремля підривати європейське співробітництво.

Складнощі навколо Угоди про асоціацію України з ЄС виникли в парламенті Чехії через тривалу відсутність інформації про українську історію та соціально-економічну ситуацію

Чеські комуністи критикують нібито переслідування своїх товаришів із Комуністичної партії України й у проекті супровідної ухвали вказують на прояви екстремального націоналізму, ксенофобію та симпатію до фашизму серед українців. Цей проект не був підтриманий Комітетом з міжнародних відносин чеського парламенту, а до того ж активізував політиків із інших політсил. Прем’єр-міністр країни Владімір Соботка (Чеська соціал-демократична партія) безкомпромісно заявив: «Уряд наполягає на доведенні до кінця процесу ратифікації Угоди про асоціацію. Україні потрібно дати європейську перспективу. Комуністи копіюють позиції Росії, що суперечить нашим національним і загалом європейським пріоритетам».
Депутат Іван Ґабал із Чеської народної партії нагадав, що ЧР – одна з останніх країн ЄС, які ще не ратифікували цього договору й що він допоможе Україні розвиватися. Складнощі навколо Угоди про асоціацію України з ЄС, які в чеському парламенті не полінувалися створити комуністи, ви­ник­ли через тривалу відсутність інформації про українську історію та соціально-економічну ситуацію. Головним джерелом інформації про Україну в Чехії десятки років була тільки радянська, а згодом російська пропаганда. І дотепер не вдалося подолати цю «тінь минулого», навіть у наш час іще багато людей зазнають впливів ідеологічної машини путінської Росії.

Читайте також: Петр Друлак: «Євроскептицизм у Чехії зараз іде на спад»

Не можна допустити, щоб відомості про одну з найбільших за площею і населенням держав Європи залишалися в Чехії на теперішньому абсолютно неприйнятному рівні. Вирішити цю проблему реально лише в тісній співпраці українських та чеських ЗМІ, університетів, громадських організацій і політичних партій.

Європейському Союзу потрібен погляд ізсередини України на її історію та сучасність, а їй, своєю чергою, об’єктивна інформація про життя в країнах ЄС. І те, і те має бути подано без пропаганди й прикрас. Можливо, нам допомогла б комплексна програма інформування, яка називалася б, скажімо, «Геть тіні минулого» й охоплювала б сферу медіа, зокрема електронних, освітні акції університетів та суспільно-політичних організацій.
Необхідно «підсвітити» всі сторони суспільного й політичного життя. Лише так ми позбудемося цих тіней і нівелюємо їхню загрозу.