Едвард Лукас

Війна обійдеться дорого

11 Лютого 2016
Нагнітання паніки в результаті непоінформованості не може не викликати обурення. Але нехтування серйозною проблемою ще гірше. Той факт, що НАТО в дуже складній ситуації в країнах Балтії, не є військовою таємницею. Репутація Альянсу тримається на збереженні суверенітету, свободи й територіальної цілісності Естонії, Латвії та Литви. Водночас йому бракує в регіоні військової сили для захисту цих країн.

Особливо яскраво проблему продемонстрували дві події останнього часу. На телеканалі BBC вийшла актуальна докудрама «Inside the War Room» («У командному пункті»). Автори фільму розмірковують над можливою реакцією британських політиків на народні протести, що відбуваються в Східній Латвії за фінансової підтримки Кремля. Їхньою кульмінацією стає російський ядерний удар по британських та американських бойових кораблях (результат: США застосує ядерну зброю у відповідь, британці — ні).

Другий сигнал тривоги надійшов від американського мозкового центру Rand Corporation: той оприлюднив результати масштабної серії військових ігор, що моделювали реакцію НАТО на несподіваний напад росіян на країни Балтії (відповідь: за будь-якої реакції Альянсу Росія перемагає протягом 60 год). З моделювання випливає, що стримати російську атаку може тільки розташування трьох бронетанкових бригадних груп у цьому регіоні, що обійдеться в $2,7 млрд на рік, на тлі інших кардинальних нововведень деінде.

Ми можемо захистити країни Балтії, причому самотужки. Нам просто треба ретельніше обміркувати, як це зробити

Критики стверджують, що BBC і Rand грають на руку Кремлеві. Росія прагне, щоб Естонія, Латвія та Литва почувалися не зовсім повноцінними членами Альянсу. А ще переконати решту членів НАТО в тому, що намагатися захищати ці три прифронтові держави марно. За таких передумов для «реалістичних» розмов про європейську безпеку Росія може повернути до своєї орбіти певні території, втрачені внаслідок розпаду Радянського Союзу.

Особливий резонанс фільм BBC мав у Латвії. Причини зрозумілі: у ньому перебільшена загроза сепаратизму на схильному до невдоволення сході країни. Неприємно дивитися, як будь-хто (нехай і актори) спалює твій прапор або трощить державний герб. До того ж рішення про майбутнє Латвії в стрічці приймали колишні британські високопосадовці, що вдавали із себе чинних. Деякі з них мали вигляд вкрай необізнаних і цинічних.

Але телепродукт має бути ефектним (я колись його створював, тому добре знаю). А гіпотетичні сценарії передбачають елемент формування правдоподібної ілюзії, і ключ тут у назві. Справжній меседж програми полягав не в тому, що країни Балтії приречені, а в тому, що помилкою є замирення Росії. Персонажі, які на початку критикували «надто гостру реакцію» на загадкові події в Східній Латвії, наприкінці видавалися пошитими в дурні. Велика Британія провалила випробування. А найважливіше (за версією сценаристів): США його успішно склали.

Фільм «Inside the War Room» і дослідження Rand, безперечно, викликають тривогу. Вони порушують питання, на які бракує відповідей. Але насправді відповідь є. Ми можемо захистити країни Балтії, причому самотужки. Нам просто треба ретельніше обміркувати, як це зробити.

Читайте також: Думки про майбутнє

Для початку варто звернути увагу на панікерів. Rand уже розкритикував Сем Ґардінер — один із найдосвідченіших американських аналітиків у питаннях оборони Балтійського регіону. На його думку, дослідження мозкового центру — гроші, викинуті на вітер, адже моделювання надміру зосередилося на наземних операціях, знехтувавши військово-морською перспективою.

Я критикував би їх за інше. По-перше, дослідження тільки побіжно згадує Швецію і взагалі не згадує Фінляндії. Розгляд питання безпеки Балтійського регіону без урахування цих країн викликає сумнів. Крім того, проігноровано розвідку: ми можемо й маємо знати, якщо Росія акумулює війська на кордоні. У такому разі несподіваної атаки не вийде, а тоді відпадає ідея про безпрограшні позиції РФ. І головне: реагування Заходу не повинно зводитися до балтійського театру воєнних дій або виключно до військових методів. Один із найважливіших меседжів, який ми можемо надіслати Владімірові Путіну, — щойно виникнуть проблеми, питання стоятиме так: «у нас ваші гроші, і якщо вони вам потрібні, руки геть». Чим не чудовий сюжет для телебачення?