ОНУХ

LEGO. Новий чудовий світ*

22 Березня 2017
«Only the best is the best» — девіз компанії LEGO

Недавно в британській газеті The Guardian я прочитав, що Кембриджський університет шукає кандидата на посаду професора й завідувача кафедри LEGO. Її фінансуватиме щедра дотація данського фонду, створеного… компанією LEGO.
Незалежна консалтингова фірма Brand Finance, яка оцінює провідні світові бренди, оголосила, що 2017 року LEGO — найдорожча торговельна марка світу. На другому місці опинився Google.

LEGO — набори пластмасових кубиків, які випускає приватна фірма LEGO Group із данського містечка Біллунн. Провідний продукт LEGO — кольорові пластмасові кубики, які складають докупи за допомогою системи виступів і гнізд, що дає змогу вигадувати чимало можливих поєднань. Таким чином можна творити різноманітні об’єкти: будинки, автомобілі й навіть роботів, які працюють. Хоч би що було збудоване з LEGO, його можна багато разів розбирати й знову складати, створюючи нові об’єкти. Незважаючи на різний вигляд і призначення окремих цеглинок, кожну з них можна припасувати до вже наявних. Кубики LEGO, спроектовані 1958 року, без проблем поєднуються з елементами, випущеними тепер, а конструктори LEGO, призначені для дітей, сумісні з конструкторами для підлітків, а ті, своєю чергою, — з кубиками, спроектованими для дорослих. Кубики LEGO становлять універсальну систему.

Що можна збудувати з кубиків LEGO? Відповідь проста: майже все. Завдяки продуктам LEGO City кожен може почуватися архітектором, будівельником і мером міста водночас! Тут знайдеш усе потрібне для належного функціонування міста. Створиш залізничну мережу, яка поєднує різні частини міста, а також залізничний вокзал і швидкісний пасажирський потяг. Збудуєш міську площу й подбаєш про безпеку жителів завдяки побудові пожежної частини та відділу поліції. Є і поліцейський патруль із собакою, і мобільна група поліції, завдяки якій можна патрулювати територію цілого міста.

система LEGO творить нашу залежність від неї, чи вона такий вдалий продукт тому, що відображує структуру нашого мозку? Мабуть, кафедра LEGO в Кембриджі провадитиме дослідження, які забезпечать відповідь

Справжній сюрприз — серія LEGO Mindstorms, яка дає змогу не тільки збудувати робота, а й запрограмувати його. Завдяки поєднанню передових технологій і кубиків можна створити робота та вдихнути в нього життя, користуючись інтерфейсом програмування і керуючись малюночками, тож ним легко послуговуватися. А завдяки спеціальній прикладній програмі Robot Commander ними можна керувати через смартфон або планшет.
Ніде ніяких обмежень, усе залежить тільки від твоєї уяви.

Тож нічого дивного, що мене вже не один рік не полишає думка: дійсність навколо мене будують проектанти, виховані на кубиках LEGO. Групи недавно зведених будинків скидаються на конструкції з цеглинок LEGO, нові моделі автомобілів і пристроїв віддзеркалюють принципи системи LEGO. Здається, ніби навіть деякі суспільні та політичні ідеї несуть у собі генотип системи LEGO. Вони нескладні, і їх можна легко поєднувати між собою. Дитяча простота й легкість у творенні нового чудового світу. Батьківщина LEGO — Данія, а данці згідно зі Світовим індексом щастя від ООН — найщасливіші люди у світі (Україна перебуває на 123‑му місці зі 157 оцінених країн).

Коли я пишу свої колонки, вони теж часто виникають завдяки поєднанню думок-цеглинок, що віддзеркалюють принципи системи LEGO. Колонка, яка, власне, з’являється нині з-під мого пера, — це конструкція, що складається з уривків інформації, які я здобув, занурюючись у світ LEGO. Простота, передбачуваність, усвідомлення безпеки, а зрештою… відчуття щастя, бо ж «Only the best is the best» («Тільки найкращий є справді найкращим»).

Читайте також: Культурна «диплократія»

Я замислююся, чи система LEGO творить нашу залежність від неї, чи вона такий вдалий продукт тому, що відображує структуру нашого мозку. Мабуть, кафедра LEGO, створювана в Кембриджському університеті, провадитиме дослідження, які забезпечать відповідь на моє пов’язане з LEGO запитання. Але, поки це станеться, придивімося до сукупності головних принципів, на які спирається світ будівничих LEGO: «Ми команда. Ми працюємо, щоб знайти вирішення під керівництвом наших тренерів і наставників, але знаємо, що наші тренери і наставники не знають усіх відповідей; навчаємося разом. Дотримуємось духу приязного суперництва. Ділимося досвідом. Те, що відкриваємо, важливіше від перемоги».

Перемога не така вже суттєва річ, бо вже багато років LEGO перемагає. Концерн має до 70% світового ринку кубиків, а це означає, що близько 400 млн людей регулярно грається його продуктами. Ми не тільки граємось, а формуємо дійсність згідно із системою LEGO. Зрештою, «Only the best is the best», і я не бачу можливості не погодитися з цим твердженням.

-------------------------------

*«Новий чудовий світ» – одна з найвідоміших антиутопій європейської  літератури XX сторіччя. Роман Олдоса  Гакслі – це картина суспільства, яке досягло стану абсолютної організації та реалізувало ідеал загального щастя