Станіслав Козлюк

Нестримне бажання Януковича

26 Червня 2017
Судове засідання у справі про державну зраду, вчинену екс-президентом Віктором Януковичем, вкотре перенесли. Хоча слово «вкотре» у даному випадку не зовсім доречне, адже 26 червня Оболонський районний суд мав, нарешті, почати розгляд справи по суті. Феміда мала заслухати обвинувальний акт прокуратури та визначитися із порядком, в якому будуть досліджувати докази.

Це, нагадаємо, і документи, зокрема відоме звернення гаранта-утікача до Владіміра Путіна з проханням ввести війська в Україну, і свідки, серед яких, за попередньою інформацією, мають бути секретар РНБО Олександр Турчинов та екс-прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Тобто, перше судове засідання по суті мало б бути звичайною бюрократичною процедурою, в якій, окрім озвучування тексту підозри, нічого цікавого немає. І покликана вона дати старт самому процесу. У випадку із державною зрадою Януковича, все, що треба було б зробити суддям – визначитися із спеціальним судовим провадження, у народі відомим як «заочний суд».

Саме в цей момент, традиційно, машина українського судочинства почала глохнути. Або ж вона повільно розганяється з місця – кому як більше до вподоби. Суть в тому, що суд пішов на перерву, так до пуття й не почавши засідання. Бо, о диво, Янукович не з’явився до зали. Хоча, якби сталося диво і колишній гарант Конституції таки зробив усім послугу і вирішив прибути не те, що в Оболонський район Києва, а бодай на територію України – це спричинило б серйозний фурор. Однак, Віктор Федорович досі, як і кожна притомна людина, переживає за своє життя та здоров’я( і свободу). А його адвокати не втомлюються повторювати: життю їхнього клієнта загрожує небезпека, адже свого часу на нього скоювали замах. І навіть є свідки, які можуть це підтвердити. Вони нібито були в охороні кортежу, який 2014-го обстріляли невідомі. І начебто цих свідків адвокати лєгітімного дуже хотіли привести до суду.

Читайте також: Історичний процес. Суд візьметься за розгляд держзради Януковича

Проте обійшлося без свідків. Щойно засідання розпочалося – адвокати заявили: Віктор Федорович має право на захист і це право у нього ніхто не може забрати, бо воно гарантоване українськими і не тільки законами. Відтак, суд має поважати Віктора Федоровича і дати йому можливість виступити в суді, аби озвучити свою позицію щодо заочного суду загалом і справи про державну зраду зокрема. Оскільки, як переконують адвокати Януковича, він має таке бажання. Але, зважаючи на загрози, озвучені вище, він готовий говорити лише в режимі відеоконференції. Певно, бажання у колишнього президента настільки нестримне, що він спромігся вийти в суді на зв’язок лише один раз. Як виняток. В іншому судовому провадженні. Пов’язаному із масовими розстрілами протестувальників на Інститутській. У провадженні ж по державній зраді він чи то не може знайти часу, чи то стабільного доступу до інтернету. А може то підступні прокурори не дають йому висловитися. Свого часу у Януковича навіть придумали альтернативне рішення – запросити представників ГПУ в Ростов на чай. Себто, для спілкування. Або не в Ростов. А, наприклад, в Підмосков’я. Попри те, що минуло три роки, українське суспільство досі точно не знає, куди точно зник гарант – території в Росії великі, а Янукович часом нагадує прямо-таки Невловимого Джо – за офіційними документами він живе десь у Ростові, журналісти переконують, що бачили його в районі Білокам’яної. Однак, повертаючись до чаювання – прокурори чемно відмовилися. Адже чинний Кримінальний процесуальний кодекс не передбачає альтернативних допитів з баранками й самоваром. Януковичу запропонували з’явитися в Україну. ГПУ навіть дала гарантії безпеки. Втім, здається, доводи правоохоронців були не переконливими – Віктор Федорович досі боїться приїжджати на Батьківщину, сумно поглядаючи на неї десь із-за закордону. Певно, останні випадки із гучними убивствами в центрі Києва лише переконують його у правильності такого рішення. І якщо від початку прокуратура наполягала лише на особистій присутності, то згодом, як запевняють прокурори, навіть погодилися на відеозв’язок – і під час розслідування, і під час підготовчих судових засідань. Але щось не склалося – Янукович не з’явився.

Читайте також: Янукович не з'явився на засідання суду

Що ж відбуватиметься далі? 29 червня о 10:00 суддя Дев’ятко відкриє судове засідання. Якщо Янукович знову не з’явиться, бодай віртуально, прокуратура знову клопотатиме про спеціальну процедуру судового засідання. Адвокати, очікувано, виступатимуть проти. Теоретично, суд врешті буде змушений розрубати цей клятий Гордіїв вузол і сказати: буде заочний суд по державній зраді, чи доведеться чекати ще одне засідання. Якщо ж бодай обличчя екс-гаранта з’явиться на моніторах… Що ж, у такому випадку судовий процес стане значно, значно цікавішим. І на нього варто буде подивитися.Здається, прокуратурі почав уриватися терпець. До того ж, суспільству треба показати бодай якісь результати роботи по одному з головних фігурантів подій кінця 2013 – початку 2014 років. ГПУ почала наполягати на заочному судовому провадженні. Оскільки Віктор Федорович не з’являється в суді навіть дистанційно – то справу слухатимуть без нього. Проте, на першому ж засіданні суду по суті (тому, що 26 червня) адвокати знову нагадали про незбориме бажання їх клієнта висловитися. І аби з ним можна було поговорити, скидається на те, Україна має звернутися по міжнародну правову допомогу до… Росії. Країни, на користь якої і відбулася державна зрада. Країни, в якій досі переховується президент-утікач. Країни, яка таки ввела свої війська на територію України. Очікувано, що генпрокуратура категорично проти таких тілорухів. Але, як відомо, українське законодавство доволі демократичне. У випадку із заочним судочинством – не прописане достатньо точно. Зазначається, що для старту «заочки» необхідна неявка людини. Однак, від якого моменту її рахувати – не сказано. Чи то від старту розслідування, чи то від підготовчих судових засідань. Суддя Владислав Дев’ятко вирішив рахувати від початку розгляду справи по суті. Тобто, від 26 червня.