Ярина Цимбал

Хроніка короля футуропрерій

20 Квітня 2018
Сьогодні 115 років тому народився Гео Шкурупій.

20 квітня 1903 року залізничний машиніст Данило Шкурупій, який працював на гілці Тирасполь—Кишинів, не знав, що у його сім’ї з’явився на світ король футуропрерій.

 

Коли настав час віддавати Жору в гімназію, Шкурупії перебралися до Києва. Звісно, синові залізничника не світила Перша київська чоловіча гімназія, де вчилися діти дворян, і він пішов у «різночинську» другу. З гімназійних часів і до кінця життя дружив з Олексієм Шимковим — матемаляром Оле Шимковим, який збирався засобами джіуфарбджитсу покласти на лопатки всіх художників світу.

 

З гімназії Жора Шкурупій потрапив у редакцію газети «Більшовик», яку тоді редагував Сергій Пилипенко. Через газету він і прийшов у літературу: в редакції познайомився з Валер’яном Поліщуком і пристав до його групи «Гроно». Серед тогочасних літераторів він був наймолодшим — йому щойно виповнилося 17 років.

 

 

Свої перші публікації Шкурупій підписував як Георгій, але шлях до Гео був неминучим. Восени 1921 року до Києва приїхав Михайль Семенко, і світ перекинувся догори дригом, а юний Жора став футуристом.

 

Це був безмежно талановитий юнак, Семенко підтримував його в усьому, а Гео так само беззастережно прийняв футуризм.

 

У 1922 році вийшла його перша збірка «Психетози», на якій гордо стояло «Король футуропрерій» і «вітрина третя». Це була перша книжка самопального футуристського видавництва Golfstrom, перше видання Асоціації панфутуристів. Реклама пропонувала «слова залізні й фарфорові келихами й танками виробництва Гео Шкурупія оптом і нарізно» в найбільших містах світу і застерігала: «Бережіться підробок!».

 

За три роки вийшло три збірки віршів. У 1925-му Шкурупій видав дві збірки прози — «Переможець дракона» і «Пригоди машиніста Хорна». Професор-літературознавець Олександр Білецький назвав Шкурупія вундеркіндом української літератури. Йому було 22 роки.

 

Читайте також: Карати не можна помилувати

 

Далі було багато. Розкол Аспанфуту і переїзд до Харкова слідом за Семенком, робота в недовговічному «Журналі для всіх», у редакції урядової газети і повернення до Києва через «квартирне питання».
Дружба-нерозлийвода з Миколою Бажаном.


ВАПЛІТЕ в Харкові. Збірник памфлетів «Бумеранг» у Києві. «Зустріч на перехресній станції». Скандал і розрив з ваплітянами. Зухвалий відкритий лист у газеті «Комуніст» і народження «Нової генерації».


Шкурупій координує діяльність київських футуристів, залучає творчу молодь, працює з письменниками й художниками.


Робота в Всеукраїнському кінофотоуправлінні редактором і сценаристом.
«Двері в день» (1929) — перший експериментальний роман в українській літературі.
«Авангард — альманах митців нової генерації». Гео редактор, автор, натхненник.
Поїздка на Далекий Схід і в Монголію.

За цей час вийшло три його поетичні книжки, сім збірок прози і три романи.

20 квітня 1934 року Гео Шкурупію виповнився 31 рік. Роботи не було. Він працював інструктором організаційного відділу в Київському облвиконкомі, у травні звільнився за власним бажанням. У листопаді вдалося влаштуватися редактором відділу «Завойовники світу» в Радіокомітеті. 3 грудня 1934 року його арештували.

1 березня 1956 року Варвара Іванівна Шкурупій написала листа:
Центральный Комитет КПСС
тов. Н. С. Хрущову

Глубокоуважаемый Никита Сергеевич!
Обращаюсь к Вам со следующей просьбой: в 1934 г. 3 декабря в г. Киеве был арестован мой муж Шкурупий Георгий Данилович 1903-го года рождения. 27 апреля 1935 г. был осужден военным трибуналом на 10 лет ИТЛ.

До сентября 1937 г. я имела с ним переписку. Последнее место его пребывания — Кемь (Кремль). Больше известий о нем не получала, несмотря на мои неоднократные запросы.
Убедительно прошу помочь пересмотреть его дело и сообщить место его пребывания.
Прилагаю копию приговора.

Короля футуропрерій розстріляли 8 грудня 1937 року в Сандармоху. Йому було 34 роки.

 

Читайте також: «Мертве море»

 

8 лютого 2018 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році». Там немає Гео Шкурупія. Знаєте чому? Ювілей — це коли дата закінчується на нуль, а не на п’ять.

Сьогодні мені сказали, що у Гео Шкурупія залишилася тільки я. Я так не вважаю.
У Києві є будинок, де жив Гео Шкурупій і звідки його забрали в НКВД на Інститутську. Є колишнє приміщення ВУФКУ, де працювали майже всі київські футуристи. Пора відзначити перебування футуристів у столиці хоча б меморіальною дошкою. Адже є всі ми, хто любить короля футуропрерій, і кожен може багато зробити для його пам’яті.

Найбільше щастя — нам залишилися твори Шкурупія, що їх ми можемо читати, перечитувати, декламувати, вивчати, екранізувати, інсценізувати, насолоджуватися і просто любити.