Ярослав Пешек

F-16 над Татрами

11 Серпня 2018
Уряд Словацької Республіки на початку липня 2018 року схвалив купівлю 14 американських багатоцільових винищувачів F-16 у їхній найсучаснішій модифікації 70/72.

 Вони призначені замінити російську бойову машину МіГ-29. Словацький уряд віддав перевагу F-16 перед шведськими літаками JAS-39 Griрen, які є в користуванні інших країн НАТО, як-от Чехія та Угорщина. До того ж словаки обговорювали це питання зі шведами ще з 2015-го.
США задіювали згадані винищувачі під час першої війни в Перській затоці, воєнних операцій у Югославії, проти режиму Саддама Гусейна в Іраку та руху «Талібан» в Афганістані, де ці літаки застосували також і Нідерланди. Окрім США, основним користувачем цих машин є Ізраїль. Саме з їхньою допомогою останній знищив іракський реактор «Осірак», а згодом атакував імовірний сирійський ядерний об’єкт і конвой з озброєнням для палестинських радикалів. Схожим бойовим досвідом шведські літаки Gripen похизуватися не здатні. Коли ера використання F-16 закінчиться, на зміну їм можуть прийти F-35, залучення яких до озброєння підтримує більшість користувачів F-16 у НАТО.

 

Читайте також: Ефект доміно


Первісним наміром, що його обговорювала словацька влада зі Швецією, було придбати лише вісім винищувачів JAS-39 Gripen версії C/D (яка схожа на ту, що мають Чехія та Угорщина), але за менше як половину суми. Проте перемогла пропозиція США, завдяки якій з’явилася можливість забезпечити Словаччину фактично сучасними надзвуковими машинами. Вони будуть навіть кращі, ніж ті F-16, які має в розпорядженні американська армія сьогодні. «Словаччина придбала найновіші технології за чудовою ціною, і ми не купляємо винищувачі, щоб когось атакувати», — сказав прем’єр-міністр Словаччини Петер Пеллеґріні.

Наразі питання полягає в намірах Словаччини щодо застосування власних повітряних сил. Що стане їхньою метою: захист лише своєї території чи ці потужності використовуватимуться й в операціях за межами держави


«Версія F-16 Block 70/72 — це найновітніший варіант широко використовуваного у світі літака, першим замовником якого є Бахрейн, а наступною Словаччина», — сказав експерт із питань аерокосмічної діяльності та редактор журналу «Авіація та космонавтика» Ян Чаділ. За винищувачі включно з навчанням персоналу, боєприпаси та дворічну матеріально-технічну підтримку Словаччина виплатить €1,59 млрд. Повітряні сили країни отримають перші машини протягом трьох років із моменту підписання угоди, що очікується вже цьогоріч.


14 винищувачів F-16 достатньо для того, щоб така країна, як Словаччина була здатна забезпечити безперервний захист свого повітряного простору в мирний час. А також щоб проводити повітряну підготовку та брати участь у довгострокових запланованих операціях за кордоном, таких як захист повітряного простору країн Балтії. Проте, звісно, якщо амбіції держави затребують участі в бойових операціях, скажімо, у Сирії чи Іраку, це означатиме значно більші кадрові, технологічні й фінансові навантаження.


Словацькі повітряні сили отримають потужну й надійну бойову машину, яка за своїми можливостями перевищить наявну систему захисту повітряного простору країни. Наразі питання полягає в намірах Словаччини щодо застосування власних повітряних сил. Що стане їхньою метою: захист лише своєї території чи ці потужності використовуватимуться й в операціях за межами держави. Для цього й призначена бойова машина F-16.

 

Читайте також: Празька весна 1968 року


Чеську республіку та Угорщину може дратувати, що Словаччина не обрала шведські літаки, оскільки це відкрило б широкий діапазон співпраці. Критики в Словаччині навіть стверджують, що за 30 років вдалося б заощадити до однієї третини витрат. Проте словацький міністр оборони Петер Ґайдош підкреслює: «На основі ретельного аналізу ми обрали найліпше рішення, тому що це найпередовіші сучасні машини, які поза конкуренцією з огляду на ціну, якість і можливості».


Купівля американських винищувачів F-16 є частиною великої модернізації словацької армії, яка вже тривалий час бореться зі застарілими технологіями. Останнім часом були придбані вертольоти Black Hawk і літаки Airbus, а нині Словаччина збирається обзавестися сучасними бойовими броньованими машинами та мобільними радарами.

 

---------------------------

Американські оборонні компанії, зокрема SAIC та Lockheed Martin, узялися за розробку танка нового покоління. Характерною особливістю проекту буде невидимість техніки для сучасних засобів виявлення та наведення. Передусім ідеться про зменшення теплового випромінювання та шуму від двигунів. Як повідомляють ЗМІ, прототипи нових машин можуть використовувати силові установки, схожі на автомобільні гібридні двигуни. Крім того, для зниження ІЧ-помітності корпус танка може бути вкритий листами графену, який здатен поглинати надлишкове тепло. Водночас розглядається варіант зміни призначення бойової машини. Замість безпосередньої участі в бойових діях танки майбутнього можуть використовуватися як носії менших за розміром ударних сухопутних дронів-баггі. Ця концепція схожа на проект БПЛА Valkyrie, який, за задумом, супроводжуватиме винищувачі F-35.