Ярослав Пешек

Українці допомагають

30 Серпня 2018
Від українських працівників мають користь не лише чеські працедавці, а й усе суспільство країни.

 Їхня діяльність сприяє функціонуванню чеської пенсійної системи та системи охорони здоров’я. Саме тому Економічна (Торгово-промислова) палата (ЕП) Чеської Республіки (ЧР) вестиме перемовини з урядом щодо збільшення вдвічі річних квот на працевлаштування громадян України. Це виходить зі схваленої урядом ЧР програми «Режим Україна».

 

Понад 2 млрд чеських крон (€77 млн євро) за рік надійде до бюджету Чехії від прямих і непрямих податків та відрахувань, пов’язаних із наймом працівників, залучених до цієї програми.

 

Читайте також: Поворот на захід


Кожен українець, який досі був працевлаштований завдяки програмі, щорічно відраховує 440 крон кожному пенсіонеру. Про це свідчать результати аналітичних досліджень ЕП стосовно досвіду працедавців від програми й роботи українських працівників. За даними опитування, чеські працедавці задоволені українськими працівниками й відзначають їхню працьовитість (82%), доброзичливість (41%) та здатність легко адаптуватися в трудовому колективі (33%). Більше як дві п’ятих підприємців малих, середніх і великих підприємств зазначили, що працівникам з України підвищили заробітну плату в середньому на 11%. Траплялося також підвищення зарплати й на понад 20%.


ЕП протягом двох років опрацювала 3110 звернень щодо працевлаштування 17 367 кваліфікованих працівників. Нині завдяки програмі «Режим Україна» в Чехії вже працює 13 300 фахівців, а за минулий рік інтерес до програми з боку українців збільшився майже вдвічі. За прогнозами ЕП у зв’язку з напруженою ситуацією на ринку праці така тенденція посилюватиметься. Президент ЕП Владімір Длоуги підкреслив: «Перевага програми «Режим Україна» полягає в тому, що вона пришвидшує безпосереднє влаштування працівників на роботу, які стають постійними співробітниками компаній і мають на аналогічних посадах таку саму зарплату, як і чеські співробітники.

За даними опитування, чеські працедавці задоволені українськими працівниками й відзначають їхню працьовитість (82%), доброзичливість (41%) та здатність легко адаптуватися в трудовому колективі (33%)


Українці не впливають на рівень зарплатні чехів і не відбирають у них робочі місця. Програма перешкоджає концентрації іноземців в одному місці, усуває так звані тіньові агенції з працевлаштування й різноманітні мафіозні структури, а також запобігає корупції. Тому окремі закиди профспілкових діячів проти цієї програми є просто маніпулятивними».


Робоча карта пов’язана з конкретними трудовими правовідносинами й видається працівникові на два роки. Якщо строк дії трудової угоди закінчується, він втрачає право перебування на території Чеської Республіки. Тож коли протягом 60 днів так званого гарантованого періоду іноземець не знайде іншої роботи, то він не матиме права на допомогу по безробіттю й повинен виїхати з країни. Зі згаданого дослідження випливає, що 61% компаній планують продовжити можливість працювати співробітникам після закінчення терміну робочої карти.

 

Читайте також: Крамар: Україні важливо не допустити масового напливу трудових іммігрантів для компенсації вибулих заробітчан


Найбільшим попитом серед працедавців користуються працівники з технічною освітою, такі як металообробники або ж машинобудівники. Величезний попит у компаніях існує й на представників ремісничих професій, як-от столяри, теслярі, муляри, штукатури, паркетники й пічники. Також чеськім підприємствам не вистачає пекарів, кондитерів, кухарів, м’ясників, кравчинь, доглядачів худоби. Високий попит зберігається на працівників складських приміщень та водіїв.


Генеральний директор однієї з компаній Робер Кухар щодо цього зазначив: «Водіїв бракує по всій Європі, тому наша компанія ще 2016 року розпочала співпрацю з чеською ЕП та залучилася до програми «Режим Україна». Із нашого боку процес пошуку, добору та залучення до роботи водіїв з України є надзвичайно ретельним, і ми приймаємо в нашу компанію лише найдосвідченіших і найкращих водіїв. Ми дбаємо про те, щоб вони теж були задоволені нами й хотіли працювати в нас якнайдовше».


Чеські працедавці зацікавлені в тому, щоб ЕП ще активніше залучалася до процесу працевлаштування українців, а загалом 64% фірм готові розглянути заявки щодо найму на роботу та підтримують пошук відповідних і кваліфікованих кандидатів безпосередньо в Україні.