Максим Петренко

Про військових, свята та статеві справи

14 Жовтня 2018
У повітрі аж відчувається нестримне бажання жінок вітати чоловіків! Від малих і до великих. У метро оголошують спеціальні знижки на пінку для гоління. Та може варто все ж розібратися і зачекати ще місяць на Міжнародний День Чоловіків? Принаймні було б логічно вітати чоловіків на свято чоловіків, чи не так?

За кордоном до цього дня, 19 листопада, влаштовують знижки на різні цікаві для багатьох чоловіків речі. Ні, не на шкарпетки, одеколон чи пінку. В основному це ручний та електроінструмент, товари для риболовлі, туризму та інші речі для людини, що чимось захоплюється.

Але зі зникненням 23-го лютого усі стрілки були переведені на новостворений День Захисника України, що відзначається 14 жовтня. А тому сюди перекочували і «традиції». То ж давайте розберемось з цим казусом, що стався.

Для початку поглянемо на строкову службу, з якої пов’язано найбільше людей, що мали стосунок до військової служби.

Мета строкової служби (відповідно до ст. 7 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу») - це «здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни».

Строкову службу громадяни проходять в основному у Збройних Силах України, але часом і у інших військових формуваннях. Наприклад, у Національній Гвардії України. Після такої служби їхнім по праву стає День ЗСУ чи НГУ відповідно. А також професійні військові свята, відповідно до того, до яких підрозділів вони потрапили та що вивчали.

Читайте також: Вживлення свята

14 жовтня 2014 року, під час відбиття військової агресії РФ, Президентом України встановлено нове державне свято – День Захисника України.

Встановлено з метою «вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві». Мужність та героїзм захисників незалежності і територіальної цілісності України... Так сказано в Указі Президента України, яким свято встановлено. Досить чітко написано, чи не так?

Отже це не про вшанування чоловіків, допризовників, строковиків. Навіть не контрактників чи власників УБД.

Лише тих, до кого можуть мати стосунок слова про «мужність і героїзм при захисті незалежності та територіальної цілісності України». І це не лише можуть бути військовослужбовці ЗСУ. А часом – взагалі не військовослужбовці. Статус військовослужбовця тут не маркер. Цивільні громадяни теж відважно вставали проти ворога на захист України. Конституційний обов’язок, що стосується кожного з нас, відгукувався у їх серцях і вимагав дій. Частина їх загинула чи була побита і покатована ворогом.

Звісно, усі хочуть вважати 14 жовтня своїм святом. Цей день реально крутий! Традиційний для України.

Читайте також: 14 жовтня "тоді" і "зараз"

А також це зручно. Особливо це зручно жінкам (які не воювали), що хочуть «віддячити» чоловікам за привітання з 8 березня, та «заробити» подарунок на наступний рік. Та й чоловікам (які не воювали) це зручно, бо не хочеться грати у одні «подарункові ворота». А ті, хто служив строкову службу, взагалі вважають, що вони «заробили» це свято сповна. Що має певну логіку, якщо порівняти їх з тими, хто відкосив чи пройшов військову кафедру у ВУЗі, але теж святкують.

Можна було б плюнути на усе це... Не розуміють, ну і нехай. Що, невже настільки шкода розділити своє свято з іншими?

Але! Але ця мішанина залишає за бортом тих, хто незрівнянно більше достойний вшанування, ніж навіть той контрактник, що не брав участь у бойових діях!

Це жінки! Жінки, які героїчно захищали та продовжують захищати незалежність та територіальну цілісність України. Які часом платять за нашу незалежність своїм життям. Буває, що вони ще і скидаються на подарунки чоловікам, що не тримали зброї у руках! Здають у школі гроші для привітання хлопчиків зі «святом хлопчиків». Замість того, щоб привітали їх і вшанували їх звитягу.

Тому ні, мішанини не має бути! Чоловікам – чоловіче, воїнам - воїнове.

Служили у ЗСУ? Вітаю! 6 грудня до ваших послуг!

Танкіст, десантник чи розвідник? Про вас теж не забули!

Кожному, хто служив знайдеться не менше двох днів у році, щоб згадати про це і відзначити.

А 14 жовтня то про інше. Не про стать. Не про те, хто де служив. І це ще питання, чи потрібно щось дарувати комусь цього дня, чи ні.

Ми розібралися, що свят вистачить на усіх. Тому вшануйте у цей день мужність та героїзм захисників незалежності і територіальної цілісності України. Жінок та чоловіків. Залучіть до цього дітей.

Але це вам не 8 березня чи 19 листопада, коли здалеку видно, кого вітати. Потрібно ще пошукати захисників України. Та хто хоче – знайде.

Крім вітань захисникам, яких ви знаєте, можна зробити ще багато чого. Просто піти до пам’ятника, чи прибрати могили загиблих за нашу країну. Відправити на фронт дитячі листи та щось смачне чи корисне. Прийти у шпиталь до поранених.

Читайте також: Покрова чи "23 лютого"?

Розумію, це не так весело, як випити на роботі усім колективом, жартувати про чоловіків, чоловічість і т.д. Та для цього буде інший день. Якщо все ж не обійтись без «статевих свят» чи ви хочете «помститися за восьмемарта», згадайте, що Міжнародний День Чоловіків 19 листопада. І терпіти до нього від 14 жовтня не так довго. Подаруйте викрутку, спінінг, дриль чи щось таке. Адже, якщо вже ми починаємо з нуля, то давайте вже залишимо пінку для гоління та шкарпетки у минулому! Дізнайтесь вже про хобі чоловіка, якого вітаєте чи що?

Не стереотипи мають правити суспільством, а розум. Будьмо розумними громадянами!