Роман Машовець

У пошуках довіри

16 Жовтня 2018
П’ятий рік війни показує недоліки нашої застарілої пострадянської системи майже в усіх галузях. Утім, негативний уплив має набагато глибше коріння.

Що стосується особисто мене, я тільки в 2016 році зрозумів наскільки серйозною була рана, яку завдала російська політика нашій державі, нашому народові та взагалі Українцям як нації навіть протягом останніх 100 років, адже потрібно враховувати шалені втрати українського генофонду під час колонізації Кремлем.

 

Виправляти ці історичні помилки потрібно разом, системно і послідовно із залученням представників різних державних і недержавних установ. Те саме стосується і реформ у секторі національної безпеки та оборони. Однією з важливих реформ, запроваджених Міністерством оборони України, стало створення Сил спеціальних операцій як окремого виду Збройних Сил. Сьогодні це ще молода структура (в липні виповнилося тільки два роки зі створення ССпО) і потрібно розуміти, що в умовах війни проти російського ворога і нестабільного економічного та політичного стану важко досягти швидкого результату.

 

Читайте також: Війна в іншому форматі

 

Водночас спеціальні операції дедалі більше стають невід’ємною частиною сучасної війни, що йде вже повним ходом. У всьому світі спостерігаються економічні, політичні, соціальні та людські втрати. Сьогодні стратегічною і принциповою метою Путіна є підкорення України за всяку ціну. Він створює штучні кризи в західних країнах, щоб розпорошити увагу, відволікти від нашого регіону. Тому вияви гібридної війни є  не тільки в Україні, а й в країнах Європейського союзу і навіть у Сполучених Штатах. Саме тому в якнайшвидшому проведенні реформ в Україні, мають бути зацікавлені й наші західні партнери. Що ефективніше діятиме Україна в боротьбі проти російського агресора, то спокійніше почуватиметься західне суспільство.

 

Одним із можливих напрямів реформування є налагодження співпраці між силовими відомствами, іноземними експертами  та громадянським суспільством. Саме для цього в Києві було організовано першу Міжнародну конференцію Сил спеціальних операцій «Спеціальні операції в сучасній війні. Україна — перший рубіж». Організаторами виступили Командування ССпО ЗСУ та ГО «Фонд Національна платформа». Участь у конференції взяли офіцери ССпО, політики, мас-медіа, урядові та неурядові організації, аналітичні центри, представники вітчизняних компаній оборонно-промислового комплексу. Це гарний приклад нормальної взаємодії між державним, громадським та приватним секторами. Долучилися до панельної дискусії також і зарубіжні партнери.

 

Навіщо проводити заходи такого формату, адже спецслужби зазвичай намагаються уникати публічності та зайвих контактів? Сучасна війна потребує високого рівня готовності сектора нацбезпеки, особливо до застосування противником нестандартних методів агресії. Наразі найбільшими недоліками українських силових структур були і є  відсутність чіткої єдиної стратегії, системної комунікації і взаємодії між структурами. Перше питання є основою, але через свою складність має вирішуватись на найвищому політичному рівні. Друге питання не набагато простіше. Однак покращити комунікацію між відомствами можна і без обов’язкового втручання держави. Наприклад, через проведення конференцій як платформ, де кожен учасник може дізнатися про досвід іншого та поділитися власним. Це допомагає знайти загальні теми для подальшої взаємодії, звернути увагу на помилки, часткові або системні, запланувати спільні подальші кроки до опрацювання проблемних питань. 

 

Читайте також: Офсет для Patriot

 

Під час конференції були обговорені такі актуальні питання: роль та місце спеціальних операцій у сучасній війні; необхідність внесення ССпО як розвідувального органу до Закону України «Про розвідувальні органи» для якісного виконання поставлених завдань; особливості снайперської та антиснайперської боротьби з урахуванням досвіду АТО/ООС; інформаційна війна РФ проти України та інших країн світу. Із цих питань було дуже важливо почути думки народних депутатів як представників законодавчої гілки влади. Особливо гаряча дискусія точилася довкола другого питання (ССпО як розвідувальний орган). Народний депутат України Ірина Фріз підкреслила необхідність надати ССпО права на використання агентурного компонента і зафіксувати це на законодавчому рівні. Також це питання отримало підтримку народного депутата Андрія Тетерука. У свою чергу західні партнери запропонували сумісно відпрацювати це питання, з  урахуванням їхнього досвіду і сучасних реалій гібридної війни.

 

Звичайно, основною метою таких заходів є перехід від обговорення до імплементації. Тому планується разом з Командуванням ССпО і надалі сприяти налагодженню діалогу, координації та взаємодії між структурами. Адже такі заходи можуть стати хорошим майданчиком для того, щоб представники силових відомств змогли нарешті почути одне одного і перейти до практики. Зрозуміло, це не миттєвий процес, усе потребує часу. Тому було ухвалене рішення щодо щорічного проведення конференції та подальшого розширення її формату для детальнішого обговорення актуальних питань.

 

Однак найцінніше, що здобувається під час таких зустрічей, — це довіра. Саме порушення комунікації та внесення розбрату й недовіри між українцями є одним із завдань гібридної тактики Кремля. Тільки об’єднуючи зусилля і зберігаючи системність, ми станемо сильнішими і зможемо перемогти Росію.