ОНУХ

Миймо руки

25 Лютого 2019
Відвідуючи в 1970-х роках совєтську Україну, я помітив, що в деяких закладах громадського харчування десь у кутку тулився невеликий умивальник, а над ним виднів напис: «Мийте руки». Цей категоричний тон завжди смішив мене, надто коли в деяких тих закладах бракувало туалету, а загальний санітарний рівень був поганенький.

Хай там як, заклик «Мийте руки» закарбувався в моїй пам’яті, ба більше, став однією з яскравих прикмет совєтської дійсності. Безперечно, то був виразно заявлений крок у бік світлого, а ще й здорового комуністичного майбутнього. Нині я згадую той припис із певним розчуленням як приклад совєтського фольклору, але мушу признатися, що завжди мив руки — про всяк випадок.


Сьогодні вранці, переглядаючи новини BBC, помітив на червоній стрічці новин внизу екрана ось таку фразу: «Піт Геґсет, ведучий Fox News, признався в ефірі, що не мив руки 10 років».

 

Читайте також: Цвях у черевику


Зацікавившись цією незвичною інформацією, я вдався до невеликих пошуків у Google й ось про що дізнався. Отже, Піт Геґсет, журналіст, що читає новини на телеканалі Fox News, який вважають дуже консервативним, заявив: він не мив рук принаймні 10 років, бо так мало не автоматично набуває імунітету проти потенційних хвороб, спричинених мікробами. «Зрештою, ― додав Геґсет, — мікроби не існують, якщо їх не можна помітити неозброєним оком».


Коли я дізнався, що цей журналіст — випускник елітарних Гарвардського та Принстонського університетів, то геть розгубився й вирішив вважати його слова за стовідсотковий жарт. Але, як і можна було сподіватися, своїми висловлюваннями він відкрив скриньку Пандори, і соціальні медіа заповнив широкий спектр реакцій, починаючи з тих, хто цілком згоден із паном Геґсетом, і закінчуючи тими, хто вважав його заяву повною нісенітницею, висловленою серед білого дня на одному з найпопулярніших телеканалів США.

Може, і справді є щось слушне в зізнанні ведучого новин на каналі Fox News Піта Геґсета, нібито тільки автоімунізація — у переносному значенні — може виробити в нас антитіла, які захищають від зараз, що їх поширюють демагоги всякої масті


Дійшло до того, що американські центри контролю та профілактики захворювань опублікували заяву такого змісту: регулярне миття рук — один із найкращих способів боротьби з бактеріями, а отже, і запобігання хворобам та їхньому поширенню.


Президент США Дональд Трамп, що дав більшу кількість інтерв’ю Fox News, ніж будь-якій іншій великій американській телемережі, признався, що він бактеріофоб і тому: «Я фанат чистих рук. Я почуваюся набагато краще, коли ретельно вимию руки, і роблю це якомога частіше». У своїй відомій книжці «Мистецтво повернення» Дональд Трамп написав: «Одне з проклять американського суспільства — простий акт потиску рук. Що успішнішою і відомішою стає людина, то тяжчим, здається, стає цей страхітливий звичай».

 

Читайте також: Горила


Колись Йошка Фішер, міністр закордонних справ Німеччини в уряді Ґергарда Шредера, в одному з інтерв’ю сказав, що у своїй кар’єрі політика, а надто міністра закордонних справ, він мусив тиснути стільки рук усіляких негідників і мерзотників, що, напевне, у світі не вистачить мила, щоб добре відмити його руки. Як ви слушно припускаєте, Йошка Фішер не мав на увазі захист від бактерій, що знайшли своє природне середовище на руках численних світових політиків, яким колишній міністр тиснув долоні. Але ця цікава метафора може мати своє друге дно, коли усвідомити, які заразні й повні небезпечних вірусів бувають руки негідників, що про них згадував Фішер. Може, і справді є щось слушне в зізнанні ведучого новин на каналі Fox News Піта Геґсета, нібито тільки автоімунізація ― у переносному значенні ― може виробити в нас антитіла, які захищають від зараз, що їх поширюють демагоги всякої масті. У признанні Дональда Трампа, що він бактеріофоб, є частка лицемірства. Якщо розуміти його слова «Я фанат чистих рук. Я почуваюся набагато краще, коли ретельно вимию руки, і роблю це якомога частіше» в переносному значенні, може виявитися, що Йошка Фішер мав цілковиту слушність, кажучи, мовляв, на світі, напевне, не вистачить мила, щоб добре відмити долоні, які тиснули руки розмаїтим негідникам цього світу.

 

Читайте також: Харакірі за часів хаосу


Що ж, мабуть, моя інтерпретація приголомшливої заяви журналіста мережі Fox News, якого я ніколи в житті не бачив, ба більше, ніколи й не чув про нього, дістала цілком несподіваного спрямування. Покиньмо повну бруду сферу політики або ЗМІ, де щораз важче знайти людину з чистими руками. Подумаймо про миття рук із трохи іншого погляду. Ймовірно, совєтська ідея миття рук у закладах громадського харчування до, а може, і після їжі мала в собі глибокий прихований сенс. Цей обряд має довгу історію та міцно закорінений у багатьох релігіях, скажімо, юдаїзмі, бахаїзмі та індуїзмі. Такі обряди не чужі й християнству та ісламу. Інакше кажучи, релігія узаконює прозаїчний сенс утримання нашого тіла в чистоті, а також глибший сенс циклічного очищення.


Всесвітній день миття рук відзначають щороку 15 листопада, але не зашкодить мити їх частіше, і то в прямому та переносному значеннях.