Богдан Логвиненко

У вас нічого не вийде

23 Травня 2019
Три роки тому Ukraїner вирушав у першу експедицію першим регіоном...

Перші історії, зняті на позичені камери командою, що набралася серед друзів і знайомих, та одного хлопця, повідомлення якого потрапило спочатку в спам (побачив би я лист на день пізніше, можливо, він і не став би режисером проекту впродовж усіх цих трьох років). 


На робочій автівці, яку нам віддав директор компанії, з квадрокоптером, що знайшовся у Центрі аеророзвідки в останні години перед виїздом. З наліпками на машину, які клеїлися криво. Залили замість бензину дизель, однак швидко вирішили цю проблему на сервісі. Якби якась із цих нібито випадковостей нас оминула, можливо, Ukraїner був би не таким, яким ви його сьогодні знаєте.

 


Однак найголовніший меседж, з якого ми сміємося відтоді й дотепер, звучить десь так: у вас нічого не вийде. Розбита техніка, понівечена ходова, постійні нестиковки плану з реальністю, нові й нові виклики, брак ресурсів, компетенцій, зміна команди — кожен етап проекту супроводжувався десятками коментарів про те, що це неможливо, що ми собі придумали нереальну історію, що роми, яких ми знімаємо, скоро розіб’ють або продадуть наші камери, що історій успіху не вистачить на два з половиною короткі фільми, що всі повиїжджали і писати слід про тих, хто рубає ліс...

 

Читайте також: Ukraїner. Географічне відкриття України


За три роки ми таки звершили 100 тисяч кілометрів Україною, зняли 200 історій про різноманітну, мультикультурну, захопливу та дуже людяну Україну і один повнометражний фільм, у якому 79-річний художник та скульптор Валерій Єрмаков із села Панасівка на Полтавщині, що 20 років прожив без паспорта та 59 років не був у Києві, їде у свій перший закордонний вояж, маючи із собою лише картату базарну торбу й подаровану нами камеру. Вам краще не знати, скільки разів упродовж цієї історії нам довелося почути заповітне: у вас нічого не вийде!

у нас надзвичайно мало часу для недовіри одне до одного. Історії, які ми зібрали з усієї країни, показують людей відкритими, щирими й правдивими не тому, що нібито немає таких, хто в цей момент риє яму, щоб кинути туди свого сусіда. Вони такі тому, що діє надзвичайна сила тяжіння й спорідненості тих, хто творить дива як у найвіддаленіших куточках країни


Усю цю фантастичну роботу потрібно було якось зібрати, підсумувати, оформити в щось одне, цілісне й багатогранне. За три місяці до «Книжкового Арсеналу» ми зрозуміли, що це може бути книга. Уже класичне «у вас нічого не вийде» перетворилося на «у нас нічого не вийде» від кількох учасників команди. Це був величезний ризик і водночас найкращий мотиватор — устигнути зробити цю книгу в терміни, які не вкладаються в уяві навіть тих, хто з нами вже давно.


Кожен по-своєму уявляє собі вихід книжки з друку. Однак «Ukraїner. Країна зсередини» особлива вже тим, як вона збиралася. Ці 250 фотоісторій з усіх регіонів України, окрім окупованих, — не заслуга фотографа й журналіста, що об’їздили ці локації. 

 


Це праця 310 осіб, вказаних наприкінці видання. Триста десять співавторів книги, що безпосередньо долучилися до роботи проекту, ще понад тисячу співтворців, які повірили і вклали в цей проект свої кошти, понад двісті наших героїв і десятки тисяч постійних читачів та глядачів! Усе це ком’юніті Ukraїner — люди, яким надзвичайно не все одно, люди, які триста десять разів перевірять, чи вийде, перш ніж сказати, що ні. Люди, об’єднані потужною силою довіри та змін.

 

Читайте також: Камінь спотикання


«У вас нічого не вийде» — кажуть ті, хто не вірить і не змінюється. Так кажуть ті, хто й не намагався, бо «й так годиться». У нас завжди є ризик на помилку, невдачу, неготовність, неспроможність. 


Однак у нас надзвичайно мало часу для недовіри одне до одного. Історії, які ми зібрали з усієї країни, показують людей відкритими, щирими й правдивими не тому, що нібито немає таких, хто в цей момент риє яму, щоб кинути туди свого сусіда. Вони такі тому, що діє надзвичайна сила тяжіння й спорідненості тих, хто творить дива як у найвіддаленіших куточках країни, так і прямо зараз у вас під носом, із тими, хто їх знімає, а також із тими, хто їх дивиться, підтримує й веде далі.

 


Книжка «Ukraїner» стала порталом у нашу трирічну подорож, де крім текстів і фотографій є qr-коди з відеоісторія­ми, віртуальною реальністю та лонгрідами. Ця подорож скінчилася початком наступної. Відкриття України — нескінченний процес, у якому нам пощастило брати 
участь.