Едвард Лукас

Допоможіть Грузії!

26 Червня 2019
У вересні 2014 року мене запросили в комітет закордонних справ Палати представників Великої Британії.

Я не тільки виступив із доповіддю, а й роздав членам комітету польські яблука й литовський сир. Москва тоді саме запровадила санкції на імпорт європейських продуктів харчування. Найбільше постраждали польські яблучні ферми, які експортували до Росії чи не половину продукції, а також литовські молочні підприємства. У соцмережах споживачів закликали до підтримки хештегами #jedzjabłka («їж яблука») та #3domcheese («свобода, сир»). Я охоче долучився.
Нині настав час для хештегу #buygeorgian («купуй грузинське»). Це найкраще, що може зробити зовнішній світ для виявлення солідарності з відважним народом Грузії, проти якого Росія нещодавно запровадила санкції. А все тому, що грузини наважилися висловити думку про свою владу.
Конфлікт спалахнув на сесії Міжпарламентської асамблеї православ’я, що проводилася в парламенті Грузії. Гість, російський політик Сєрґєй Ґаврілов, зайняв місце спікера й звернувся до законодавців. Це спричинило протести: опозиція вважає, що уряд має жорсткий підхід тільки всередині країни, але надміру м’який із Росією, яка окупувала п’яту частину території Грузії. Реагування поліції — гумові кулі й сльозогінний газ — було надто гострим. Поранено щонайменше 240 осіб. Для багатьох грузинів це засвідчило, що влада нехтує демократією. Протести тривають: люди вимагають звільнення затриманих демонстрантів, відставки міністра внутрішніх справ і справедливішої виборчої системи до парламентських перегонів 2020-го.

Офіційна пропаганда зображує Грузію, так само як країни Балтії, Україну та інші екс-комуністичні держави, занедбаною маріонеткою Заходу, де панує ксенофобія та вузький націоналізм. Відвідуючи ці країни, росіяни виявляють не тільки приязність, а й гідність, свободу та дотримання прав, чого бракує в Росії


Внутрішня політика Грузії Росію не обходить. Утім, Кремль назвав протести «русофобською провокацією» та скасував рейси до Грузії. На думку росіян, ідеться про «гарантування національної безпеки РФ і захист етнічних росіян від кримінальних та інших незаконних дій».
Конфлікт завдає удару туристичній індустрії Грузії, що стрімко розвивається: торік країну відвідав мільйон росіян. Вони приїжджають, цінуючи гостинність грузинів, неймовірні пейзажі, кулінарію, архітектуру й вино. Це також перемога в битві м’якої сили з режимом у Москві. Офіційна пропаганда зображує Грузію, так само як країни Балтії, Україну та інші екс-комуністичні держави, занедбаною маріонеткою Заходу, де панує ксенофобія і вузький націоналізм. Відвідуючи ці країни, росіяни виявляють не тільки приязність, а й гідність, свободу та дотримання прав, чого бракує в Росії. Тож вони усвідомлюють, що їхні правителі їм брешуть. Це може бути початком небезпечних течій у РФ.
Нові санкції засвідчують слабкість і мстивість Москви. У довготерміновій перспективі наслідки можуть бути позитивними. Санкції росіян на молдовське вино 2013 року спонукали цю країну диверсифікувати експорт і звернутися до перспективніших західних ринків, зокрема Норвегії. Та в короткостроковій перспективі каральні заходи зашкодять усім грузинам незалежно від внутрішніх політичних конфліктів.
Тож зовнішній світ має нагоду допомогти. Вибори в нас відбуваються рідко, але ми часто витрачаємо гроші. Ми можемо бойкотувати товари й послуги певних підприємств, компаній і країн, що нам не подобаються, так само, як споживачі, можемо «проголосувати» за тих, до кого прихильні. Одне слово, з боку тих, хто має можливість з огляду на статки й інші моменти, відпустка в Грузії була б непоганою відповіддю Кремлю. Та й це радше винагорода, оскільки Грузія має заслужену репутацію кавказької Італії. Любителі вина теж можуть забезпечити неабияку підтримку. Навіть незаможні споживачі мають змогу купувати грузинські продукти, як-от пікантна мінеральна вода Borjomi або чай (у 1990-х тамтешня чайна індустрія зазнала краху, але нині відроджується завдяки естонсько-литовському менеджменту). Для грузинів важлива кожна копійка, адже так ми покажемо Кремлю, що його булінг укотре провалився. 

 

------

У відповідь на заборону російським авіалініям здійснювати рейси до Грузії, що може призвести до зриву її туристичного сезону, у Facebook була створена сторінка Spend your summer in GEORGIA. У спільноті пуб­лікуються пропозиції житла від місцевих мешканців або готелів із певними знижками для приваблення іноземних туристів замість росіян. А самі мандрівники діляться враженнями та фотографіями після відвідання країни.