Олег Фея

Блєск і ніщєта інстамедицини

7 Липня 2019
Моїй подрузі, популярній блогерці в Instagram, принесли для реклами упаковку біологічно активних добавок, що містили ДНК. Вона показала мені, ми посміялися, і від реклами вона відмовилася. Та чимало її знайомих блогерок розмістило пости про «вражаючий ефект вживання ДНК», лишалося тільки висміювати їх у коментарях.

БАД із ДНК — це нестрашно. Там були пігулки з якимось риб’ячим жиром і ДНК лосося. Про всяк випадок: майже все, що ми їмо, окрім солі та води, містить ДНК. Страшно, коли інстаблогери зі знаннями на рівні «БАД із ДНК» починають радити підписникам, як лікуватися. А ті прислухаються. 


У розмові зі мною пані Уляна Супрун сказала, що хоча в рекламі ліків на телеканалах пишуть «не займайтеся самолікуванням», однак люди все ж таки займаються. І отримують значно гірші діагнози, ніж якби спочатку звернулися до лікаря. Реклама на телебаченні принаймні має таку засторогу! Інстаблогери закликають вас купити непотрібні БАДи та ліки без будь-яких застережень.

 

Читайте також: Наукові новини: війна з плагіатом, спіни та ДНК-оригамі

 

Одна з популярних інстаблогерок, яка дає поради щодо лікування, — росіянка Єлєна Корнілова. З більш як 200 тис. її підписників приблизно 30 тис. з України. Легенда Корнілової вражає. Їй 29 років, закінчила Мюнхенський технічний університет за спеціальністю «Органічна хімія», нині навчається в аспірантурі Національного університету Сінгапуру. За її ж словами, має «необмежені фінансові можливості». Звідки ці можливості беруться, незрозуміло. Адже вона, за власною легендою, навчається, займається наукою та виховує сина. І ще й знаходить час для спілкування з підписниками. 

 

Самолікування небезпечне. Особливо самолікування з допомогою шарлатанів, основна мета яких — продати якнайбільше своїх товарів. Якщо вже так кортить лікуватися саме через інтернет, то найкраще, що ви можете зробити, — записатися через особистий кабінет на прийом до свого сімейного лікаря


Корнілова пропонує схеми прийому БАДів для очищення організму, для безпечного перебігу вагітності, від численних хвороб. Схоже, що вона знайде схему для будь-якої проблеми — від прищів до герпесу та анемії. Навіщо взагалі лікарі, якщо є такий блог? Кожен її пост в Instagram усіяний науковими та медичними термінами, які здебільшого використані або неправильно, або недоречно. Зате може виникнути враження, ніби вона розуміється на тому, що каже.  
Схеми Корнілової дивують кількістю препаратів. Вагітні змушені пити до 30 різних БАДів, серед яких є вітаміни, а також препарати з недоведеною ефективністю. Наприклад, вона радить жінкам при надії пити три таблетки по 300 мг магнію на день, що втричі більше за рекомендовану науковцями дозу. Те саме з йодом: 1000 мкг замість рекомендованих лікарями 250 мкг. І з купою інших вітамінів. Звичайно, можна подумати, що все не так уже й страшно. Це ж лише вітаміни! Проте є й БАДи з хромом. Його вагітним не рекомендують. Але Корніловій вигідно, щоб люди купували десятки різних препаратів. Вона дає посилання на свій акаунт в iHerb — це ресурс, що виплачує відсотки з продажу БАДів тим, із чиїх посилань на нього зайшли. 


Що ж до освіти, то член російської Комісії з боротьби із лженаукою Пьотр Талантов звертався до університетів у Мюнхені та Сінгапурі, щоб перевірити легенду Корнілової. Жоден із них не підтвердив наявності Корнілової серед студентів. Дипломи, які вона виклала у своєму блозі, — це просто підробки, зроблені до того ж із численними граматичними помилками. 


Тож якщо ви читаєте Корнілову, захоплюєтеся її науковими та підприємницькими талантами та дослухаєтеся до її лікувальних рекомендацій, у мене для вас погані новини. Ця дівчина — маркетингове обличчя шахрайської схеми. І вона така не одна.

 

Читайте також: Нагодувати 9 мільярдів


Ще один гуру альтернативної медицини з Instagram — Аліса Басєєва. 357 тис. підписників, тисячі клієнтів. Басєєва позиціонує себе як найкращу порадницю в питанні дитячих хвороб, зокрема й невідомих науці. Вона без роздумів скасовує призначення лікарів для своїх пацієнтів і пропонує замість нормальної медицини ті самі БАДи. Кожен її пост набирає сотні коментарів від «щасливих матусь», які скористалися її схемами. Критичні коментарі від лікарів Басєєва одразу видаляє. 


Однак і Корнілова, і Басєєва просто аматорки порівняно з Наталією Зубарєвою з понад 2 млн підписників. Прийом у неї коштує кілька сотень доларів, а сама вона прихильниця «превентивної медицини», ефективність якої не підтверджена наукою. 


Колись Алан Чумак та Анатолій Кашпіровскій збирали стадіони та мільйони телеглядачів, пропонуючи прості способи лікування. Люди «заряджали» воду, отримували «енергію» від телеекранів. Відтоді технології змінилися, а люди — ні. Гуру інстамедицини за обсягом аудиторії вже наблизилися до шарлатанів минулого. А замість заряджання води прийом десятків БАДів. 


Самолікування небезпечне. Особливо самолікування з допомогою шарлатанів, основна мета яких — продати якнайбільше своїх товарів. Якщо вже так кортить лікуватися саме через інтернет, то найкраще, що ви можете зробити, — записатися через особистий кабінет на прийом до свого сімейного лікаря. Нехай у нього й не буде сотень тисяч підписників в Instagram.