Анатолій Шара

Запрограмований скандал

9 Липня 2019
Москва намагається якомога скоріше нав’язати свої наративи, поки ще не оговталося громадянське суспільство. Бо державним інституціям поки не до цього. Вони за встановленою традицією після виборів займаються перефарбовуванням.

Бойові дії  все частіше переносяться з реальних географічних локацій в мізки людей. Не є великою таємницею, що будь-яка країна з амбіціями намагається сформувати позитивне ставлення до себе, інвестуючи серйозні гроші у так звану м’яку силу.. А от для того, щоб захопити будь-яку країну її спочатку потрібно хаотизувати. Простіше кажучи, інформаційний простір жертви торпедують інфікованими меседжами, використовуючи заздалегідь підготовлені канали. Основним завданням повідомлень є максимальна поляризація суспільства. Позбавлені спільностей громадяни швидко втрачають пильність і легко провокуються. Цей досить стандартний набір прекрасно діє для створення кризових ситуацій.

 

Росія напавши на Україну використовує поперемінно як жорстку, так і м’яку силу. Під першою потрібно розуміти повномасштабну війну на Донбасі з застосуванням майже всіх наявних видів озброєнь, а під останньою  - намагання приборкати громадські настрої через різноманітні засоби комунікації. І от буквально нещодавно, Москва спробувала збити Україну з власного порядку денного і натомість нав’язати свій. Для виконання цього завдання її державний мовник Россия24 оголосив про спільний проект з українським телеканалом NewsOne. Це мав бути так званий телеміст “Надо поговорить”.

 

Галерея: Протест під телеканалом NewsOne проти телемоста з російськими пропагандистами

 

Потрібно відзначити, що набір тем, які обговорюють громадяни кожної країни є вкрай важливим показником її життєдіяльності. Так на початку 2019 року найголовнішими питаннями, відповідно до результатів опитування Центру соціального інжинірингу “РАНД”, які хвилювали українців були: війна на Донбасі, події в Азовському морі, питання соціально-економічного характеру. Це добре знайомий комплект питань.

 

Москва ж спробувала радикально змінити цей статус-кво і оголосила про проведення телемосту. Мета цього кроку - це нав’язати Україні свій порядок денний. Путін не полишає надій впровадити в країні свої власні інформаційні рамки. І замість того, щоб обговорювати наслідки загострення на Донбасі, українцям пропонують поговорити про “примирення” з так би мовити простими росіянами. Відразу хочеться сказати, що це не нова тактика. В Москві чудово розуміють, що чим більше українці житимуть у власному інформаційному полі, тим складніше буде їх повернути під свій вплив. І якщо раніше в Україні, наприклад, обговорювали переваги “безвізу” то тепер будуть думати про “надо поговорить”.

 

Найкращим способом ввести свій наратив в інформаційний простір будь-якої країни - це скандалізація потрібних подій. Немає необхідності підкреслювати, що суперечливі події довго тримаються в голові. Саме через такі провокаційні приводи й взламується інформаційний простір країни.

 

Тому можна справедливо очікувати, що через певний час в українську медіасферу закинуть ще один чутливий меседж, а за ним ще один і так до повного формування російського інформаційного дискурсу. І відтоді Україна перебуватиме в полоні російських наративів.

 

Причому це стосується не тільки України. Можна привести відомий приклад зі зникненням російської дівчинки Лізи в Берліні. Кремлівські ЗМІ поширили в німецькому суспільстві, яке тоді розривалося на шматки від суперечностей імміграційної політики Ангели Меркель, новину, що нібито її викрали особи арабського походження та згвалтували. Весь Берлін як то кажуть стояв на вухах, ультра-праві, дуже близькі до Росії накручували ситуацію ще більше і згодом стали основним вигодонабувачем з цієї ситуації.

 

Читайте також: Нацрада звернеться до ВР з проханням розширити свої повноваження

 

Саме так, популярність близької до Кремля політичної сили “Альтернатива для Німеччини” почала зростати після цього випадку. Насправді, ситуація з Лізою була банальною до простоти. Вона прогулювала уроки в школі та переховувалася у знайомого німця (не араба!!!). Крім того, експертиза не встановила факту згвалтування. Але кого це все хвилювало? Російський наратив виконав свою справу - велика кількість німців повірила в те, що дівчину вкрали біженці-араби та на чергових виборах висловили свою симпатію до АдН.

 

Те ж саме відбувається і в Україні. Кремлю зовсім не важливий сам факт проведення цього телемосту. Російські очільники вже почали формувати свій порядок денний для України. Прямо кажучи, нікого не хвилює чи відбудеться “Надо поговорить”. Найважливіше, те, що людям закинули цю ідею “просто поговорить”. Це і було основною ціллю кремлівських пропагандистів.

 

Можна не сумніватися, що далі буде. Але тепер ці спроби будуть робитися з залученням таргетування аудиторії. Це означає, що кожному прошарку українського населення закидуватимуть конкретизовані меседжі.

 

Насправді ситуація більш ніж загрозлива. Адже, Україна продовжує вільне падіння, яке почалося після обрання Володимира Зеленського на посаду президента. Вакуумом влади, який утворився після цього, майстерно користується Кремль. Росія намагається швидко заповнити його потрібними людьми та принагідно формує підходящий інформаційний дискурс. І потрібно визнати, що на цьому етапі Україна програє, адже реакція нової влади на такі випади - млява та вкрай неефективна.