Дмитро Крапивенко

Занедбаний скарб

24 Грудня 2019
Коли на міжнародних форумах говорять про неймовірний потенціал України, цю галузь зазвичай не згадують.

Бо вона не є, висловлюючись сучасною політичною термінологією, sexy. Ніхто з-за кордону не скаже: розвивайте свій оборонно-промисловий комплекс, робіть його опорою, драйвером економіки. По-перше, це суперечить декларативній миролюбності будь-яких міжнародних заходів, а по-друге, кому потрібні повноцінні конкуренти в такій галузі? Україна і так, попри все, стабільно тримається в першій десятці експортерів зброї. Хто, окрім неї, зацікавлений рухатися вгору в цих рейтингах?


Та й не в рейтингах, звісно, річ. За роки незалежності ми примудрилися хвацько продавати за кордон усі більш-менш варті уваги сучасні озброєння та залишити на 2014 рік армію в стані, подібному до деяких держав Африки, які ніколи не мали власного ОПК та озброювалися «подаянням» часів холодної війни. Звісно, з початком війни чимало змінилося: оборонні заводи, більшість із яких, здавалося, годяться хіба що під знімальні майданчики для кіно про постапокаліпсис, запрацювали й почали видавати продукцію. Попри корупційні скандали, хронічне старіння активів, сполучення виробничими ланцюгами з російською оборонкою, у багатьох напрямах удалося досягти помітних успіхів. Навіть таке «немодерне» завдання, як привести до ладу тисячі одиниць техніки, що іржавіли просто неба на базах зберігання, гідне окремого рядка в літописі. Але наші колишні «почтовые ящики» (так у радянські часи називали оборонні підприємства) не лише лагодили старе залізо, а й у міру сил модернізували військову техніку.

 

Читайте також: Розбалансування. Як реформувати ОПК


Утім, мало хто співає гімни нашому ОПК. Навпаки, його найчастіше згадують у контексті гучних скандалів, а політики (старі й нові) сприймають «оборонку» як тягар для бюджету. І в цьому стратегічний прорахунок: якщо в разі деескалації конфлікту на Донбасі Україна почне заощаджувати на озброєнні, наступна війна (у випадку з Росією цього аж ніяк не можна викреслювати) обернеться ще більшими людськими й територіальними втратами. І навпаки, сучасна добре оснащена армія — це найкращий гарант від зазіхань, ба більше, це шанс пришвидшити економічне зростання.

Нова доба у військових технологіях автоматично означає нові можливості для ОПК. Якщо вчасно вловити тренди на ринку озброєнь, то можна отримати стимул для економічного розвитку


Нам багато розповідають про те, що треба показати успіхи в боротьбі з корупцією, і тоді нас накриє хвиля іноземних інвестицій. З першою частиною судження годі сперечатись, а щодо закордонного капіталу є певні сумніви. Як ми бачимо з досвіду багатих на нафту колишніх радянських республік, брак демократії та наявність хабарництва не завжди ставить під сумнів багатомільярдні капіталовкладення. Згадані країни давно й істотно перевершили Україну за рівнем залучення інвестицій з-за кордону. І поки іноземні компанії розмірковуватимуть над тим, чи варто вкладати в нашу економіку мільярди доларів, можна зайнятися більш конструктивною справою, аніж очікування реформаторського врожаю. Наприклад, розвитком оборонки. Досвід Швеції, Ізраїлю, Чехії, Туреччини вчить, що ОПК може бути не тягарем, а важливим елементом економіки, який працює на безпеку та оборону, створює робочі місця й має вагому частку в експорті. Усі ці уроки варті нашої уваги. Навряд чи хтось відверто ділитиметься рецептами успіху в такій специфічній сфері, однак наслідувати успішні приклади нам ніхто не завадить.

 

Читайте також: Сергій Степанов: «Не всі розуміють, що помилки військових конструкторів коштують занадто дорого»


Зараз увесь світ перебуває на порозі нової гонки озброєнь: розвиваються технології, змінюється характер війн, хитаються позиції тих, хто за попередньої безпекової вважався недосяжним для ворожих атак. Донедавна мати достатньо винищувачів і бомбардувальників означало те, що у військовій термінології називається панування в повітрі. З масовим виробництвом безпілотників виникли нові виклики, на які важко відповісти засобами ВПС та ППО минулого століття. Нова доба у військових технологіях автоматично означає нові можливості для ОПК. Якщо вчасно вловити тренди на ринку озброєнь, то можна отримати стимул для економічного розвитку: розмістити замовлення на розробку й виробництво надсучасної техніки та обладнання, залучити ті компанії, які досі не ототожнювалися з ОПК, адже ІТ-галузь сьогодні за дуже багатьма напрямами могла б співпрацювати з оборонним комплексом. Така значна кооперація за сприяння держави мусить дати ефект: ми маємо шанс захопити нові ніші на ринку (які ще не насичені провідними гравцями) та створити екосистему для зародження потужних холдингів — національних чемпіонів, що сьогодні в багатьох країнах є «китами», на яких тримається економічна стабільність.