Ольга Ворожбит

Польща vs Росія: путінський ревізіонізм

13 Січня 2020
23-го та 27-го січня в Ізраїлі та Польщі відповідно мають відбутися пам‘ятні урочистості з нагоди 75-річчя звільнення табору Аушвіц-Біркенау. В Ізраїлі урочисті події відбуватимуться в Єрусалимі

Це буде п‘ятий світовий форум пам‘яті Голокосту під назвою “Пам‘ятаючи про Голокост, борючись із антисемітизмом». В Польщі події проходитимуть в Освєнцимі, як і щороку у цей день, адже 27 січня - це світовий день пам‘яті жертв Голокосту і щороку туди з‘їжджаються світові лідери та ті, кому вдалося вижити після пекла Аушвіца.
Цього року довкола пам‘ятної події розгорівся чималий скандал. Ізраїль на урочистості до Єрусалима запросив Владіміра Путіна. Разом з ним на Форумі у Яд Вашем будуть присутні ще понад сорок світових лідерів. Владімір Путін матиме там слово, як і президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр. А от Анджея Дуду запрошували як учасника, тобто він не зміг би виголосити звернення чи оскаржити сказане, якщо Владімір Путін знову вдасться до перекручування історії. Останній вже не раз робив це нещодавно.

 

Читайте також: Умиваючи руки


Під час своєї прес-конференції наприкінці грудня 2019 року російський лідер у притаманній йому манері вирішив перекласти вину із виконавця на жертву, розкритикувавши поведінку польської влади напередодні Другої світової війни. Він стверджував, що коли Червона Армія «зайшла на територію Польщі», остання не контролювала свої збройні сили і не «було з ким говорити». Разом з тим звинуватив Польщу у тому, що вона «брала участь у розділенні Чехословаччини», а польського посла в Берліні Юзефа Ліпського назвав «антисемітською свинею» за те, що той висував пропозицію вислати європейських євреїв до Африки. 


Такі висловлювання глибоко обурили польську владу і коли стало зрозуміло, що в Анджея Дуди не буде можливості висловитися під час подій у Яд Вашем, він оголосив, що не їхатиме до Ізраїлю. Такий крок отримав двояку реакцію і в польських, і у світових медіа. З одного боку, їхати до Єрусалима і у випадку брехні про себе ж мовчати, з іншого не їхати – але ставити під питання і без того не найкращі взаємини між Польщею та Ізраїлем.

 

Читайте також: Ставка на сильнішого

 

Утім у Польщі на захист президента Дуди виступив навіть колишній посол Ізраїлю в Польщі Шевах Вайс. За його словами, ЗМІ в Ізраїлі підтримують та розуміють рішення президента Анджея Дуди. Екс-посол також назвав Форум у Єрусалимі торгівлею з історією. «Його організатором є Моше Кантор. І він це зорганізував як кантор: це торгівля з історією», - заявив екс-посол та екс-президент меморіалу у Яд Вашем Шевах Вайс. Організатор форума В‘ячеслав Моше Кантор є успішним бізнесменом і філантропом. Зокрема, жертводавцем і для багатьох єврейських організацій в Україні. Він також, як повідомляють польські ЗМІ, має два громадянства: Росії та Ізраїлю.

Читайте також: Хто збудував дорогу до Бабиного Яру

Польська сторона здається нині готується до того, що Владімір Путін знову повернеться до своїх словесних нападів на Польщу в історичному контексті. 9 січня Сейм Польщі ухвалив резолюцію у справі маніпулювання фактами та перебріхування історії російськими політиками з метою дискредитації Польщі. Прем‘єр-міністр Матеуш Моравєцький неодноразово повертається до цієї теми у своїх промовах. Найцікавіше, що не лише екс-посол Ізраїлю в Польщі підтримав польського президента, але на захист Анджея Дуди від ревізіоністських заяв Кремля виступили равин Польщі Міхаель Шудріх та посол Ізраїлю в Польщі Міхаель Бен-Зві. Проте, польські публіцисти запитують: чи зможе нинішній прем‘єр-міністр Польщі Беньямін Нетаньяху піти тим же шляхом і протирічитиме Путіну, якщо той знову повторить свою історичну брехню? Зважаючи на ситуацію, в якій перебуває нині Нетаньяху (прокуратура Ізраїлю висунула проти нього звинувачення в корупції, а 2 березня в Ізраїлі мають відбутися треті за 12 місяців вибори до парламенту), скоріш за все він не опонуватиме кремлівському лідерові, вважає Давід Варшавський у своєму матеріалі для Gazeta Wyborcza.

 

У прес-релізі, на сайті меморіалу Яд Вашем, зазначається, що президент України Володимир Зеленський є серед тих світових лідерів, що підтвердили свою участь у Форумі. Путінський ревізіонізм та брехня – дуже добре знайомі для України речі, а Польща, попри непорозуміння на ґрунті історичної політики – тривалий партнер та амбасадор України на міжнародній арені. Києву слід активніше висловлювати підтримку Польщі на цьому етапі. Особливо, зважаючи на те, що визволення табору в Освєнцимі – це велика сторінка й української історії.