Едвард Лукас

Випробування вірусом

13 Березня 2020
Правда й співпраця з одного боку; брехня й егоїзм — із другого. Що ж здолає коронавірус? Із такої позиції ставки робити легко. Патогени не слухають пропаганди.

Їм невідоме поняття «державні кордони». Єдиний спосіб їх побороти — наука й соціальна організація. Це означає, що чиновники мусять говорити правду громадськості, заохочуючи людей до відповідальної поведінки та комунікації між інституціями.


У короткочасній перспективі «поганці» мають перевагу. Страшні історії про Covid-19 ширяться в соціальних мережах так само, як і інші види дезінформації та фейків. Цинічні публічні особи можуть скористатися епідемією, щоб заробити собі політичних балів, звинувачуючи попередників або демонізуючи аутсайдерів. Процвітатимуть теорії змови, та й кар’єри деяких людей.


Проте не в довгочасній перспективі. Можна збирати «лайки» й «поширення» онлайн. Можна сіяти паніку, збирати натовп у реальному світі. Та ніщо з цього не забезпечить досліджень, карантинів і лікування, що справді потрібні при спалаху вірусу. Це також не допомагає давати раду фінансовим наслідкам епідемії як для людей (втрата роботи, підвищення цін), так і для економіки загалом (втрата продуктивності, збої в постачаннях). На відміну від світу соціальних мереж, де панує блеф та інсинуації, ці проблеми реальні. Вони вимагають реальних рішень.

 

Читайте також: Die Welt: Скільки людей помре?


Отже, попри страждання й безлад, епідемія може мати й деякі плюси. Буде відстоюватися колективна оборона проти хвороби, так само як колективна оборона проти інших загроз. Якщо мобілізувати сили для безпеки в боротьбі з пандемією, вони будуть мобілізовані й для безпеки в боротьбі з Росією Владіміра Путіна. Солідарність перед лицем загрози, вміння ділитися інформацією та розподіляти тягар допомагають подолати цю загрозу.


Ще один важливий чинник — інституції. Охорона здоров’я суспільства — це добробут суспільства. На це варто витрачати державні кошти. Те саме стосується оборони й безпеки. Злагодженість соціуму, що допомагає таким країнам, як Фінляндія, зберігати стійкість перед лицем гібридних загроз від ворожих держав, сприяє й тамтешньому опору вірусам-мутантам з іншого кінця світу. Зразковим є реагування Тайваню на спалах хвороби. А от брехню, мстивість, параною та деспотичну владу в іншій, комуністичній, китайській республіці на материку таким не назвеш. Це корисний урок. Спалах вірусу — це випробування для нашої цивілізації.

 

епідемія може мати й деякі плюси. Якщо мобілізувати сили для безпеки в боротьбі з пандемією, вони будуть мобілізовані й для безпеки в боротьбі з Росією Владіміра Путіна. Солідарність перед лицем загрози, вміння ділитися інформацією та розподіляти тягар допомагають подолати цю загрозу


Однак наступні кілька місяців будуть нелегкими для атлантистів. Бюджети країн зазнають тиску внаслідок падіння економік. Закликати до збільшення витрат на оборону буде особливо складно, коли на рахунку кожна копійка, щоби підтримати державні служби та послабити вплив епідемії. Найбільш вразливими будуть військові навчання: навіщо відправляти тисячі людей хтозна-куди для поширення інфекції? Громадськість і політики волітимуть зосередитися на нагальних загрозах для охорони здоров’я, а не на довгочасних загрозах для безпеки.


Реагувати на це слід передусім тим, що нагадати всім про переваги колективної оборони. Ми можемо скористатися риторикою та поняттями національної безпеки у сфері охорони здоров’я суспільства. Протидіючи цій та майбутнім епідеміям, ми маємо подбати про чітку структуру командування, плани екстрених заходів, спецпідрозділи, логістику та передові сили. Нам потрібна міжнародна співпраця, ми мусимо позбутися анахроністського розколу між ЄС та країнами, що не входять до його складу, між НАТО й ненатовськими країнами. Слід сприймати коронавірус як реальну перевірку на стресостійкість наших суспільств, економік та систем влади. Я підозрюю, що країни, які вже виявили стійкість до російських гібридних загроз, як-от Україна й країни Балтії, впораються з епідемією найкраще.

 

Читайте також: Поширення COVID-19. Які заходи скасували у світі через новий коронавірус


Одне можна сказати напевно: гасла на зразок «Америка понад усе» чи «Стратегічна автономія» звучатимуть тепер недоречно, ба навіть безглуздо. Наші вороги — чи то мікро-, чи то макроскопічні — реагують на дії, а не на слова. 

 

------------

Поширення коронавірусу у світі реально впливає на сектор безпеки й оборони. Так, за офіційним повідомленням прес-служби Міністерства оборони Польщі, вірус був виявлений у командувача збройними силами країни генерала Ярослава Міки. За попередніми даними, він заразився під час свого відрядження до Німеччини для участі у військовій раді. Крім Міки, було ізольовано осіб, які його супроводжували. Як повідомляється, стан здоров’я командувача стабільний.
Так само контакт з носієм коронавірусу, можливо, мав генерал-лейтенант Крістофер Каволі — командувач армійського компоненту Європейського командування ЗС США. Через це його та кількох інших офіцерів було ізольовано, вони деякий час працюватимуть віддалено. Своєю чергою, міністр оборони США Марк Еспер віднедавна проводить наради з вищим військовим командуванням виключно у форматі відеоконференції замість особистих зустрічей.