Микола Малуха

Переляканий Янукович у рожевих окулярах

11 Листопада 2011
Є історична легенда – символ крайньої відчуженості абсолютистської влади від справжніх проблем пересічної людини – про те, як дружина сумнозвісного короля Франції Людовика XVI Марія Антуанетта відповіла на голодний бунт французів: «Якщо в них немає хлібу, нагодуйте їх тістечками»

Щось подібне спостерігається в нинішній Україні. За кількістю та рівнем напруженості народних протестів ми нагадуємо середньостатистичну африканську країну. 03 листопада протестувальники поставили рекорд – тричі за місяць впав паркан біля Верховної Ради, а чисельні міліцейські загони не стали перешкодою для знедолених людей висловити власну думку владі (і часто у нецензурній формі). У Донецьку, мабуть, вперше в історії, відбулася масова (2 тис. осіб) акція протесту проти Януковича.  

Народна агресія стала відповіддю на глибоку системну кризу, в яку загнала «команда професіоналів». І це не голослівні заяви з боку невдах-опозиціонерів. На провальну політику вказують світові експерти. Згідно з показниками Звіту глобальної конкурентоспроможності (готується Всесвітнім економічним форумом) Україна лише 82-га, після Тринідаду і Тобаго, Ботсвани, Македонії, Албанії. Серед недоліків у нас знайшли: слабку інституційну розвиненість (131-ше місце у світі), неефективність ринків товарів і послуг (129-те), слабкість фінансового сектору (116-те). 

Той самий Всесвітній економічний форум складає рейтинг з розвиненості інформаційних технологій (оцінюється розвиненість інфраструктури, регулювання і кон’юнктура ринку, готовність і глибина використання людьми, бізнесом та урядом інформаційно-комунікаційних технологій). Україна поступилася Перу, Пакистану, Албанії, Монголії, Сенегалу і завоювала 90-ту позицію.

Того місяця ще одні «буржуазні злостивці» завдали іміджевої шкоди режимові Януковича. Світовий банк разом із Міжнародною фінансовою корпорацією опустив Україну на 152-гу сходинку з ведення бізнесу (розглядаються норми регулювання, які сприяють або перешкоджають розвитку бізнесу) між Ліберією та Болівією.

Це все не райдужний образ України, в якій живе більшість громадян. Однак в уяві влади якась інша країна. Президент заявляє, що на перших осіб держави готується замах і хіба не державний переворот. «Мені правоохоронні органи кажуть, що нині триває скуповування зброї і підготовка до збройних нападів на органи державної влади» ,– ця фраза відображає всю глибину параної, в яку занурився Янукович. Спочатку правоохоронці не підтвердили інформації, але, щоб не підставляти шефа, швиденько знайшли загрозу нападу і навіть конфіскували арсенали в кількох громадян.

Наступний меседж лише підтвердив припущення про те, що Янукович живе в якомусь нереальному світі: «...Зараз під парламент прийшли ламати паркан ті, хто отримує пенсії в 30 тис. грн і одноразову допомогу 600–700 тис. грн». Можна припустити, що наш лідер просто непоінформований і його оточення спеціально згущує фарби, позаяк наляканою людиною легко маніпулювати у власних інтересах і легко пояснити чиєюсь «зрадою» власну некомпетентність.

Проте неформальний речник гаранта Ганна Герман переконує у протилежному: «Президент Віктор Янукович є поінформованою людиною, яка самостійно відповідає за свої слова». Отже, він не тримає руку на пульсі та некомпетентний щодо громадських настроїв у державі.

Перший віце-прем’єр Сергій Тігіпко теж живе в якомусь паралельному світі. На тижні у дискусії з тими самими чорнобильцями намагався переконати, що на їхню пенсію можна ситно прожити.

У той час, коли в державі панує безлад, верхівка сама перед собою звітується про виконані реформи та «покращення життя». З 21 реформи, визначеної президентом Віктором Януковичем у рамках Програми економічних реформ на 2010–2014 роки, виконано більш ніж половину.

Напевно, виключно для святкування успішного реформування України «на обслуговування офіційних заходів» ДУС закупила на 800 тис. грн коньяку, а ще на 1,6 млн грн – ікри. До цієї суми треба додати інші продукти та напої і отримаємо суму 4,69 млн грн. Не виключено, коли наступного разу голодні люди прийдуть під стіни Верховної Ради, Адміністрації президента або Кабміну, то влада відповість, як французька королева: «немає хліба, так їжте ікру та пийте коньяк».