Дмитро Вовнянко

«Свобода» ДТП не оцінює

16 Грудня 2011
Програма «ПРАВОкація» львівського телеканала ZIK повідомила про ДТП, винуватцем якого став народний обранець Львівської облради від ВО «Свобода» Василь Камінський. Такі історії в Україні останнім часом вже не є рідкістю. Героями ДТП часто-густо стають депутати не лише влади, а й опозиції. Проте тут випадок особливий. Політичну організацію, як відомо, характеризує не помилка, а реакція на неї. А ВО «Свобода» це саме та партія, яка позиціонує себе альтернативою всім нинішнім опозиційним силам

Згідно з інформацією прес-служби УДАІ у Львівській області, 4 грудня цього року в місті Жидачеві на Львівщині водій автомобіля Nissan Almera вилетів на зустрічну смугу, де зіткнувся з автомобілем Citroen. Свідки стверджують, що водій Nissan перебував у нетверезому стані, задерикувато поводився та відмовлявся проходити медичний огляд, посилаючись на те, що він є депутатом обласної ради. Врешті-решт, міліція повезла його на огляд силоміць. Швидка, що прибула на місце аварії, за словами потерпілих, надала допомогу чомусь лише пасажирам машини депутата. До пасажирів Citroenмедики навіть не підійшли. Діставатися лікарні їм довелося самотужки.

Проте й це ще не кінець історії. Сам герой події пояснив журналістам, що має, мовляв, давню шкідливу звичку засинати за кермом. Перебування ж під градусом він пояснив тим, що перед цим побував у церкві, де приймав святі дари, серед яких, як відомо, є вино.

Своїми виправданнями депутат фактично відверто визнав скоєння злочину та підтвердив, що йому байдуже життя та здоров’я інших його співгромадян. Будь-якій, навіть недосвідчений водій знає, що в стані перевтомлення категорично заборонено сідати за кермо. Заснувши за кермом, водій має надто багато шансів відправитися у далеку таки подорож, але, на жаль, одну і вертикально вгору та назавжди. І може статися, що за собою він потягне ще й кілька перехожих або й інших водіїв.

Лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок дуже любить наголошувати у своїх інтерв’ю, що його партія робить виключно те, що записано в її програмі, і саме цим вона відрізняється від інших політсил. Часто доводиться чути думку, що саме націоналісти мають стати альтернативою нинішнім опозиційним політикам, які геть втратили довіру громадян. Цікаво, чи розуміє керівництво «Свободи», що її майбутнє визначається саме зараз, саме цією жидачівською історією? Саме такі історії політичні опоненти «Свободи» витягнуть на світ Божий напередодні наступних виборів. Саме за ними, а не за райдужними звітами та не за боротьбою за відмову від сплати комунальних послуг, які не надають громадянам, останні складатимуть свою думку про цю політичну партію. Солодких казочок українці за своє життя наслухалися. А от новина про конкретну людину, травмовану конкретним політиком, що не зазнав покарання за скоєний злочин, миттю пояснює пересічному українцеві все і про політика, і про його партію.

Сідати за кермо у стані перевтомлення – злочин. Водії, які мають здібність засинати за кермом, зазвичай користуються послугами приватних водіїв або таксі. Сідати за кермо у нетверезому стані – це серйозніший злочин, покарання за який передбачено законом. Всеукраїнське об’єднання «Свобода» у своїй програмі вже зараз обіцяє «запровадити у кримінальному законодавстві принцип «що вища державна посада, то вищий рівень відповідальності за скоєний злочин». Цікаво, силами якої команди керівництво партії збирається втілювати ці пункти у життя? Силами тих самих депутатів, які вже зараз порушують Правила дорожнього руху, сівши за кермо у перевтомленому стані, та ще й заклавши за кадик?

Програма ВО «Свобода» так і називається «Програма захисту українців». Постає цілком доречне запитання, це ж яких українців збираються захищати Олег Тягнибок, Ірина Фаріон та Богдан Бенюк? Тих самих, чиї машини таранять їхні п’яні однопартійці, чи може якихось інших?

Вражає реакція самої політсили, до якої належить депутат Василь Камінський. На сайті ВО «Свобода» інформації про інцидент як такої немає. Голова Львівської обласної ради Ірина Сех інцидент прокоментувала так, що провину, мовляв, має визначити суд. Безперечно. Але де реакція партії?  

Зрозуміло, на тлі подвигів синів депутатів Олександра Кравця (ПР) та Олександра Фельдмана (ПР, донедавна – БЮТ) ця історія, наче й не є серйозною. Проте у площині політичній вона показова. Відмовляючись від реакції на інцидент з участю свого депутата, внаслідок якого постраждали люди, ВО «Свобода» сама розписується в тому, що вона нічим принципово не відрізняється від усіх парламентських партій разом узятих. Вона демонструє, що закон у неї діє для всіх, окрім її депутатів. Що партія не дає оцінки вчинкам своїх членів, а намагається їх приховати. Що, зрештою, керівництво партії взагалі ухиляється від оцінок таких вчинків, переводячи стрілки на органи МВС та суду.

А якщо так, можна говорити впевнено – до болі знайомою дорогою крокуєте, шановні.