Павло Солодько

Ющенко може втратити себе

4 Квітня 2008
Віктор Андрійович має йти піти на вибори без популізму

Нещодавно НС-НУ порадувала нас новинами партбудівництва. Спершу в секретаріаті президента створили «Єдиний Центр». Потім про власний партійний проект оголосив Юрій Луценко – він вирішив капіталізувати «Народну самооборону» з громадянської сили у повноцінний суб’єкт великої політики. А потім і депутат від НУ-НС Олександр Омельченко пообіцяв створити собі щось нове замість відібраної його партайгеносами (партійними товаришами) «Єдності». 

Отже, до існуючих 144 партій з назвами типу «Партія «Третя сила» чи «Партія радикального прориву» скоро додасться ще три. А у пропрезидентському проекті «Наша Україна» де-факто залишається В’ячеслав Кириленко з кількома десятками соратників.
 
Найбільша небезпека, яка чекає на всі три новоутворення (як і на рештки «НУ») – стати мертвим організмом. Ця хвороба наразі характерна для більшості українських «партій». Ідеться про те, що крім партійного офісу з персоналом і такої-сякої фракції у Раді, ці тусовки не мають живої крові, яка перетворює адмінресурсний проект на повноцінну партію – тобто живих, щирих і переконаних активістів на місцях.
 
І ця небезпека загрожує у першу чергу Віктору Ющенкові. Президент, який на усіх виборах позиціонував себе патріотичним лідером, може розчинитися у безликому адмінресурсі.
 
Не секрет, що «ЄЦ» створюється для переобрання Ющенка. До новоствореної «партії Балоги» мають приєднатися «помірковані» регіонали  щоб за рахунок виборців зі Східної України обрати Андрійовича на другий термін. 
 
Навіть якщо ця авантюрна задумка вдастся, Ющенко опиниться в хиткому становищі. По-перше, треба буде розраховуватися з великим «регіональним» бізнесом за підтримку. По-друге, президент не матиме мандату від виборців і далі втілювати свій проект України. Він опиниться в ситуації Кучми, якого Східна Україна спочатку обрала від безвиході, а потім ненавиділа. Ющенкові буде ще важче, адже його бачення України кардинально відрізняється від кучмівського. 
 
Віктор Андрійович – якщо він має волю вийти із перманентного стану нірвани – мав би не шукати підтримки у колишніх партійних опонентів, а повернутися обличчям до власних виборців, які голосували за нього як за правоцентриста. І піти на вибори без популізму. Й дохідливо з врахуванням останніх досягнень політ технологій, нормальною мовою розповісти про те, чому треба радикально реформувати державну систему пільг або присвоїти Героїв України Мазепі та Шухевичу.
 
Так, важко зібрати гроші з такою програмою  під виборчу кампанію, зате це буде чесно. Так, виграти президентські вибори з такою програмою буде ще важче. Зате відновити серйозний правий рух у країні – цілком можливо, як і залучити до лав такого руху тисячі простих українців, які після Майдану вступили до Нашої України, але згодом розчарувалися і вийшли. Зрештою, це обов’язок цієї партії, бо саме вона умудрилася розсіяти ентузіазм безлічі людей і перетворилася в аморфний провладний конгломерат. І ще один момент. Коли в умовах повного хаосу хтось починає рухатися у певному напрямку цей хаос поступово перетворюється у потужний тренд. І створення такого тренду принесе не менше користі для держави ніж просте утримання влади «свідомим» президентом.
 
Якось один китайський імператор сказав: «Якщо втратиш країну, її можна повернути, якщо втратиш себе – то вже ніколи не повернеш». Заграючи із «регіональним» виборцем, Ющенко ризикує втратити себе.